Nokia 6131 – Bir Tutam Nostalji

Selamlar herkese, bir tutam nostalji video serisindeki ilk kapaklı modele merhaba deyin. Şubat 2006 yılında Nokia tarafından tanıtılan bu cep telefonu kapağını kapattığınızda kapak üzerindeki ekrandan öz çekim yapabilmenizi sağlıyor. Sizinle bu videoda Nokia 6131 hakkında konuşalım.

Kutu

O dönemler Nokia modellerinden alışkın olduğumuz büyüklükte bir kutusu var diyebilirim. Kutunun ön yüzünde cep telefonuna ait bir görsel ve mutlu insanları bir arada gördüğümüz bir fotoğraf var. Kutunun alt tarafında telefonun fotoğrafı, telefona ait model bilgisi ve markaya ait bazı bilgileri görüyoruz.

Kutunun sol ve sağ tarafında ön tarafta bulunan fotoğrafın devamını görüyoruz. Kutunun üst tarafında cihaza ait özel bilgiler ve TRT bandrolünü görüyoruz. Kutunun arka tarafında ise cihaz ile uyumlu aksesuarlara ait bilgileri görüyoruz.

Kutunun içerisine baktığımızda telefonun, pilin, şarj aletinin ve çeşitli aksesuarların konulabileceği bir platformu görüyoruz. Kutu içerisinde kullanım kılavuzları bulunmaktadır. Zamanında yazılmış o kalın kullanım kılavuzları.

Tasarım

Bu cep telefonunun kapaklı bir tasarıma sahip olduğunu görüyorsunuz. Cep telefonunda herhangi bir şekilde anten bulunmamaktadır. Kapaklı olmasından dolayı çok ince bir cep telefonu diyemem ancak çok ağır değil diyebilirim. Tasarım olarak kendine ait bir zarifliği var diyebilirim. Çok kaba bir cep telefonu değil. Aynı zamanda tek el kullanımına da çok yatkın bir telefon.

Kapağın tek el ile rahatça açılabilmesi için telefonun sağ tarafına bir tuş konulmuş. Benim gibi bu tuşu bilmeyenler kapağı el ile rahatça açabiliyor. Ancak kapağı tuşa basmadan elle açarsanız bu kapak mekanizması zarar görebiliyor. Zamanında bu durumdan dolayı telefonu garantiye verirseniz bu durum kullanıcı hatası sayılıyormuş. Aynı zamanda bu cep telefonunun kapak ile kasa ayrılma sorunu yaşayanı da çok fazladır.

Farklı renk seçeneklerine sahip olan bu cep telefonu yumuşak dokunuş hissine sahip bir kaplamaya sahip. Ancak görmüş olduğunuz cep telefonun dış kaplamasında soyulmalar mevcut. Evet, bu kadar yıl sonrasında telefonun bu duruma düşmesine çok şaşırmamak lazım.

Telefonun arka ekranının bulunduğu kısımda kamera ve 1 adet ekran bulunuyor. Ekran ile kamera arasında da Nokia yazısı bulunuyor. Üst kısmında ise ince uçlu Nokia şarj girişi bulunuyor. Aynı zamanda veri aktarımı için bir kapak altına saklanan girişi var.

Telefonun arka tarafında bir kapak bulunuyor. Bu kapağı kaldırarak cep telefonuna ait pile, hafıza kartına ve sim kart girişine erişebilirsiniz. Telefonun sol tarafında ses yükseklik tuşları bulunuyorken sağ tarafında ise güç tuşu, kamera tuşu, kapak mekanizmasına ait tuş ve hoparlör bulunuyor.

Kapağı açtığımızda karşımıza ekranımız ve numerik klavyemiz çıkıyor. Ekranın üzerinde ahize ve Nokia yazısı bulunuyor. Alt tarafta yön tuşları ile birlikte numerik klavyemiz bulunmaktadır.

Ekran

Bu cep telefonunda 2 adet ekran bulunmaktadır. İç tarafta bulunan ekran 24 ekran derinliğine sahiptir. Bu sayede dönemine göre iyi bir ekrana sahip olmasını bu cep telefonunun sağlıyordu. 2.2 inç büyüklüğünde olan bu ekran 240×320 piksel çözünürlükteydi.

Dış tarafta bulunan ekran ise 1.36 inç büyüklüğünde ve 128×160 piksel çözünürlüktedir. Bu ekranda ekran koruyucu görebilir ve kendi fotoğrafınızı kamerayı kullanarak çekebilirsiniz. Dış tarafta bulunan ekran kolaylıkla kırılabiliyordu. Gördüğünüz üzere videodaki telefonun da dış ekranı kırık.

İç ekranının üzerinde herhangi bir koruma katmanı bulunmamaktadır. Bu da direkt LCD’ye dokunabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu durumdan dolayı ekranda ölü pikseller görülebilmekteydi.

Kamera

1.3 megapiksel flaş olmayan bir kameradan bahsediyoruz. Bu kameranın düşük ışıkta kötü fotoğraf çekmesine çok şaşırmayacağınızı düşünüyorum. Bu kamera aynı zamanda video kaydı da yapabilmektedir. Çözünürlüğünü sormayın, o zamanlar video kaydı yapabilmek bile başlı başına büyük bir olay.

Bu kameranın kapağın arka tarafında olması sayesinde kapağı kapatarak kapak üzerindeki ekranı kullanıp kendi öz çekiminizi rahatça yapabilirsiniz.

Sizi kamera ile çekilmiş bazı örnekler ile baş başa bırakayım.

Performans

Symbian S40 işletim sistemine sahip olan cihaz XHTML web tarayıcı desteğine sahip ve email de desteklemektedir. 11 megabyte dahili hafızaya sahip olan bu cep telefonu aynı zamanda micro sd hafıza kartı girişine de sahiptir. Yazılımsal boyutta bu cep telefonunun hafıza ile ilgili bazı sınırları var. 20 gelen, 20 giden ve 20 cevapsız aramayı bu cep telefonu kayıt altına alabilmektedir. Menü içerisinde zaman zaman yükleniyor animasyonlarını gördüğümüz cep telefonu günlük bir kullanıcı için yeterli performansı sunabiliyordu.

Özellikleri

Bu cep telefonunu özel kılan özelliklerden bir tanesi cep telefonunun uzaktan güncelleme alabiliyor olmasıdır. Evet, Wi-Fi desteği bu cep telefonunda yok ancak uzaktan güncelleme bu cihaza operatör interneti üzerinden indirebilirsiniz.

Bağlantı konusunda bu cep telefonu başarısız diyemem. 3G desteği yok ancak Bluetooth, kızılötesi, MMS ve bir dönemler taksicilerin vazgeçilmezi olan bas konuş özelliği bu cep telefonunda bulunmaktadır.

Multimedya yönünden de bu cep telefonu çok kötü durumda değil. Telefonda FM radyo desteği bulunuyor. MP3 desteği, fotoğraf ve video çekimi ve ses kaydedicisi bulunuyor. Polifonik ve MP3 zil sesi bu cep telefonunda var ancak 3.5 mm jack girişi bulunmamaktadır.

Size hayatınızı planlamanız açısından cep telefonu kendi içerisinde bazı uygulamalar barındırıyor. Telefon içerisinde çalar saat, kronometre, geri sayım sayacı ve takvim uygulaması bulunuyor. Cep telefonunda aynı anda sadece 1 adet alarm kurabiliyorsunuz. Geri sayım da aynı şekilde sadece 1 adet kurabiliyorsunuz.

Tema siteleri üzerinden bu telefona tema indirerek kişiselleştirme yapabilirsiniz. Aynı zamanda oyunları da bu cep telefonuna kurabilirsiniz.

Yorumlarım

Maalesef biraz kronik sorunlar yaşayan bir cep telefonudur. Kasa ve ekran sorunlarına ek bu cep telefonunda klasik Nokia ince uç hastalığı da bulunmaktadır. İnce uçlu şarj girişlerinin kaderi olarak bu cep telefonunun şarj girişi zaman zaman temassızlık yapmaktadır.

Kapanış

Kronik sorunlarına rağmen zamanında ülkemizde satılmış olan bu cep telefonunu hatırlıyor musunuz? Bu cep telefonunu nasıl buldunuz? Yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum satırında belirtmekten çekinmeyin ve bu tipte videoları kaçırmamak için kanala abone olup çanı açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir