iOS 17.4 Avrupa Sürümü Nasıl İndirilir – Farkı Nedir ?

Mart ayı içerisinde iPhone için ses getiren bir güncelleme oldu. Bu güncelleme iOS 17.4 sürüm numarasın sahipti. Bu güncelleme Avrupa Birliği baskısı nedeniyle bazı Apple’dan beklenmeyen yeniliklere sahip olsa da bu özellikleri bir çoğumuz kullanamıyor. Bu özellikleri kullanabilmek için bana gelen sorulardan bir tanesi da iOS 17.4 Avrupa Sürümü nasıl indirilir oluyor. Size bu yazıda iOS 17.4 Avrupa sürümü hakkında bilgi vermek istiyorum.

iOS 17.4 Avrupa Birliği Özel Yenilikleri

Bu konuyla ilgili detaylı bir video kanalda bulunuyor ancak kısaca özet geçmek gerekirse:

  • Oyun akış uygulamaları
  • Alternatif tarayıcı motorları
  • Harici uygulama mağazası
  • Ödeme uygulamaları

iOS 17.4 Avrupa Sürümü Nasıl İndirilir

Android işletim sistemine sahip bir cep telefonunu alıp cihaz ayarları üzerinden güncelleme yaptığınızda cihaz üzerinde yüklü olan roma ait güncelleme kontrol edilmektedir. Android cihazda yüklü olan rom muhtemelen firma tarafından cihazı satın almış olduğunuz ülkeye ait özel olarak geliştirilen romdur.

Bu Android cihaza cihazın garantisini bozmadan farklı bir ülke için geliştirilen romu kurabilirsiniz. Farklı bir ülkeye ait romu kurmanız sayesinde romunu kurduğunuz ülkeye ait özel bir özellik var ise kullanmakta olduğunuz cep telefonunda bu özellik de aktive edilecektir.

Aynı zamanda bazı ülkeler için olan romlara güncelleme daha hızlı geldiğinden dolayı yeni Android güncellemelerini daha hızlı bir şekilde Android cihazınıza kurabilirsiniz.

Bu durumu açıkladım çünkü bu olayı bilenler tarafından iOS 17.4 Avrupa Sürümü nasıl kurulur sorusu ortaya çıktığını düşünüyorum. Apple tarafından Avrupa bölgesine özel olarak ya da herhangi bir ülkeye özel olarak üretilmiş bir iOS derlemesi yoktur. iOS işletim sisteminin bölge ve ülke bazlı özellikleri Ayarlar > Dil ve Bölge menüsündeki bölge seçimine göre cihaz içerisinde aktive olmaktadır.

iOS 17.4 Avrupa Özellikleri Nasıl Aktive Edilir

O zaman iOS 17.4 ve üzeri bir işletim sistemine sahip olan iPhone üzerinde bölge seçimini bir Avrupa Birliği ülkesi ile değiştirirsem ben de bu özellikleri kullanabilirim diye düşünmeye başladınız. Bu şekilde düşünmemenizi öneririm. Çünkü iOS 17.4 ile Avrupa Birliği’ne özel olarak verilen özellikler o kadar özel ki bu küçük hile ile aktive edilemiyorlar.

Bu özellikleri kullanabilmek için 3 adet koşulu karşılamanız gerekiyor. Bunlardan ilki Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge menüsünde seçili olan bölgenin herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi olması gerekmektedir.
Bunun yanı sıra iPhone üzerinde oturum açmış olduğunuz Apple kimliğinin fatura bilgilerindeki ülke bilgisi ile mağaza seçimindeki ülke bilgisinin herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi olması gerekmektedir.
Aynı zamanda cihazın mevcut durumda bulunduğu konum herhangi bir Avrupa ülkesi olması gerekmektedir.

Konum kuralı nedeniyle Avrupa Birliği’nde olan bir kullanıcı ülke dışına çıktığında uygulama yükleyemeyecek diye sorabilirsiniz. Evet, ülke sınırları dışında bu özellik çalışmayacak ancak ülke içindeyken indirmiş olduğu uygulamalar 30 gün boyunca kullanılabilir olacaktır.

Neden Hala Bu Olay Başlamadı

Henüz hiç bir 3. parti uygulama mağazası hizmete girmedi. Setapp gibi bazı uygulama mağazaları açıklama yapmış olsalar da hizmete henüz başlamadılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir