Powerbank Satın Alma Rehberi – Doğru Powerbank Seçimi

Powerbank dediğimiz taşınabilir büyük bataryalar aslında son bir kaç yıldır hayatımızdalar. Keşke akıllı cep telefonu ve diğer çeşitli elektronik ürünlerimizin şarjı daha uzun süre dayansa da bu cihazlara para vermek ve yanımızda taşımak zorunda kalmasak. Powerbankler piyasaya çıktığı ilk günden bu güne biraz değiştiler. Bu sebepten dolayı ilk günkü bilgileriniz ile 2024 yılında powerbank tercihi yapmaya kalkarsanız yanlış bir cihaz alabilirsiniz. Bu videoda size powerbank satın alma rehberi paylaşacağım.

Çıkış Gücü

Powerbanklerin Watt birimiyle ölçülen çıkış güçleri bulunmaktadır. Günümüz akıllı cep telefonlarının bataryalarının çok küçük olmadığını düşünürsek çıkış gücü hiç olmadığı kadar artık bizim için önemli bir hal almaktadır. Eski nesil powerbankler gibi çıkış gücü düşük powerbankler alırsanız powerbankten şarj olan cep telefonunuzu kullanırken şarjınız azalabilir.

Çıkış gücü düşük bir powerbank alırsanız şarj etmekte olduğunuz cihazın şarj olma süresi uzayacaktır. Aynı zamanda çıkış gücü yüksek bir powerbank alırsanız laptop gibi cihazları da powerbank ile rahatlıkla şarj edebilirsiniz.

Powerbank Satın Alma Rehberi Kapasite

Bir powerbankin belki de ne önemli özelliği kapasitesidir. Powerbankin kapasitesi cihazlarınızın ne kadar şarj olunabileceğini belirlemektedir. Powerbank satın alırken sizin ihtiyacınız olan kapasiteyi iyi hesaplayın. Tabletlerin ve bilgisayarların bataryaları çok daha büyük olacağı için bu şekilde cihazları şarj etmek için büyük kapasiteye sahip bir powerbank tercih etmeniz doğru olacaktır.

Sadece telefon şarj etmek için bir powerbank alacaksanız şarj edeceğiniz telefonun ortalama kaç defa şarj edilebileceğini kabaca hesaplamayı unutmayın.

Kapasite konusunda 2 uyarım olacaktır:

  1. Powerbankinizi tam şarj ettiğinizde kapasitesi 10.000 mAh ise powerbankinizi kullanmadığınız zaman içerisindeki şarj tam olacak 10.000 mAh olarak kalmayacaktır. Powerbanki ne kadar süre kullanmazsanız powerbankinizin şarjı yavaş yavaş da olsa azalacaktır.
  2. Çin malı cihazlarda bu durum daha çok oluyor. Bazı powerbanklerin üzerinde yazan kapasiteler tamamen doğru kapasiteler değillerdir. Powerbankinizin kapasitesinin çeşitli sertifikalar ile doğrulandığını kontrol edin.

Kablosuz Şarj ve MagSafe

Günümüz şartlarında bir çok powerbank, cihazları kablosuz olarak şarj edebilmektedir. Günlük kullanım için bu güzel bir özelliktir. Ancak kablosuz şarj sırasında her 2 cihaz da daha çok ısınacağı için her iki cihazın da batarya sağlığı olumsuz etkilenebilir. Aynı zamanda kablosuz şarj işlemi kablolu şarja göre daha yavaş olabilmektedir. Bu sebepten dolayı şarj etmek ve şarj edecek cihazların kablosuz şarj güçlerine iyi bakın.

Aynı zamanda iPhone 12 ve üzeri bir cihaz kullanıyorsanız Qi kablosuz şarj teknolojisinin yanı sıra magsafe destekli powerbankleri de tercih edebilirsiniz. Böylelikle iPhone’unuz kablosuz şarj olurken arka tarafına powerbanki yapıştırabilirsiniz.

Giriş ve Çıkış Portları

Powerbankinizi kablo yardımı ile kullanacağınız zaman powerbank üzerindeki giriş ve çıkış portları çok önemli rol oynamaktadır. Klasik usb çıkışı veya USB-C portlarından hangisine kaç tane ihtiyacınız var? Aynı zamanda powerbanki sadece USB-C kablosu ile mi şarj edebiliyorsunuz yoksa Lightning girişi ile de şarj edebiliyor musunuz? Sizin için küçük detaylar gibi gözüküyor olabilir ancak günlük hayatta bu detaylar çok işinize yarayacaktır.

Boyut ve Ağırlık

Powerbank’i genellikle yanınızda ya da çantanızda taşımanız gerekebilir. Bazı powerbankler boyutu ve ağırlığı itibariyle cepte taşımaya çok uygun değildir. Eğer yanınızda çanta taşıyorsanız powerbankin ağırlığı ve boyutu çok problem olmayacaktır ancak powerbanki çoğunlukla cebinizde taşıyacaksanız boyut ve ağırlık konusunu da göz ardı etmemenizi öneririm.

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Tasarımı ve dış kasasında bulunan materyal nedeniyle kimi powerbanklerin renklerinde atma veya kasalarında daha çabuk çizilme olması muhtemeldir. Sizin powerbanki kullanacağınız koşullara göre dış kasası uygun bir model seçmenizde fayda vardır.

Kapasite Göstergesi

Bazı powerbanklerin ne kadar şarja sahip olduğunu gösteren göstergeler bulunmaktadır. Bunlar ledle olabilir ya da küçük led ekranda dijital göstergeli olabilir. Sizin kullandığınız powerbankte bu şekilde bir şarj göstergesine ihtiyacınız var mı?

El Feneri ve Aksesuarlar

Bazı powerbanklerde el feneri ya da radyo gibi aksesuarlar bulunmaktadır. Bu şekilde bir aksesuara sahip powerbanke ihtiyacınız var ise powerbank seçiminizi bu şekilde aksesuarlara sahip cihazlardan yana yapabilirsiniz.

Uçak ve Powerbank

Uçaklara çoğunlukla powerbank alımı ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bununla ilgili size şunu söyleyebilirim: Bindiğiniz uçak firmasının protokollerine göre bu işlem değişiklik gösterebilir ancak çoğunlukla çıkış gücü ve batarya kapasitesi gibi rakamlar powerbankin uçağa alınıp alınamayacağı ile ilgili kararların verilmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir