iPhone Kamera Duraklatma Özelliği Neden Bulunmuyor

iPhone modelleri rakamlar konusunda Android işletim sistemi kullanan cihazlar kadar şov yapmıyor olsalarda gerçekten çok büyük işler başarabiliyorlar. Özellikler iPhone 6 sonrası ben iPhone modellerinin kameralarını gerçekten günlük kullanım için çok yeterli buluyorum. Ancak yıllardır şöyle bir gerçek var: iPhone’un kendi kamera uygulamasında duraklatma tuşları bulunmuyor. Peki iPhone kamera duraklatma özelliği neden bulunmuyor?

Son videodan bu zamana 2 adet süper teşekkürümüz var. Tevfik Türkoğlu ve Mete Eren isimli destekçilerimize çok teşekkür ederim. Yaptıkları bu destek ile eminim kanal çok daha iyi yerlere gelecektir.

Apple, şu anda en iyi akıllı cep telefonu olan iPhone 15 Pro serisinin profesyonel kamera olarak kullanılabileceğinin çok üzerinde duruyor. Tamam iPhone kameraları çok iyi de iPhone kamera uygulaması da yeteri kadar iyi mi? Fikrimi soracak olursanız iPhone kamera uygulaması günlük kullanıcı için yeterli olabilir ancak belli bir seviyenin üzerinde işler yapmak isteyenler için iPhone kamera uygulaması yetersiz kalıyor.

Profesyonel seviyede fotoğrafçılık ile uğraşanlar için çekim sırasında bulunan ayarlamaların yetersiz kaldığı ile ilgili şikayetleri görmüştüm. Gelen yorumlara göre video çekimi için de iPhone kamera uygulamasında bulunan özelliklerin yetersiz olduğunu görüyorum. iPhone kamera duraklatma tuşlarının iPhone’da olmaması ile ilgili bir kaç yorum almıştım. Aslında iPhone’a ilk geçtiğim yıllarda ben de bu tuşlar acaba neden yok diye düşünmüştüm. Ancak keşke olsalar diye düşünmemiştim. O dönemlerki Android modellerinde bu özellikler bulunuyordu. Hadi onu geçtim Nokia modellerinde bile vardı bu özellik. Peki ama iPhone modellerinde bu özellik neden yok?

iPhone Kamera Duraklatma Özelliği Neden Yok

Aslında bunun sebebinin Apple tarafından gelen bir açıklaması yok. Ancak benim bununla ilgili 2 fikrim var. Bu fikirlerimi de sizinle paylaşmak istedim.

Apple sadece basit uygulamalar oluşturur. Basitlik çerçevesi altında tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak ister. Farklı işlevlere ya da kompleks özelliklere sahip uygulamaları oluşturma işini uygulama geliştiricilerine bırakır. Apple’ın yapmış olduğu kamera uygulaması gayet basit kontrollere sahip ve kullanıcının isteklerini karşılamaktadır. Duraklatma basit bir konu değil mi diyebilirsiniz ancak bir çok insan videoyu duraklatıp kaydı bitirdiğini sanacaktır.

Aynı zamanda video kaydetmek tek bir olaydır. Video kaydetmeye başlarsınız ve olay olur adından videoyu kapatırsınız. Eğer siz video kaydını duraklatmak istiyorsanız belli ki videoya almak istediğiniz olay o sırada olmuyor. Duraklatarak video kaydı yapıyorsanız siz farklı olayları tek bir videoda birleştirmek istiyorsunuzdur. Ancak birleştirmek istediğiniz tek bir video dosyasının adı artık video değil bir film dosyasıdır. O dosya içerisinde birden fazla video bulunmaktadır.

Bildiğim kadarıyla Samsung Galaxy S23 Ultra, rahatlıkla video kaydını duraklatabiliyor. Hatta video kaydı sırasında ön ve arka kamera arası geçişler de yapabiliyor. iPhone kullanıcıları da bu tipte işlemleri istiyor. Peki ne olacak?

Peki Şimdi Ne Olacak?

Video kaydı sırasında kayıt işlemini duraklatmanıza izin veren kamera uygulamaları App Store’da bulunuyor. Bu tipte uygulamaları indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Videoları duraklatmak demek aslında teoride 2 farklı videoyu birleştirmek demek. Bu sebepten dolayı 2 farklı videoyu kaydettikten sonra iMovie, LumaFusion ya da benzeri bir video düzenleme programı ile birleştirip tek video haline getirebilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir