iOS 18.1 Öncesinde Gelmeyecek iOS 18 Özellikleri

iOS 18 güncellemesi tanıtımı sırasında bir çok yeni özellik tanıtıldı. Bu özelliklerin bir çoğunun sizi heyecanlandırdığını biliyorum. Ancak maalesef bu lansman sırasında tanıtılan bütün özellikler iOS 18.0 güncellemesinin tam sürümünün yayınlanması ile gelmeyecek. Bu lansman sırasında tanıtılan bir çok iOS 18 özellikleri iOS 18.1 öncesinde gelmeyecek.

Siri

Lansman sırasında gösterilmekte olan Siri ekranın kenarlarında gözüken bir çerçeve ile çalışıyordu. Bu çerçeve aslında bize Siri’nin Apple Inteligence ile birlikte çalıştığını da gösteriyor olabilir. Apple Inteligence sonbaharda gelecek. Bu sebepten dolayı güncellenen Siri arayüzü de karşımıza hemen gelmeyebilir.

iOS 18.1 Öncesinde Gelmeyecek iOS 18 Özellikleri

Siri’nin ekran üzerinde açık olan sayfaları tanıyıp sayfalar üzerindeki eylemleri gerçekleştirebilmek gibi bazı özellikleri de lansman sırasında tanıtıldı. Ancak bu özellikler karşımıza iOS 18.0 ile birlikte değil de iOS 18.1 ve ilerleyen güncellemeler ile gelebilir.

Apple Mail

Lansman sırasında mail uygulamasında bazı iyileştirmeler ve güncellemeler olduğu gösterildi. Örneğin gelen mailleri otomatik olarak gruplama işlemi yapılıyordu. Şimdilik yenilenen mail uygulaması karşımıza gelmedi. Mail uygulamasındaki iyileştirmeler de çeşitli sebeplerden dolayı iOS 18.1 ve sonrası güncellemelere kalabilir.

iOS 18.1 ile Gelecek Yeni Emojiler

iOS 18 güncellemesi ile birlikte iPhone ve çeşitli Apple cihazlarına yeni emojiler gelecek. Bu emojilerden birisi de yorgun yüz emojisidir. Bu emojilerin tanıtımı iOS 18 lansmanı kapsamında yapıldı ancak emojiler 2024’ün sonunda veya 2025’in başında iPhone’a gelecek. Bu sebepten dolayı yeni emojiler iOS 18.0 güncellemesi ile gelmeyecek.

Apple Intelligence

iOS 18 güncellemesi ile karşımıza Apple Intelligence çıkacak olsa da bunun henüz Apple’ın yapay zeka uygulamasına ait beta sürüm olduğunu belirtmek isterim. İlk sürümlerde olan sorunlar ve tutarsızlıkların sonbahar sonrası veya yıl başına doğru düzeltileceğini düşünüyorum.

iPhone ve Mac Sürükle Bırak

Mac OS işletim sisteminin yeni sürümü ve iOS 18 güncellemesi yüklü iPhone modeliniz var ise dosya ve fotoğrafları her 2 cihaz arasında sürükle bırak yöntemi ile transfer edebileceksiniz. Bu özellik kullanıcı deneyimi olarak AirDrop’dan daha hızlı çalışmış olacak ancak iOS 18.0 güncellemesi ile hemen hayatımıza bu özellik giremeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir