iOS 18 Yapay Zeka Özellikleri Belli Oldu

WWDC 24 kapsamında iOS 18 güncellemesi bildiğiniz üzere tanıtılacak. Bu işletim sisteminin ilk beta sürümü muhtemelen haziran ayı içerisinde yayınlanacakken tam sürümünün gelişi eylülü bulacaktır. iOS 18 yapay zeka özellikleri ile geleceği söylenen bir güncellemeydi. Henüz güncellemenin tüm özellikleri netleşmiş değil ancak iOS 18 yapay zeka özellikleri belli oldu.

iOS 18 Yapay Zeka Özellikleri

  • E-posta ve SMS’lere otomatik mesaj önerileri yapabilecekmiş. Umarım bu özellik Türkçe dil desteği için de olur. Çünkü hali hazırda Teams gibi bazı uygulamalar bu özelliği destekliyor ancak maalesef Türkçe dili için desteklemiyorlar.
  • Bir süredir Android işletim sistemli cihazlarda gördüğümüz fotoğraf rötuşlama özelliği iOS 18 ile birlikte gelecek.
  • Mevcut kataloğun yanı sıra emoji önerileri de olacağı söyleniyor. Herhalde katalog dışında bir emoji önerisi olursa yeni emoji sadece iOS işletim sistemi için gösterilir. Bu sebepten dolayı katalog dışı bir öneri bana biraz zor gibi geliyor.
  • Spotlight aramasında iyileştirmeler ve daha iyi öneri sistemi bekleniyor.
  • Safari üzerinden daha iyi web aramaları gündemde.
  • Siri ile konuşma yapısına daha yatkın bir iletişim kurulması bekleniyor. Ancak bu gelişme beni korkutuyor. Acaba Türkçe dili için de bu yenilik kapsanır mı yoksa sonraki zaman diliminde mi Türkçe desteği gelecek.
  • Bildirimlerin, web sayfalarının, belgelerin ve notların iOS işletim sisteminin yapay zeka ile özetini sunması bekleniyor.

Az işlem gerekecek yapay zeka işlemleri iPhone üzerinde yapılacak. Büyük işlem gücü gerektiren işlemler bulutta yapılacak. Bu konuyu Apple büyük reklam yapar. Gizlilik ve güvenliğiniz için yapay zeka işlemleri iPhone üzerinde yapılacak diye gerçekten büyük reklamı olur bu işin. Veri güvenliği için bu çok iyi ancak bundan dolayı şarjım daha az dayanıyor hatalarının devamı gelecektir. Çünkü yapay zeka işlemleri için arka planda çok fazla veri toplanacak ve işlem yapılacak. Bu da şarjınızın daha az dayanmasına neden olacaktır.

iOS 18 Kişiselleştirme Özellikleri

Şu anda uygulama ikonlarını kişiselleştirmek isterseniz kestirme uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Ancak iOS 18 güncellemesi sonrasında uygulama ikonlarını kestirme uygulamasını kullanmadan renklerini değiştirebilirmişsiniz.

Aynı zamanda uygulama ikonlarını ana ekran üzerinde istediğiniz yere koyabileceksiniz. Bu da kişileri çok daha özgür kılacak diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir