Yurt Dışı iPhone Almak Neden Önermiyorum ?

Baktığımız zaman ülke dışından bir iPhone modelini alıp kayıt ettirmek aynı iPhone modelini ülkemizden satın almaktan daha uyguna geliyor. Ancak ben işin ekonomik kısmı bu kadar avantajlı olmasına rağmen yurt dışı iPhone almak önermiyorum. Bu yazıda size neden önermediğimi detaylı bir şekilde aktaracağım.

Cihaz Değişimi

Örneğin iPhone 15 serisi cihazlar şu anda cızırtı problemi yaşıyor. Cızırtı problemi nedeniyle kullanıcılar iPhonelarını ücretsiz olarak değiştiriyorlar. Ancak Apple Store’a gittiğinizde telefonunuzun her ne kadar 1 yıl uluslararası garantiye sahip olduğunu söyleseniz de çeşitli nedenlerden dolayı iPhone’unuzun değişimi Türkiye’de bulunan Apple Store’da değişimi yapılamamaktadır.

IMEI Süresi

1 yıl içerisinde 120 gün iPhone’unuz şebeke alabilmektedir. E-sim destekli bir iPhone modeli satın aldıysanız hattınızı e-sim’e çevirerek 120 gün daha kullanabilirsiniz. Ancak kalan 125 gün telefonunuz şebeke alamayacak. Üstelik her yıl yenilenen bu IMEI kullanım süresi bir yasa değişikliği ile ya yenilenmez ise?

Uluslararası Garanti

Ülke dışı iPhone modellerinin 1 yıl uluslararası garantisi var. Ancak bu garantiyi Türk vatandaşı olup da Türkiye’de bulunan Apple Storelar’da kullanabilen insan pek görmedim. Varsa da bir elin parmağını geçmez.

Üstelik Apple Store’da çalışan kişiler tarafından öyle bir tepki alırsınız ki sanki elinizde milattan önce tarihinden kalma bir Samsung telefonu değiştirmek için Apple Store’a gidip çalışana küfür etmişsiniz gibi size davranırlar.

Telefonu Satmak

Ülkemizde akıllı cep telefonları her geçen gün daha da pahalılaşıyor. Bununla beraber ikinci elde iPhone satışları da gördüğüm kadarıyla iyi gidiyor. Bu sebepten dolayı elinizdeki iPhone modeli bir nevi altın gibidir. Bozdurmak istediğinizde telefoncular ya da internete ilanını koyduğunuzda hemen satabilirsiniz. Acil paraya sıkıştığınızda hızlıca iPhonelar’ınızı satabilirsiniz.

Ancak ülke dışından alınan iPhone modellerinde satmak bu kadar hızlı olmayabilir. Yurt dışından gelen iPhone modeli kayıtlı değil ise hangi sim kart yuvasında kaç gün daha kullanım süresi kaldığına nasıl emin olacaksınız? Eğer kayıtlıysa zaten ilk 3 yıl içerisinde o iPhone modelini pasaportuna kayıt ettiren kişi dışında kimse kullanamaz.

Yurt Dışı iPhone Donanımları Aynı

Apple’ın Avrupa Birliği için yapmış olduğu yenilikler için bu soru çok geliyor: Benim telefonum yurt dışı cihazı bu sebepten dolayı bu özellikleri kullanabilir miyim? Hayır, kullanamazsınız. Yurt dışında satılan iPhone modelleri ile bizim ülkemizde satılan iPhone modellerinin donanımsal açıdan bir farkı yok. Sadece Amerika’da satılan iPhone modellerinde fiziksel sim kart girişi bulunmuyor o kadar. Siz ısırılmış elmayı Güney Koreli mi sandınız? Bazı ülkelerde cihaz Apple A çip ile bazı ülkelerde X çiple cihaz piyasaya çıkacaktı?

Kayıt ücretleri de eskisi kadar uygun değil. Günümüz akıllı cep telefonları her yeni gün karşımıza sürpriz bir üzücü durum ile çıkabilir. Her an kullandığımız iPhone modelini nakite çevirmemiz gerebilir gibi sebeplerden ötürü ben asla yurt dışı iPhone günümüz şartlarında önermiyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir