iPhone Şarjı %80 Olduğunda Bildirim Almak – Tüm iPhone Modellerinde

iPhone 15 ve üzeri iPhone modellerinde bildiğiniz üzere şarj yüzdesi %80’e geldiğinde şarj olma işlemini durdurmak mümkün. Bu işlemi yapabilmek için Ayarlar > Pil > Şarj Etme İyileştirmesi menüsünden %80 Sınır özelliğini seçmeniz gerekiyor. Talip Ay Reis gibi bazı abonelerimiz iPhone 15 ve öncesi cihazlarda da haklı olarak bu işlemi yapmak istiyor. Ancak bu işlemi jailbreak olmadan maalesef diğer iPhone modellerinde yapmak şimdilik mümkün değil. Fakat size alternatif bir yöntem sunabilirim. Evet, iPhone’un şarj olma işlemini durduramam ancak size iiPhone Şarjı %80 Olduğunda Bildirim Almak sağlayabilirim hatta bunun sesli olmasını bile sağlayabilirim.

iPhone Şarjı %80 Olduğunda Bildirim Almak

Kestirmeler uygulamasını kullanarak kişisel bir otomasyon yaratacağız. Bu işlemi beraber adım adım ilerletelim. İlk olarak kestirmeler uygulamasını açalım ve kestirmeler uygulamasında bulunan Otomasyon menüsünü açalım. Sağ yukarıdan + tuşuna basalım. Açılan listeden Pil Düzeyi seçeneğini seçelim. Ekranın üst kısmında bulunan kaydıracı %80 seviyesine getirelim. Aşağıdaki menülerden %80 Üstüne Çıktığında ve Hemen Çalıştır seçimlerini yapalım. Sonraki diyelim.

Şarj yüzdesi %80 üzerine çıktığında iPhone’un sesli bir bildirim vermesini sağlayacağız. Buna ek olarak Talip Ay Reis gibi iPhone’u sadece sesli geri dönüşler ile kullananlar için aynı zamanda iPhone’un Türkçe bir şekilde “Şarj yüzdesi %80 oldu” diyerek sesli bir uyarı vermesini de sağlayacağız. Siz isterseniz sadece bildirim alma seçeneğini ekleyin isterseniz metni oku adımını da ekleyin.

Karşımızdaki Arayın yazan yerden Metni Seslendir komponentini arayalım ve bu komponentin Metin kısmına “Şarj yüzdesi %80 oldu.” yazalım. Ardından ekranın altında bulunan Uygulama ve işlem arayın bölümüne basın ve Bildirimi Göster komponentini arayın. Merhaba Dünya yazan yere “Şarj yüzdesi %80 oldu.” yazabilirsiniz. Ardından sağ yukarıdan bitti deyin.

iPhone Şarjı %80 Limitlemek

Bundan sonra şarjınız %80’e geldiğinde iPhone’un şarj olması otomatik olarak durmayacaktır ancak sesli olarak bildirim alacaksınız. Böylelikle bir kulağınız iPhone’da olursa şarjınızın %80’e geldiğini fark edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Talip Ay Reis, bu kestirmeyi bana hatırlattığın için çok teşekkür ederim. Ben ve teknoloji üreticileri her ne yaparsak yapalım bu dijital dünyada cihazları bizim kadar rahat kullanabilmenizi sağlayamayabiliriz. Bu konu için herkesten özür diliyorum. Bazen farkında olmadan gördüğünüz üzere gibi tabirler kullanıyorum ancak size şunu söyleyebilirim: Neredeyse tüm videolarımın açıklama kısmında blog yazısı adıyla bir link paylaşıyorum. Buradan videolarımın yazılı hallerine de ulaşabilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir