watchOS 10.1 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler?

Bildiğiniz üzere Apple bu hafta yeni işletim sistemlerinin ilk büyük güncellemeleri olan .1 sürümlerini yayınladı. Bu işlemden Apple Watch modelleri de nasibini aldı ve watchOS 10.1 güncellemesi yayınlandı.

Apple Watch Series 6 kullanıyorum. Bu akıllı saatte watchOS 10.1 güncellemesinin büyüklüğü 486 MB büyüklüğünde gözüküyor. Güncellemenin büyüklüğü kullanmakta olduğunuz Apple Watch modeline ve kullanmakta olduğunuz sürüme göre değişiklik gösterecektir.

watchOS 10.1 Güncellemesi

NameDrop: iOS 17 ile birlikte hayatımıza giren NameDrop özelliği Apple Watch modellerine geldi. Ancak bu özelliği kullanabilmek için Apple Watch Series 7, Apple Watch SE 2 modelleri veya bu modellerden daha yeni bir Apple Watch’a sahip olmanız gerekiyor.

Bu özelliğin kullanımı Apple Watch’ta biraz daha farklıdır. Apple Watch’tan Kişiler uygulamasını açmanız gerekiyor. Ardından sağ yukarıdan kendi profil fotoğrafınıza basıp ekranda görünen Paylaş tuşuna basmanız gerekiyor.

Bu işlemi hızlandırmak için kullanmakta olduğunuz saat arayüzüne kendi kartvizitinizin kısayolunu ekleyebilirisniz. Böylelikle hızlı bir şekilde kendi kartvizitinizi Apple Watch’ta açabilirsiniz.

Çift Dokunuş Hareketi: Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 lansmanında gösterilen çift dokunuş hareketi watchOS 10.1 güncellemesi ile birlikte hayatımıza girdi. Elleriniz doluyken ya da Apple Watch ekranı ile etkileşime giremeyecek olduğunuz durumlarda bu özellik bence hayat kurtaracaktır.

iPhone’da bulunan Watch uygulaması Hareket adında ayarlar menüsünde yeni bir alt menüye kavuştu. Buradan Apple Watch cihazınızın desteklediği modele göre desteklenen hareket özelliklerini açıp/kapatabilirsiniz.

Bu güncelleme Apple Watchların şarjının hızlı tükenmesine neden olan bazı hatalar giderilmiş durumda. Evet, bu şarj konusu çığır açacak cinsten bir iyileştirme değil ancak gene de iyileştirme iyileştirmedir.

Apple Watch’ta bulunan hava durumu ve iPhone’da bulunan hava durumu uygulamasında şehirlerin senkorizasyonu konusunda bir hata vardı. Bu hata giderilmiş.

Yükseklik ölçümünün bazı kullanıcılar için doğru çalışmadığı yönünde bir hata vardı. Bu hata da yeni gelen güncelleme ile giderilmiş gözüküyor.

Assive Touch kapatıldıktan sonra ekran çevresinde beyaz karenin hala gözüküyor olmasıyla ilgili bir hata varmış. Bu hata da giderilmiş.

Güncellemeli Miyim ?

Apple Watch Series 9 veya Apple Watch Ultra 2 modellerinden birisine sahipseniz kesinlikle güncellemelisiniz. Bu saatleri tanıtırken Apple’ın size pazarladığı özelliklere bu güncelleme ile erişeceksiniz.

Apple Watch Series 7 ve üzeri bir akıllı saatiniz varsa da güncelleyebilirsiniz. Ancak öncesindeki akıllı saat modelleri için bence watchOS 10 hiç kurmadıysanız kurmanızı önermem.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir