Oyun Oynamak İçin iPhone Emülatör Uygulamaları

iOS 17.4 güncellemesi sonrasında App Store’da arıtk emülatör uygulamalarının önü açıldı. Biliyorsunuz ki iOS 17.4 güncellemesine kadar App Store’da oyun oynamak için iPhone emülatör uygulamaları yasaklıydı. Bu tipte uygulamalar App Store’da yayınlanamıyordu ancak artık yayınlanabiliyor. Sizinle bu yazıda emülatör nedir, nasıl yüklenir ve oyun oynamak için iPhone’da nasıl kullanılır hepsini konuşalım.

Emülatör Uygulaması Nedir ?

Emülatör uygulamaları öykünücü olarak Türkçe’ye çevriliyor ancak ben bu Türkçe dönüşümünü pek beğenmiyorum. Bu sebepten dolayı Emülatör olarak video içerisinde devam edeceğim. Emülatör, herhangi bir bilgisayar ortamında başka bir bilgisayar ortamını donanımsal veya yazılımsal taklit eden yazılımdır. Bu tip yazılımların en büyük amacı normalde sadece kendi sisteminde çalışan uygulamaları uygulamanın yüklendiği cihazda çalışmasını sağlamaktır. Elinizde bir iPhone var ve PSP emülatörü yüklediğinizde yüklediğiniz yazılım sayesinde iPhone, PSP’nin donanımını ve yazılımını taklit edebilir.

Oyun Oynamak İçin iPhone Emülatör Uygulamaları

Oyun Oynamak İçin iPhone Emülatör Uygulamaları artık App Store’da yayınlanabiliyor. iOS 17.4 güncellemesi öncesine kadar App Store’da emülatör uygulaması yayınlamak yasaktı. Eğer bir emülatör uygulamasını App Store’da yayınlamak için Apple’a başvurursanız başvurunuz reddediliyordu ve uygulamanız mağazada yayınlanamıyordu. Ancak artık çeşitli sebeplerden dolayı App Store’da emülatör uygulamalarını yayınlamanın önü açıldı.

App Store’da artık PSP oyunlarını oynayabileceğiniz ya da Nintendo oyunlarını oynayabileceğiniz uygulamalar bulunuyor. Bu şekildeki uygulamaların her biri için ayrı video çekilebilir ancak ben bu yazıda genel olarak bu şekildeki uygulamalar hakkında bilgi vermek istedim.

Emülatör Uygulamalarına Oyun Kurmak

App Store’dan indireceğiniz emülatör uygulamaları içerisinde genellikle oyun bulunmamaktadır. Bu uygulamaların kendine ait bir mağazası da pek bulunmaz. Bazı istisna uygulamalar zamanla oluşabilir ancak genel için konuşuyorum.

İndirmiş olduğunuz emülatör uygulamasının desteklediği oyunlara Google’dan hızlı bir arama yaparak ulaşabilirsiniz. Herhangi bir web site ile bağlantım olmadığı için size şu siteden indirin demiyorum. Örnek olması için Google’a NFS Carbon PSP iso yazarak PSP emülatörü için iPhone’a oyun dosyasını indirebilirsiniz.

Emülatörden emülatöre göre fark göstererek oyunları kurmanın 3 yolu bulunmaktadır.

1. Yöntem:

  • İlk olarak iPhone’a Safari ya da farklı bir internet tarayıcısını üzerinden oyunu indirin.
  • İndirdiğiniz oyunu Dosyalar uygulaması ile bulun ve Paylaş tuşuna basın.
  • Çıkan menüde oyun ile ilgili emülatörü seçin ve oyunu emülatör uygulamasını açarak oynamanın tadına varın.

2. Yöntem:

  • İlk olarak iPhone’a Safari ya da farklı bir internet tarayıcısını üzerinden oyunu indirin.
  • Emülatör uygulamasını açın ve Load Game deyin.
  • Karşınıza çıkan dosya seçiciden indirdiğiniz oyun dosyasını seçin.
  • Emülatöre oyun yüklendikten sonra rahatça oyununuzu oynayabilirsiniz.

3. Yöntem:

  • Oynamak istediğiniz oyun dosyasını iPhone’a değil de bilgisayara indirin.
  • Oyunu indirdiğiniz bilgisayara iTunes uygulamasını kurun.
  • iPhone’u bilgisayara bağlayın ve iTunes üzerinden oyunu uygulamanın bir dosyası olarak iPhone’a atın.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir