MacBook Kullanım İpuçları Videosu – Beklenen Video

Teknotra YouTube kanalında bulunan Bilinçli iPhone Kullanıcısı video serisi kapsamında iPhone için çok fazla ipucu videosu paylaştım. Ancak MacBook için bu tipte bir içerik paylaşmamıştım. Abonelerimizden MacBook kullanım ipuçları videosu isteği geldiğine göre artık bu şekilde bir video çekebilirim.

Yeniden İsimlendirmek

Mac üzerinde bulunan herhangi bir dosya ya da klasörü yeniden isimlendirmek için dosya ya da klasöre basın ardından klavyede bulunan Enter tuşuna basın. Böylelikle hızlı bir şekilde dosya ya da klasöre yeniden isim verebilirsiniz.

Birden Fazla Masaüstü

Klavye üzerinde bulunan F3 tuşuna basarak ya da farenizi ekranın üst kısmına götürerek açılan menüye bir bakalım. Bu menünün sağ tarafında + tuşu bulunmaktadır. Bu tuşa basarak yeni bir masaüstü oluşturabilirsiniz. Masaüstleri arasında 4 parmak ile geçişler yapabilirsiniz. Masaüstleri arasında açık olan pencereleri de taşıyabilirsiniz. Herhangi bir masaüstünü kapatmak için de F3 ile açtığımız menüde masaüstünün üstüne fare ile gelip masaüstünün sol üstünde bulunan çarpı tuşuna basabilirsiniz. Birden fazla iş yapıyorsanız ve işlerin bir birine karışmasını istemiyorsanız bu özelliği seveceğinizi düşünüyorum.

MacBook’u kapatmadan sadece kilitlemek için ne yapıyorsunuz? Apple Logosu > Ekranı Kilitle şeklinde mi kilitliyorsunuz? Bunu yapmanın alternatif yolları da var desem. Mesela Touch ID tuşuna basmak ya da Cmd + Option + Q tuş kombinasyonu.

MacBook Kullanım İpuçları Ses Çıkış Aygıtı

Benim gibi Mac’i kulaklık ya da farklı ses kaynaklarıyla kullanan biriyseniz ve ses çıkış aygıtları arasında hızlı geçişler yapıyorsanız denetim merkezini kullanın derim. Denetim merkezini açın ve ses yükseklik ayarının yanında bulunan kaynak seçici tuşuna basın. Burada ses çıkış aygıtlarını görüp birisini rahatlıkla seçebilirsiniz.

Cmd + Option + V

MacBook üzerinde bulunan bir dosyayı başka bir klasör içerisine taşıma işlemini nasıl yapıyorsunuz? Bunu sorma nedenim şu: Cmd + X kısayolu Mac’de çalışmıyor. Dosyayı yeni klasöre taşıdıktan sonra eski klasörde kalan dosyayı siliyor musunuz? Bunu yapmak yerine evet, dosyayı Cmd + C ile kopyalayın. Ardından Cmd + Option + V tuşuna basarak dosyayı yapıştırın. Böylelikle eski dosya yolunda bulunan dosya da silinmiş olacaktır, yani bildiğiniz taşıma işlemi yapılmış olacaktır.

Videoları Birleştirmek

MacBook içerisinde bulunan birden fazla videoyu birleştirip tek bir video dosyası haline getirmek istiyor olabilirsiniz. Bu şekilde basit bir işlem için Final Cut gibi programlara ihtiyacınız yok. MacBook içerisinde yüklü olan Quick Time ile işinizi ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Birleştirmek istediğiniz videolardan ilkini Quick Time ile açın. Ardından ikinci videoyu sürükleyip Quick Time’ın üzerine bırakın. Karşınıza çıkan ekrandan videoları kesebilirsiniz. Düzenleme işleminiz bittikten sonra yeni videoyu rahatça kaydedebilirsiniz.

Pencereye Çift Tıklama

Herhangi bir pencereyi tam ekran yapmanız için pencere kontrolcülerinde bulunan yeşil tuşa basmanıza gerek yok. Pencereye çift tıklayarak pencereyi tam ekran yapabilirsiniz. Sistem Tercihleri > Masaüstü ve Dock > Çift Tıklama ayarından bu işlemi pencereyi küçültme olarak da değiştirebilirsiniz.

Windows bilgisayarlarda alışık olduğumuz Alt + F4 kestirmesinin Mac’deki karşının Cmd + Q tuşu olduğunu da biliyorsunuz diye tahmin ediyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir