iOS 17.5.1 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

Geçen hafta bu gün Apple tarafından iOS 17.5 güncellemesi yayınlanmıştı. Bu güncellemenin yayınlanmasından tam 1 hafta sonra yani bu gün iOS 17.5.1 güncellemesi yayınlandı. Kimileri bu duruma olumlu bakıp ne kadar güzel bir firma sürekli cihazlarını güncel tutuyor diyebilir. Ancak ben bu duruma ne kadar kötü diyorum. Çünkü iOS 17.5 güncellemesi sadece 1 hafta dayanabildi güncelleme içerisinde bulunan hatalar nedeniyle.

Güncelleme Büyüklüğü

Bu güncelleme bir beta sürüm değildir. Bu demek oluyor ki bu güncelleme dünya genelinde bulunan iOS 17 güncellemesini destekleyen tüm iPhone modelleri için yayınlandı. Aynı zamanda bu güncelleme iOS 17.5 sürümü yüklü olan iPhone 15 Pro için 315,9 MB büyüklüğünde. Büyük bir güncelleme değil diyebiliriz.

Güncelleme Yükleme Adımı

Bu güncellemeyi yükleme kısmı benim telefonumda biraz değişik oldu. Güncelleme telefona indirildi ve kurulumu sırasında normalde Apple logosunu 2 defa görürdüm. Bu sefer 1.’nin %20’sinde telefon kapanıp açıldı ve güncelleme tamamlandı bildirimini aldım. Aynı zamanda bu %20’lik dolma işlemi de çok yavaş ilerledi.

iOS 17.5.1 Güncelleme Yenilikleri

iOS 17.5.1’in tek yeniliği iOS 17.5 sonrası silinen fotoğrafların iPhone’da tekrardan belirme hatasını gidermesidir. Veritabanı bozulması nedeniyle ortaya çıkan bu hatayı Apple’ın kabul etmesi ve düzeltmesi işin olumlu tarafı.

Bu hatanın herhangi bir gizlilik ya da farklı konular için tehdidi bulunmamaktadır. Apple sandığınız gibi herhangi bir sunucuda gizli bir şekilde sizin sildiklerinizi tutmamaktadır. Sizin haricinizde kimsenin bu fotoğraflara erişimi yok ve kimse bu fotoğrafları görmedi. Ben bunları söyleyeyim ancak siz inanır mısınız bilemiyorum.

Tabiki de bu şekilde bir durumun ortaya çıkması Apple markasını zedeleyeci yönde olan bir gelişmedir. Kim ne derse desin bu hoş bir durum değildir. Acaba bir cezası olacak mı?

Bu güncelleme içerisinde güvenlik yamaları da bulunuyor. Bu sebepten dolayı bu güncellemeyi ben yüklemenizi öneriyorum.

Performans Sonuçları ve Batarya

Performans sonuçları ve batarya kullanım süresinde iOS 17.5 güncellemesi ile bu güncelleme arasında bir fark yok diyebiliriz. Bu güncellemenin amacı zaten cihazlarda performans artışı ya da şarjının daha uzun süre dayanması değildir.

Siz bu hatayı yaşamış mıydınız ve bu güncellemeyi yüklemeyi düşünüyor musunuz?

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir