iPhone 16 Pro Özellikleri – Büyük Ekran ile Karşımıza Gelecek

iPhone 15 piyasaya çıkalı henüz çok vakit geçmedi. Ancak iPhone 16 Pro özellikleri belli olmaya başladı. Buna aslında çok şaşırmıyorum. Sonuçta Apple her sene karşımıza yeni bir iPhone modeli çıkartıyor. Birini piyasaya sürmüşken öbürü hakkındaki çalışmalara başlaması lazım ki 1 sene sonra yenisi tamamlanmış bir şekilde piyasaya çıkabilsin. iPhone 16 hakkında gelen bu erken sızıntıları sizinle konuşmak istiyorum. Çünkü iPhone 15 serisinden bir cihaza geçmeyi düşünüyorsanız belki bu sızıntılar yüzünden 16’yı beklemeyi düşünebilirsiniz.

Büyük Boyutta Ekran

Güvenilir bazı kaynaklara göre iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max modellerinin boyutlarında bir büyüme olacak. iPhone 16 Pro’nın ekran büyüklüğü 6.1 inç yerine 6.3 inç olacak. iPhone 16 Pro Max’in ekran büyüklüğü ise 6.7 inç yerine 6.9 inç olacak. Bu büyüme sonrası size iPad mini modellerinin ekran boyutunu hatırlatmak istiyorum. İlk nesil iPad mini 7.9 inç büyüklüğünde bir ekrana sahipken güncel iPad mini modeli 8.3 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip.

Yabana atılmayacak bu büyüme işlemi sonrasında iPhone 16 Pro Max bu güne kadar üretilmiş sadece en büyük ekranlı iPhone değil bu güne kadar üretilen en büyük ekranlı akıllı cep telefonu modellerinden birisi de olacak. Söylentilere göre Samsung Galaxy S24 Ultra da 6.8 inç büyüklüğünde bir ekran olacakmış.

Büyük Boyutta iPhone

iPhone’un ekranı büyüyecek de kendisi büyümeyecek mi? iPhone 15 Pro’ya göre iPhone 16 Pro 3mm daha kalın olacak. 0.85mm daha geniş ve 7 gram daha ağırlaşmış gözüküyor. 2 inç ekran büyüklüğüne rağmen bu artışlar kabul edilebilir. Ancak daha büyük bir iPhone gerçekten istiyor muyuz?

iPhone 16 Pro Max’i iPhone 15 Pro Max’e göre karşılaştırırsak iPhone 16 Pro Max 4mm kalınlaşmış. 0.9mm genişlemiş. 4 gram ağırlaşmış.

iPhone 16 Pro Özellikleri Kamera İyileştirmeleri

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max bildiğiniz üzere 3x optik yakınlaştırma özelliğine sahip. iPhone 16 Pro serisinde bu rakamın artması bekleniyor. Muhtemelen 5x olabilir. 6-7x gibi rakamlar biraz fazla olabilir.

Bildiğiniz üzere iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’de Sony IMX803 kamera sensörü bulunuyor. Bu kamera sensörü aynı zamanda iPhone 14 Pro serisinde de kullanılmıştı. 2 senedir aynı sensör kullanıldığı için bu sene ana kamera sensöründe bir değişiklik bekleniyor. Bu konuda tam bir sızıntı yok ancak düşük ışıkta daha iyi bir kamera performansına sahip kamera sensörü kullanılacaktır.

Tuşlarda Yenilik

iPhone 15 serisi için fiziksel olmayan tuşları konuşuyorduk hatırlıyor musunuz? Bu tuşlar üretim problemleri nedeniyle karşımıza gelememişti. Fiziksel olmayan ancak dokunulunca haptic motoru çalıştıracak olan bu tuşlar iPhone 16 serisi ile karşımıza gelecek. Ses kısıp arttırma tuşunda da tasarımsal bir değişiklik bizi bekliyor.

İkinci Aksiyon Tuşu

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde karşımıza gelen aksiyon tuşunun bir yenisi iPhone 16 Pro serisine eklenebilir. Cihazın sağ alt köşesine eklenecek bu tuş özellikle kamera çekimlerinde özlediğiniz o duyguyu bize yaşatacak. Bu duyguyu bize yaşatabilmek için aksiyon tuşu fiziksel olan bir tuş olabilir. Birincil olan aksiyon tuşunun büyüklüğünde de bir büyüme söz konusu olabilir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir