iPhone 14 Plus 1 Yıl Kullanıcı Yorumlarım – Test Sonuçlarım

Selamlar herkese, 2 Şubat 2023 tarihinde almış olduğumuz iPhone 14 Plus’ın 1. yılını doldurduk. Bu 1 yıl içerisinde yaşadığımız deneyimi ve gözlemlerimizi bu videoda size aktarmak istiyoruz. Aynı zamanda bu videoda iPhone 14 Plus’ı bizim gibi 1 yıldır kullanan Hakan Ölmez’in de yorumlarına yer vereceğiz. O zaman iPhone 14 Plus 1 Yıl kullanıcı yorumlarımız gelsin.

Cihazı Tanıyalım

Öncelikle gözlemlerimizi paylaştığımız iPhone 14 Plus’ı bir tanıyalım. Bu iPhone modelini 2 Şubat 2023 tarihinde Troy’dan aldık. 1 senelik ekran kırılma garantisiyle birlikte aldığımızda bu iPhone modeli bize 38.398 TL’ye gelmiş. Bu cihaz 128 GB dahili saklama alanına sahip mavi renkteki model.

Tasarım

Cihazın kendisinin büyük olduğunu kesinlikle söylemem gerekiyor. Latte’yi gezdirirken tek elime iPhone 14 Plus’ı aldığımda tek el kullanımında zaman zaman zorlandım. Bu zorluğun en büyük sebebi de küçük olan ellerim olabilir. Ancak bu büyük tasarımın batarya ve ekranın büyüklüğünde bir avantaj sağladığını da unutmamak gerekir.

Ağırlık olarak bu telefon beni gerçekten rahatsız etmiyor. Bu büyüklükteki iPhone 14 Pro Max kesinlikle bu telefona göre çok ağır kalıyor. iPhone 14 Pro da aynı şekilde ağır kalıyor. Pro veya Pro Maxlerden sonra elime iPhone 14 Plus’ı aldığımda kesinlikle rahatlıyorum.

Bu telefon kılıfından zaman zaman silmek ve bazı video çekimleri hariç çıkartılmadı. Ekranında da her zaman ekran koruyucu kullanıldı. Bu sayede dış kasasında ya da kamera lenslerinde bir çizik yok. Açıkçası bu telefonun dayanıklılığı hakkında test yapacak yürek bende yok.

iPhone 14 Plus 1 Yıl Ekran

Telefonun ekranında ProMotion teknolojisinin olmadığını hissediyorum. Özellikle iPhone 14 Pro’yu gün içerisinde çok kullandıktan sonra elime iPhone 14 Plus’ı aldığımda rahatsız oluyorum. Ancak bir süre iPhone 14 Plus’ı kullanınca alıştığımdan dolayı olsa gerek rahatsızlığım geçiyor. 120 Hz ekran yenileme hızı olmayan bir cep telefonundan iPhone 14 Plus’e geçmek sizi rahatsız etmeyecektir. Ancak 120 Hz ekran yenileme hızına alışıksanız iPhone 14 Plus sizi biraz rahatsız edebilir.

Ekran parlaklığı konusunda açık havadayken bu telefon hiç üzmedi. Ekranın üzerinde çok kaliteli olmayan bir jelatin olmasına rağmen telefonun ekran parlaklığı gerçekten çok iyiydi.

Hakan Ölmez de bu telefonu büyük ekranı nedeniyle tercih etmiş. Gerçekten bu telefonu genel olarak kullanıcıları büyük ekranı nedeniyle tercih ediyor. Büyük ekranı sayesinde sosyal medyada dolaşmak ve internetten bir şeyler araştırmak bu telefon ile gerçekten çok rahat oluyor.

Kamera

iPhone 14 Plus mikrofonları gerçekten çok başarılı iş yapabiliyor. Telefon görüşmelerinde sesim karşı tarafa hep net gitti. Video çekimlerinde de sesi iPhone mikrofonundan aldığımda çok net bir çekim yapabildim. Bununla beraber video kayıtlarında bir ses kaynağına doğru yakınlaştırma işlemi yaptığımda o ses kaynağının sesini arttırıp diğer tüm seslerin videoda kısılması olayına bayılıyorum.

14 Pro ve 15 serisi cihazlar yakınlaştırma konusunda çok daha başarılılar bunu kabul ediyorum. Ancak günlük hayatta bu kadar yakınlaştırma 14 Plus kullanırken gerçekten ihtiyacınız var mı?

Çekilen fotoğrafların keskinliği, renklerin canlılığı ve çözünürlük gerçekten çok iyi. Bir çok akıllı cep telefonu gibi abartılmış bir şekilde değiller. Günlük bir kullanım için gerçekten çok iyi bir kamera sistemi var.

4k 60 fps video kaydını ultra geniş açıda da yapabiliyor olması çok iyi bir özellik. Aynı zamanda hareket modu sayesinde hareket halindeyken stabil videolar oluşturabiliyorsunuz. Ancak bu hareket modunun çalışabilmesi için ortamdaki ışık seviyesinin belli bir şiddet üzerinde olması gerekiyor. Keşke bu ışık şiddeti daha az olduğunda da hareket modu çalışabilseydi.

Ön kamera görüntülü görüşmelerde ve öz çekimlerde çok başarılı çekim yapıyor. Ön kameranın portre modunda bir iyileşme olabilir. Arka kamera ile yapılan portre çekimleri de iPhone 14 Pro’ya göre daha kötü olabiliyor. iPhone 14 Plus’ta LIDAR sensörü bulunmadığı için bazen arka planı bulanıklaştırayım derken nesnenin kenarlarını da bulanıklaştırdığı oluyor.

iPhone 14 Plus 1 Yıl Performans

Telefonun içerisinde bulunan çipin güçlü olduğunu hissedebiliyorsunuz. Isınmıyor mu? Evet, ısınıyor ama inanın bana iPhone 14 Pro çok daha fazla ısınmıyor. İşlemcisinin güncel seriden eski olduğunun eksiklerini hissetmiyorsunuz. Aslında telefon çok stabil ve performanslı çalışıyor. Çok nadir de olsa son güncellemeler sonrasında klavyenin bazen geriden geldiğini görmedim değil.

Bu telefon ile oyunları çok rahat bir şekilde oynarsınız. Video düzenleme işlerini çok rahat bir şekilde yaparsınız. Sonuçta telefon yeni bir cihaz sayılır. Güncellemeler ile de henüz kötüleşmeye başlamadı ancak bu Apple. Kötüleşmeyecek de diyemem.

Batarya

Bataryasının sağlamış olduğu kullanım süresinden yana mutluyuz. İlk aldığımız günlerde 1,5-2 gün arasını çok rahat bir şekilde görebiliyorduk. Artık 1 günü tam görüp 2. günün başında ya da gecenin bir vakti şarja bağlamamız gerekebiliyor. Ancak kesinlikle şunu söylemeliyim kendi kullandığım iPhone 14 Pro’dan şarjı çok daha iyi dayanıyor. iPhone 14 Plus’da ortalama olarak aldığımız ekran açık süresi de XX saat.

Bu telefonun bataryasının büyük olmasından Hakan Ölmez de son derece memnunmuş.

Bu telefonu kullanırken genellikle oyun oynamayı ihmal etmedik. Aynı zamanda büyük ekranı yüzünden genellikle bu telefonu geceleri kitap okumak için kullandık. Aktif bir şekilde kullandığımız, güncellemelerini eksik etmedik. Genellikle orijinal adaptör ve şarj kablosu ile şarj ettiğimiz bu iPhone’u zaman zaman powerbankten de şarj ettik. Tüm bunlara rağmen iPhone’un pil sağlığı 95 olmuş. Hakan Ölmez’in de bizim iPhone 14 Plus’ımızın da pil sağlığı uzun bir süre düşmedi ardından hızlı bir düşüş yaşamaya başladı. Ancak kendi iPhone 14 Plus’ımız için konuşayım. Alalı 1 sene olmuş ve 1 senede %5’lik bir düşüşü ben kabul ediyorum.

iPhone 14 Plus 1 Yıl Yorumlarım

Telefonda bulunan hoparlör sistemini son derece yeterli buluyorum. Bir defa olsun cep telefonu çaldığında duymadığım olmadı. Duyup da bilerek açmadığım olmuştur ancak oraları karıştırmayalım.Müzik dinleme konusunda hoparlörler yeterli ancak ben akustik ve çeşitli diğer sebeplerden dolayı çoğunlukla bu telefonu bir ses bombasına bağlayarak genelde müzik dinlemeyi tercih ettim.

iPhone 14 Plus modeli bu güne kadar kullandığım şarjı en uzun dayanan iPhone modellerinden kesinlikle birisidir. Şarj olurken ya da kullanırken ısınması da iPhone 14 Pro modellerine göre çok daha az. Uzun pil ömrü, günlük kullanım için iyi olan kamerası ve daha az ısınması nedeniyle ben iPhone 14 Plus’ı bu 1 yıl içerisinde başarılı buldum.

iPhone 14 Plus hala alınır mı? Evet, alınır. Ancak iPhone 15 Plus ile arasındaki fiyat farkı size göre ne kadar fazla? eğer sizin için aradaki bu fark çok problem değilse iPhone 15 Plus’ı alın derim. En azından cihazınız 1 nesil daha güncel olur. Ancak bütçeniz iPhone 14 Plus için yeterliyse de bu telefonu öneririm.

Videoda desteği geçen Hakan Ölmez’e de çok teşekkür ediyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir