Elmadan Haberler 10 – Unutulan Canlı Yayın

Çoğunlukla Apple hakkında haberleri konuştuğum ancak gündeme ek olarak dikkatimi çeken bazı haberleri de dile getirdiğim canlı yayının unutulan bölümüne hoş geldiniz. Unutulan bölüm diyorum çünkü 9. ve 11. Elmadan Haberleri yapmışız ancak 10. bölümü yapmamışız.

Blog Adresi

Neredeyse her bir videonun altında bulunan açıklama yazısında Blog Yazısı ya da Blog Adresi diyerek bir web sayfa adresi paylaşıyorum. Bu adres teknotra.com’a ait bir adrestir. Video içerisinde oluşabilecek bir ses problemi ya da duyma ile ilgili bir sorunu olanlar için video içeriği hakkında yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya

Zaman zaman yeni video attıktan sonra teknotra_youtube Instagram sayfasında da paylaşım yapıyorum. Bazen bu Instagram sayfasında anketler de yapıyorum. Eğer Instagram kullanıyorsanız bu sayfayı da takip edebilirsiniz.

Teknotra Üyelik Sistemi

Kanaldaki videoları izleyerek, beğenerek, yorum yaparak ya da paylaşarak çok büyük destekte bulunabilirsiniz. Aynı zamanda kanala üye olarak videolara erkenden erişim hakkı kazanıp kanala maddi olarak da destekte bulunabilirsiniz. Şu anda üyelerin izleyebileceği henüz herkese açılmayan 3 adet video bulunmaktadır.

Bireysel Tarifeler

Cep telefonu operatörlerinin bireysel faturalı hatlar için uyguladığı yeni fiyat tarifesine ne olmuş öyle. Amacım hiç bir markayı kötülemek ya da reklamını yapmak değildir. Turkcell kullanıyordum ve taahhütüm bitti. Yeni tarifeler çok yüksek fiyatlı geldiği için Bimcell’e geçiş yaptım. Siz hangi operatörü kullanıyorsunuz.

Bu iş en kötü bireysel hatlarda olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türk Telekom’un kurumsal hat tarifesine baktım da fiyatların bireysel ile uzaktan yakından bir alakası yok diyebilirim.

iPhone Alarm Sorunu

Instagram üzerinden iPhone alarm sorunu yaşadınız mı diye bir anket yapmıştım. Bu anketin cevaplarına göre şanslı bir kitlemiz var diyebilirim. 31 kişi bu sorunu yaşamamış 11 kişi bu sorunu yaşamış. Çünkü Instagram takipçilerimizin büyük çoğunluğu iPhone alarm sorunu yaşamamış. Ancak maalesef bu şekilde bir sorun var ve Apple’dan henüz çözüm gelmedi. Kanalda bu konu için detaylı bir video var ancak kısaca şunu söyleyeyim. Bu iPhone’un ilk alarm sorunu değil.

iOS 17.5 Silinen Fotoğraf Sorunu

iOS 17.5 güncellemesini yükleyen kullanıcıların bir kısmına daha önceden sildiği fotoğraflar geri gelmişti. Bu hatayı Apple kabul edip iOS 17.5.1 güncellemesi yayınlamıştı. iOS 17.5.1 güncellemesi yayınlanırken bu sorun hakkında Apple sadece veritabanı hatası olduğunu söylemişti. Ancak bu açıklama bir çok kullanıcıyı tatmin etmemişti. Apple’a göre sorun iCloud sisteminde olan bir durum değil. Ancak bir çok kullanıcı kullanmakta oldukları iPhone’u değiştirdikleri halde silinen fotoğraflarının geri geldiğini söyleyip bu durumun iCloud kaynaklı olduğunu söylemişti.

Apple’a göre silinen fotoğraflar iCloud ile senkorize edilmiyordu. Bu dosyalar sadece cihazda tutuluyordu. Ancak cihazlar arası aktarım yaparken veya iCloud fotoğrafları kullanmadan iCloud yedeklemesinden geri yükleme sırasında silinen bu fotoğraflar cihaza indirilmiş ve veritabanı hatası nedeniyle tekrardan gösterilebilir olmuş olabilir. Davalık olur mu?

iPad mini OLED Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz günlerde Apple tarafından yeni iPad modelleri tanıtılmıştı. Bu tanıtımlar sırasında iPad mini modelini OLED ekran ile bekleyen kitle hüsrana uğramıştı. Maalesef bu kitle biraz daha bekleyecek gibi duruyor. Sızıntılara göre Apple için bu tipteki ekran panelleri 2025 yılının ikinci yarısına üretilecek. Bu da demek oluyor ki OLED ekranlı iPad mini en erken karşımıza 2026 yılında gelecektir. Bu arada bence iPad mini karşımıza 60 hz ekran yenileme hızı ile gelmeye devam edecektir.

Apple iPod İçin Tetris Uyarlanmış

Apple Demo isimli YouTube kanalı tarafından bir video paylaşıldı. Bu video içerisinde 3. nesil iPod’un bir prototip hali ele alnmış. A1023 model numarasına sahip bu cihaz piyasaya sürülen hiç bir iPod’un sahip olmadığı bir model numarasına sahip olduğu için piyasaya sürülmemiş bir prototip diyoruz. Bu cihaz iPod OS 2.0 işletim sistemi çalıştırıyor. Bu iPod’da 3 adet oyun bulunuyordu. Bu oyunların ikisi Block0, efsane Brick oyununun, Klondike ise Solitaire’in bir kopyasıydı. Bu 2 oyun iPodlar ile birlikte piyasaya sürülmüşken üçüncü oyun Stacker yani Tetris kopyası oyun piyasa sürülememişti. Sizce neden?

Whatsapp Tema Desteği Geliyor

Son güncelleme sonrasında Whatsapp’ın yeşil renge döndüğünü dünkü canlı yayında ve bir shorts videosunda ele almıştık. Whatsapp Beta’da yeni bir özellik olan tema desteği görüntülendi. Artık kullanıcılar sohbet balonu için beş renk (yeşil, mavi, beyaz, kırmızı ve mor) arasından bir renk ve duvar kağıdı seçebilecek. Seçilen renk, uygulamanın tamamında varsayılan sohbet teması olacak ve değişiklikler yalnızca kişi tarafından görülebilecek; diğer kullanıcıların arayüzünü etkilemeyecek. Whatsapp bildirim sesi değişikliği gelsin temalardan önce.
Kaynak

iPhone 17 Pro Slim Geliyor

Biz henüz iPhone 16’yı beklerken raporlar iPhone 17 Pro için olan çalışmaları sızdırıyor. A19 Bionic çip ile gelmesi beklenen bu cep telefonunda dinamik adanın daha da küçüleceği belirtiliyor. Arka kameraların köşedense üst orta bölüme taşınabileceği belirtiliyor. Cihazın önemli ölçüde incelmesi bekleniyor. Aynı zamanda fiyat olarak da 1.199$’ın üstünde bir fiyat ile cihazın satılacağı söyleniyor.
Kaynak

Yeni Beats Pill Hoparlör Geliyor

Uzun bir süredir piyasada olan ve bir türlü yenilenmeyen Beats’in kablosuz hoparlörü nihayet yenileniyor. Bu kablosuz hoparlör internete bazı açılardan fotoğrafları ile sızdı. Aynı zamanda bu hoparlör 2 farklı resmi sertifika veritabanına da eklendi.

iPad Kullanım İstatistikleri

Yeni bir iPad satın alan kullanıcıların %67’si eski cihazlarını elden çıkartmıyor veya aile büyüklerine veriyormuş. iPhone’da ise bu oran %41’miş.  iPad kullanıcılarının %23’ü, iPhone kullanıcılarının ise %6’sı cihazları bozulduğu veya çalındığı için yeni bir cihaz alıyormuş.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir