iOS 17.4.1 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

Apple tarafından iOS 17.4.1 güncellemesi iOS 17’yi destekleyen tüm iPhone modelleri için yayınlandı. Çok büyük olmayan bu güncelleme içerisinde ne gibi yenilikler var bu videoda hepsini konuşalım.

Beta Güncelleme Değildir

Boyutu itibariyle çok büyük bir güncelleme olmayan iOS 17.4.1 güncellemesinin geleceğini kanalda daha önceden konuşmuştuk. Geçen hafta bu güncellemenin çalışmalarının Apple tarafından yapıldığı yakalanmıştı. Beklendiği gibi bu güncelleme Apple tarafından yayınlandı. Aslında salı günü beklediğim bu güncelleme biraz gecikmeli olsa da yayınlandı. Küçük ve önemli bir güncelleme olması kaynaklı olsa gerek bu güncelleme beta sürecine girmeden herkes için yayınlandı.

Güncellemenin Büyüklüğü

Ekranda görmekte olduğunuz ekran görüntüsü içerisinde bu güncelleme boyut olarak büyük duruyor olabilir. Ancak siz güncellemenin bu kadar büyük gözüktüğüne bakmayın. Muhtemelen sizin için güncelleme bu kadar büyük gelmeyecektir. Bu güncellemenin büyüklüğü kullanmakta olduğunuz iPhone modeline ve kullanmakta olduğunuz iOS sürümüne göre farklılık gösterecektir.

Bu güncelleme ile birlikte aynı zaman iPad OS 17.4.1 güncellemesi ve Vision OS 1.1.1 güncellemesi yayınlandı. TV OS, Apple Watch ve Mac OS için herhangi bir güncelleme gelmedi.

iOS 17.4.1 Yenilikleri

21E236 derleme numarasına sahip olan bu güncelleme içerisinde tahmin edeceğiniz üzere yeni bir özellik bulunmuyor. Ancak bu güncelleme içerisinde hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları bulunuyor.

Apple’ın güvenlik yamalarını paylaştığı web sitesinde henüz iOS 17.4.1 güncellemesinde bulunan güvenlik yamaları ile ilgili detaylar bulunmuyor. Detaylar yakında paylaşılacak şeklinde bir açıklama gözüküyor.

Takılma sorunu, AirPods bağlantı sorunu ve Bluetooth bağlantı sorunları rapor ediliyordu. Bunlar da bir tanesi de bazı iPad modellerinde yaşanan QR okuma sorununun giderilmesi olmuş.

Şarj konusunda bir iyileştirme olduğuyla ilgili bir bilgi vermedi. Bu durumda ben güncellemenin bize sunduğu kullanım süresinin de iOS 17.4 ‘den çok farklı olacağını düşünmüyorum. Ancak kullanım süresi hakkında konuşabilmek için biraz güncellemeyi yükledikten sonra telefonu kullanmak gerekir. Henüz kullanım süresi hakkında konuşacak kadar gözlemim olmadı.

Benchmark Sonuçları

Bu güncellemeyi tükledikten sonra iPhone 14 Pro üzerinden almış olduğum benchmark sonuçlarını video içerisinde paylaştım. Benim gördüğüm kadarıyla iOS 17.4’e göre performans testi sonuçlarında iyileşme var. Umarım bu performans testi sonuçlarındaki artışı günlük kullanımda da fark ederiz.

Yüklemeli Miyim ?

Güvenlik güncellemesi niteliğinde bir güncelleme olduğu için eğer iOS 17’nin herhangi bir sürümünü kullanıyorsanız ben İOS 17.4.1 güncellemesini yüklemenizi öneririm. iOS 16.7.7 için de aynı yorumu yapacağım. Hali hazırda iOS 16’nın herhangi bir sürümünü kullanıyorsanız iOS 16.7.7 güncellemesini yüklemenizi öneririm.

Güncelleme Nasıl Yapılır ?

iPhone üzerinden Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsünü açtığınızda eğer kullanmakta olduğunuz iPhone modeli bu güncellemeyi destekliyorsa güncellemeyi göreceksiniz. Eğer güncellemeyi göremiyorsanız ve beta sürecine dahilseniz Beta Güncellemeler özelliğini kapatıp bir de ondan sonra güncellemeyi görmeyi deneyin. Güncellemenin indirme süreci internet hızınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Eğer güncellemeyi yüklerken güncelle doğrulanamadı hatası alıyorsanız bu hatanın çözümü ile ilgili bir video kanalda bulunuyor. Güncelleme doğrulanamadı hatasının çözümü için ilgili videoyu da izlemenizi öneririm.

iOS 17.5 Geliyor

Apple’ın bir yandan iOS 17.5 güncellemesi üzerinde çalıştığınızı da hatırlatmak istiyorum. Muhtemelen yakın bir tarihte marka karşımıza iOS 17.5’in ilk beta sürümüyle gelecektir. iOS 17.5 güncellemesi ile ilgili haberleri kaçırmamak için de Teknotra YouTube kanalına abone olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir