iOS 17.1 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler?

Apple tarafından beklenen iOS 17.1 güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme bir çok hata düzeltmesi barındırdığı gibi bir kaç yeni özellik de iPhone modellerine getiriyor. Sizinle bu yazıda iOS 17.1 yenilikleri neler bunlara bakacağız.

Alican Göktepe ve Emir Dönmez abonelerimize süper teşekkürleri için çok teşekkür ediyorum. Başta bu 2 destekçimiz ile birlikte Emin Ateş’e ve ardından kanala abone olup videoları izleyip paylaşan tüm abonelerimize teşekkür ediyorum.

iOS 17.1 Güncellemesi

iPhone 15 ekran yanma sorunu da iOS 17.1 güncellemesi ile çözülmek isteniyor. OLED ekran paneline sahip cihazlardaki başımızın belası maalesef iPhone 15’de de karşımıza çıkmıştı. Uygulama geçişlerinde hayalet bir şekilde ekranda diğer uygulamanın zaman zaman gözüktüğü rapor ediliyordu. Bu problem iOS 17.1 ile çözüyor. Bu konu için de: Ekran görüntüsünün kalıcı olma hatası giderildi diyor.

iPhone’da bulunan ekran ekran kullanım modunu hatırlıyor musunuz? Yukarıdaki nesnelere daha rahat bir şekilde basmanızı sağlayan bir özellik vardı. O özellikte küçük bir değişiklik var. Bu değişiklik ile bu modu aktive ettiğinizde arka planın bulanıklaştığı kısımda artık arka plan siyah gözüküyor.

Kilit ekranına interaktif araç takımları artık koyabiliyorsunuz. Bir süredir duyduğumuz bu özellik artık kilit ekranında kendisini gösteriyor.

Ayarlar > Beklemede Modu üzerinde bulunan bazı ayarlar yeni bir alt menü içerisinde toparlanmış.

Apple Müzik uygulamasında karşımıza artık yıldız işareti çıkıyor. Bu yıldız işareti kilit ekranında bulunan araç takımında da var. Bu yıldıza basarak müziği favorilerinize alabilirsiniz. Oynatma listelerinizin bulunduğu kısımda favorileriniz de bir liste şeklinde artık bulunmaktadır.

Klavyede iyileştirmeler bulunuyor. Klavyenin ekranı yatay moda getirip dikey moda getirdiğiniz geçişlerdeki akıcılığı artmış gözüküyor. Aynı zamanda klavyenin gecikmesinde çok küçük bir azalma ve dokunuş geri bildirimlerinde bir hızlanma fark ettim.

iPhone 14 ve sonrasında bulunan Kaza Algılama özelliği optimize edildiği hakkında Apple’dan bir açıklama geldi. Umarım bu özelliği kullanmak zorunda kalmazsınız ancak gene de koruma amaçlı bu özelliğin açık olması ve her geçen gün iyileştirilmesi çok iyi bir detay.

iOS 17.1 yükledikten sonra Wi-Fi üzerinden yapmış olduğum indirmelerde bir hızlanma fark ettim. Ancak iOS 17.0.3’de indirme hızımı hiç test etmediğim için elimde somut bir veriyle maalesef karşınıza gelemiyorum.

iPhone 15 serisi bir akıllı cep telefonu kullanıyorsanız kesinlikle iOS 17.1 güncellemesini indirin. Çünkü bu güncelleme cihazınız için başta batarya kullanımı, cihaz ısınma sorunu ve ekran görüntüsünün yenilememe hatasını çözmek üzere bir çok yeniliği kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir