iPhone Notlar Uygulaması İçin İpuçları – Daha Verimli Kullanın

iPhone üzerinde yüklü olarak gelen notlar uygulaması size çok basit gözükmüş olabilir. Bu uygulamayı kullanmak yerine App Store’da farklı not tutma uygulamaları arayışına çıkmış da olabilirsiniz. Size bu yazıda vereceğim iPhone notlar uygulaması için ipuçları ile iPhone’da not tutma alışkanlığınızı bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

Hızlı Not

iPhone’un notlar uygulaması hızlı not olarak isimlendirilen bir özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde bir sayfa ya da bir texti referans gösterip o bilgi ile ilgili not oluşturabilirsiniz. Örneğin bir web siteyi açın ve web sitede bir yazıyı seçin ardından Hızlı Not Oluştur deyin. Bu yazıyı ve yazıyı aldığınız web siteyi nota ekleyerek sizin için notlar uygulaması otomatik olarak açılmaktadır.

Aynı zamanda bir web site ya da bir fotoğraf ile ilgili de hızlı bir not oluşturabilirsiniz.

Bu özelliğe denetim merkezinden ya da paylaş sekmesinden erişebilirsiniz. Bu özelliğe denetim merkezinden erişebilmek için Ayarlar > Denetim Merkezi menüsüne gittiğinizde Hızlı Not ismindeki özelliği denetim merkezine eklemeniz gerekiyor.

Paylaşma özelliği ile bu özelliği kullanabilmek için herhangi bir yerdeyken iPhone’un paylaş tuşuna basıp Hızlı Not Oluştur demeniz gerekmektedir. Eğer paylaş kısmında Hızlı Not Oluştur seçeneğini göremiyorsanız paylaş menüsünü açtığınız sırada İşlemleri Düzenle diyerek hızlı not oluştur seçeneğini eklemeniz gerekmektedir.

Hızlı Notlarınız Notlar uygulamasında bulunan Hızlı Notlar klasöründe oluşmaktadır. Ancak oluşan notu siz istediğiniz gibi taşıyabilir ya da paylaşabilirsiniz.

Dosya Formatları

iPhone’da bulunan notlar uygulamasının belki de en sevdiğim özelliklerinden birisi çeşitli dosya formatlarını destekliyor olmasıdır. PDF, fotoğraf, video ve ses dosyalarını iPhone’un kendi notlar uygulaması desteklemektedir. Bu şekilde desteklenen dosya formatlarını notlar uygulamasına sürükleyip bırakarak not alabilirsiniz.

Biçimlendirme Seçenekleri

iPhone’un notlar uygulamasında bir not yazmaya başladığınızda ilk satır varsayılan olarak başlık şeklindedir. Bu satırın altına geçtiğinizde normal notunuzun gövdesini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Gövde içerisinde sadece maddeler ekleyip düz bir yazı yazıyorsanız notlar uygulamanızda çok büyük bir eksiklik var demek istiyorum. Klavyenizin sol üst kısmında bulunan Aa tuşuna basarak bir çok biçimlendirme seçeneğine erişebilirsiniz.

Notları Düzende Tutmak

iPhone’un notlar uygulamasında bir klasörleme mantığı bulunmaktadır. Yeni klasörler oluşturabilir hatta klasör içerisinde de klasör oluşturabilirsiniz. Ancak bu çoğu zaman notlarınızı düzende tutmak ve aradığınız notu hızlıca bulabilmek için yeterli kalmamaktadır. Bununla beraber notlarınızı düzente tutabilmek için iPhone’un notlar uygulamasında etiketler özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda etiketlerinize göre iPhone’un notlar uygulaması akıllı klasörler de sizin için oluşturabilmektedir.

Notları İğnelemek

iPhone’da bulunan notlarınızı soldan sağa doğru kaydırarak iğneleyebilirsiniz. İğnelediğiniz notlar not listesinin üst kısmında gözükmektedir. Bu şekilde iğnelenen notlara çok daha hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Notlara Bağlama Eklemek

Notlarınıza farklı bir not içerisinden # karakterini kullanarak bağlantı ekleyebilirsiniz. Pinlenen bir notu kitabın içindekiler sayfası gibi oluşturursanız # karakteri ile diğer notlarınıza bağlantı sağlayabilirsiniz.

Senkorizasyon

iCloud, Gmail veya Outlook gibi hesapları kullanarak notlarınızın senkorize olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle aynı oturum bilgisine sahip cihazlarınız arasında notlarınız senkorize kalabilecektir.

Notlarınızı Kilitleyin

Aynı zamanda aygıt parolasının haricinde notlarınızı özel bir parola kullanarak kitleyebilirsiniz. Böylelikle sizin notunuz sizin olarak kalacaktır. Kullanmakta olduğunuz Apple cihazının Face ID veya Touch ID gibi biyometrik veri sensörlerini de kullanabilirsiniz.

Ortak Çalışma Özelliği

Apple kimliği olan herhangi birisi ile notlarınız üzerinde ortak çalışmalar yapabilirsiniz. Aynı aynda bir not üzerinde çalışabilmek kesinlikle işlevselliğinizi arttıracaktır diye düşünüyorum. Aynı zamanda çeşitli formatlarda dosya şekillerinde notlarınızı dışarı aktarabilirsiniz.

Bunların yanı sıra çizim araçları ve notlar uygulamasının gelişmiş arama motoru da notlar uygulamasını daha efektif kullanmanızı sağlayacak detaylar arasında diye düşünüyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir