iOS 17.4 Kestirme Önerileri – iPhone Kestirme Önerileri Mart 2024

Teknotra YouTube kanalında bir süredir aylık olarak kestirme önerileri paylaşıyorum. Bu tipte videolardan haberdar değilseniz bu şekilde videoları kaçırmamak için kanala abone olduğunuzu kontrol etmenizi öneririm. iOS 17.4 güncellemesi ile kestirmeler uygulamasına bir kaç yeni işlem de geldi. Size bu videoda iOS 17.4 Kestirme Önerileri aktarıp bu işlemleri kestirmeler uygulamasında kullanabilmek için bir kaç fikir önerisinde bulunacağım.

Yönü Al: iPhone ve iPad’de aygıtın yön bilgisini bize döner. Yön bilgisini bize portre, sağa yatay, sola yatay ya da baş aşağı şeklinde dönebilir.
Fiziksel Aktiviteyi Al: Bir araç içerisinde mi ilerliyorsunuz, yürüyor musunuz yoksa bisiklete mi biniyorsunuz bunun bilgisini dönmektedir.

iOS işletim sistemi her geçen gün cihaz ve cihazın kullanıcısı ile ilgili bilgileri çeşitli APIlar kullanarak dışarı vermektedir. Eskiden iPhone kullanıcısının yürüyor mu yoksa bisiklette mi olduğunu kestirme üzerinden öğrenmeyi bırakın uygulama geliştiricileri bile öğrenemezdi. Artık küçük bir kestirme işlemi ile cihazın yönünü ve fiziksel aktivitemizi öğrenebiliyoruz. Gün geçtikte kestirmeler sayesinde çok daha fazla bilgiyi öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

Yeni Kestirme Önerileri

Bu 2 işlem de tek başına bir işe yaramayacaktır. Ancak bu işlemleri bir koşul ile kullanırsanız günlük hayatınızda işe yarayacak kestirmeleri ortaya çıkarabileceğinizi düşünüyorum. Bu 2 işlemi kullanarak size önerebileceğim bazı kestirmeler şunlardır:

Kamerayı Aç: Eğer cihaz konumu yatay olarak sola çevrildiyse kamerayı aç.

Dikte ile Not Oluştur

Yeni bir kestirme oluşturalım. İşlem ekle menüsündne Metni dikte et seçimini yapın. Dikte işlemi siz duraklayınca da durabilir ya da benim gibi ekrana basınca da dikte işleminin durmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin altına bir de Not Oluştur işlemini ekleyin. Ardından not ekleme işleminde gövdeyi dikte edilmiş metin olarak seçin.

Kestirme Klasörünü Aç

Daha çok bu işlemi iPhone 15 Pro serisinde bulunan aksiyon tuşuna atıyorlar ancak ben ana ekrandaki bir ikona atayacağım. Bu ikona bastığımda bana çok kullandığım kestirmelerin listesini çıkartsın ve ben de bu kestirmeler içerisinde istediğimi çalıştırabileyim.

iOS 17.4 Kestirme Önerileri

İlk olarak kestirmeler uygulamasında kestirmeler için bir klasör oluşturulmalıdır. Bu işlemi yapmak için Kestirmeler uygulamasını açın. Ardından sol yukarıdan Kestirmeler seçimine basın ve açılan ekranın sağ üstünden yeni bir klasör oluşturun.

Şimdi bir kestirme oluşturalım ve kestirme için işlem ekle diyerek Klasörü Aç seçelim ve açmak istediğimiz klasörü seçelim. Ardından Ana Ekrana Ekle diyerek ana ekrandaki bu tuşa basarak seçtiğiniz klasör içerisindeki kestirme listesini açabilirsiniz.

Eve Varış Zamanınızı Paylaşın

Evde sizi bekleyen birine güncel trafik durumu ile ne kadar sürede varacağınızı söylemek ister misiniz? Bunu da sürekli olarak yapıyorsanız bir kestirme ile yapmanız çok daha kolay olacaktır. İlk olarak yeni bir kestirme oluşturun ve kestirmeye Sokak Adresi işlemini ekleyin. Buraya ev konumunuza ait adres bilgisini yazabilirsiniz.

Bu işlemin altına Seyahat Süresini Al işlemini ekleyin. Yukarıda yazmış olduğunuz adres bilgisine hangi vasıta ile gideceğinizi seçin. Ardından Metin işlemini ekleyin ve burada mesajınızın şablonunu belirtin. Şablon içerisine Seyahat Süresi değişkenini eklemeyi unutmayın.

Bu işlemden de sonra Mesaj Gönder işlemini ekleyin ve bu mesajı kime göndereceğinizi seçin. Bu kestirmeyi her çalıştırışınızda artık seçtiğiniz kişiye seçtiğiniz formatta konuma varış süreniz mesaj olarak gönderilecektir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir