iOS 17 Ram Temizleme Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

iPhone ram temizleme işleminin nasıl yapılacağını bu videoda dile getirmiştim. Ancak gelen yorumlardan şunu fark ettim ki iOS 17 güncellemesi sonrasında bu yöntem işe yaramıyor. iOS 17 ram temizleme yöntemini o zaman sizinle paylaşmanın zamanı gelmiş diyorum ve yöntemi hemen dile getiriyorum.

Öncelikle teşekkürlerimi unutmadan yapayım. Emirhan isimli abonemiz kanala üye olmuş. Desteği için Emirhan’a çok teşekkür ediyorum. Cem3514 isimli destekçimiz de iOS 17.1 RC sürüm güncellemesini ele aldığımız videoya süper teşekkür etmiş. Başta bu 2 destekçimize ardından Teknotra YouTube kanalına abone ve üye olan herkese çok teşekkür ederim.

iOS 17 güncellemesi yüklü bir iPhone modelinde ram temizleme işlemi için 3. parti uygulamaları kullanabilirsiniz. Size bu yazıda 2 adet uygulamayı göstereceğim.

CPU x adında bir uygulama App Store’da bulunmaktadır. Uygulamayı bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra açın ve karşınıza çıkan ana menüden Hafıza seçeneğine basın. Yeni açılan menüde Boş Hafıza yazısına bastığınız zaman Temizleniyor şeklinde bir yazı göreceksiniz. Bu yazı sonrasında işlem tamamlanacak ve size temizlenen ram miktarını gösteren bir bildirim gelecektir.

Bu uygulamayı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü uygulama ilk açılışında bana konum iznini sordu. Fakat böyle bir şeye gerek var mıydı tam olarak bilemedim. İkinci olarak araç takımlarını çok yetersiz buldum. Bu tipte bir uygulamanın araç takımları sayesinde rami hızlı temizleyebilmem lazımdı.

Device Monitor isimli bir uygulama App Store’da bulunmaktadır. Uygulamayı bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

Bu uygulamada bulunan araç takımları sayesinde ram temizleme işlemini daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Araç takımında bulunan ram miktarı anlık olarak güncellenmediği için yenile butonu bulunuyor. Ancak araç takımına basarak direkt ram temizleme işlemini başlatabiliyorsunuz.

Ancak her zaman dediğim gibi iOS işletim sistemi ram optimizasyonunu çok iyi bir şekilde ayarlamaktadır. Bu sebepten dolayı bence ram temizlik işlemine gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir