iPhone Instagram Kamera Ayarları Nasıl Olmalıdır ?

Zaman zaman Instagram’da kaliteli fotoğraf ve video paylaşımı için kamera ayarları nasıl olmalıdır diye sorular soruyorsunuz. Bu konu için bu güne kadar bir paylaşım yapmadığımın farkındayım ve bu videoda en kaliteli paylaşım için iPhone Instagram kamera ayarları nasıl olmalıdır sorusunu ele alacağım.

Instagram Uygulamasını Güncelleyin

Her şeyden önce App Store’u açalım ve Instagram uygulamasını bulalım. Instagram uygulaması en güncel sürümde mi bunu kontrol edelim. Eğer Instagram uygulaması için bir güncelleme var ise bu güncellemeyi kesinlikle yapmanızı öneriyorum.

Instagram Uygulama Ayarları

Şimdi Instagram uygulamasını açalım. Açık olan profili açın ve sağ yukarıdaki 3 çizgiye basın. Ardından Ayarlar ve gizlilik menüsünü açın. Bu menüde Medya kalitesi seçeneği bulunmaktadır. Bu menüden 1. ve 3. seçeneği kapatın ama 2. seçeneği açın.

iPhone Instagram Kamera Ayarları

Instagram uygulamasını kullanarak çektiğiniz fotoğraf ve videolar Instagram’a mümkün olduğu kadar kaliteli bir şekilde yüklenecektir. Ancak önceden iPhone kamerasını kullanarak çektiğiniz fotoğraf ve videoları Instagram uygulaması kullanarak paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda iPhone’da bulunan medyaların çözünürlüğü ve kalitesi çok önemlidir.

Sizin telefonunuz 4K ya da 8K video çekiyor olabilir ancak Instagram gibi sosyal medyalar

Bunun için Ayarlar > Kamera menüsünü açın. Burada bazı ayarları değiştireceğiz. Ancak unutmayın. Bu değişiklik sonrası tüm video ve fotoğraflarımız en kaliteli haliyle kaydedilmeyecek sadece Instagram için en kaliteli haliyle kaydedilecektir.

İlk olarak Biçimler menüsüne girelim ve En Uyumlu seçeneğine basalım. Bu seçim sonrasında HEIC ya da HEIF gibi formatlar yerine sosyal medya için daha çok kullanılan formatlar kullanılacaktır. Sosyal medyaya yükleme işlemi için arada bir dönüşüm işlemi yapılmayacaktır. Ancak bunun negatif tarafı olarak çektiğiniz medya dosyaları iPhone hafızasında daha fazla yer kaplayabilir.

Ayarlar > Kamera > Video Kaydı menüsünden 1080p HD, 30 kare/sn. seçimini yapmanız Instagram’a yükleyeceğiniz videoların daha kaliteli görüntülenmesini sağlayacaktır. Tabiki de 60 kare normalde daha akıcı videolar sizin için oluşturacaktır. Ancak Instagram sunucularında videolar daha az yer kaplaması açısından 30 kare/sn. gönderiler videolar daha uyumlu olup Instagram’da daha kaliteli görünecektir.

Eğer saniyede 60 kare çekilmiş bir videoyu Instagram’da hikaye ya da gönderi olarak paylaşırsanız bu video sıkıştırılacak ve hayal ettiğiniz kadar akıcı görünmeyecektir.

Aynı zamanda bu menü içerisinde bulunan HDR Video özelliğini de kapatın. Çünkü Instagram, HDR videoların dinamik aralığı ile nasıl işlem yapacağını tam olarak bilemez. Bundan dolayı HDR içerikleri yüklediğinizde zaman zaman bozulmalar meydana gelebilir.

Aynı zamanda Instagram üzerinden de teknotra_youtube sayfasını takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir