iPad Kullanmıyorken Tamamen Kapatmalı Mıyız?

Apple’ın tablet modeli olan iPad kullanıcılarının bir çok ihtiyacını karşılayan şu günlerde hiç olmadığı kadar güçlü bir hale gelmiş durumda. Gerek iş hayatında gerek kişisel hayatta iPad gerçekten çok iyi bir arkadaş. Ancak bazı dönemler iPad’i çok sık kullanmıyor olabilirsiniz. Kullanmadığınız bu günlerde aklınıza şu soru geliyor olabilir:iPad kullanmıyorken tamamen kapatmalı mıyız?

Şu konuda baştan bir anlaşalım. Siz iPad’i kullanmadan bir kenara koyduğunuz zaman ister istemez iPad’in şarjı zamanla azalacaktır. Çünkü iPad beklemede modunda olarak çalışmaktadır. Çalışması sırasında bildirimleri takip etmek gibi bir çok işlemi arka planda yaptığı için şarjı da doğal olarak azalacaktır.

Aslında iPad’i kapatsanız da iPad’in şarjı azalacaktır. Çünkü iPad sürekli olarak açma düğmesine bastınız mı diye kontrol edecektir. Bu kontrol devresi iPad’de sürekli çalışacaktır.

iPad Kullanmıyorken Kapatmalı mıyız?

iPad’i kullanmadığınız zamanlarda da açık tutmanın cihaza doğrudan bir zararı yoktur. Ancak şunu unutmayalım. Bu cihaz beklemede modundayken de çalışmaktadır. Cihazı kullanmadığınız zamanlar cihazı düşük güç moduna alabilirsiniz. Aynı zamanda cihazın arka planında çalışan uygulamaları da kapatabilirsiniz. Bu gibi önlemler cihaz beklemede modundayken cihazın daha az yorulmasına neden olacaktır. Daha az yorulan cihaz daha az şarj tüketecek ve daha az hırpalanacaktır. Bu da cihazın uzun vadede ömrünü arttıracaktır.

Benim görüşümü sorarsanız uzun süre iPad’i kullanmadığınızda kapatmak ile kapatmamak arasında pek bir fark yoktur. Cihazı kapatırsanız cihaz yorulmayacak ancak çok uzun süre cihaz atıl kalırsa da bataryası deşarj olabilir. Her 2 tarafı da riskli bir hareket gibi geliyor. Ancak bence iPad’i belli bir zaman diliminde kullanacaksanız kapatmayın. Sabah kullandınız bir sonraki kullanımınız bir kaç saat sonraysa kapatmanıza gerek yok. Çünkü her kapat aç sırasında cihaz normalden daha fazla yorulacak önbelleğe daha fazla taşıma işlemi yapacaktır.

Ancak ciddi bir süre iPad’i kullanmayacaksanız iPad’i kapatabilirsiniz. Bu konuda tam bir rakam yoktur ancak bu rakamı biz verelim. 5 gün ve daha fazla bir süre iPad’i hiç şarj etmeyecek ve hiç kullanmayacaksanız bence iPad’i kapatmalısınız. Bu kapatma işlemini de bence şarjınız %60 bandındayken yapmalısınız.

iPad’i Belli Aralıklar ile Kapatın

Kapat aç düzelir çözümü bir çok hatanın çözümü olmaktadır. iPad uzun süre açık kaldığında ön belleğinde bir çok çerez biriktirmektedir. Bu belleğin boşaltılıp cihazın yeniden performanslı ve optimize bir şekilde çalışabilmesi için iPad’i belli aralıklarla kapatıp açın. Bu sıklık iPhone’unki kadar sık olmasa da en azından 1-2 haftada bir olsun derim. iPhone’u günde 1 defa kapatmanızı öneriyorum. Bununla ilgili kanalda bir video var.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir