iOS Beta Güncellemesi Yüklenir mi?

Kanalda bir çok kez iOS Beta Güncellemesi videosu paylaştım ve paylaşmaya da devam edeceğim. Bu videoların altına en fazla gelen yorum da “Güncelleme neden bana gelmedi?” oluyor. Sizinle bu videoda iOS Beta Güncellemesi nedir, beta güncelleme zararlı mıdır ve yüklemeli mi sorularının hepsini konuşacağız.

iOS Beta Güncelleme Nedir ve Tipleri

iOS işletim sistemine ait beta güncellemeler henüz tamamlanmamış güncellemelerdir. Apple herhangi bir iOS güncellemesi üzerinde çalıştığı zaman ilk olarak bu güncellemeyi beta öncesi sürümlerle numaralandırmaya başlıyor. Bunlara örnek olarak pre beta ya da alpha sürümlerini verebiliriz. Güncelleme belli bir tamamlama seviyesine geldiği zaman bu güncellemeye beta sürümünü veriyor.

Beta sürümüne kavuşan güncelleme tam olarak bitmemiştir ancak belli bir olgunluk seviyesine gelmiştir. Bu tipteki güncellemelerin en büyük hedefi mümkün olduğu kadar fazla kullanıcıya ulaşıp fazla kullanıcıdan geri dönüş ve analiz toplayabilmektir. Ne kadar fazla analiz toplanırsa Apple’ın yeni güncellemesi o kadar stabil olacaktır.

iOS beta güncellemeleri 2 tiptedir. Bunlardan ilki developera beta sürümlerdir. Ki bu sürümler benim kanalda videolarını paylaştığım sürümlerdir. Geliştiriciler için bu sürümler yayınlanmaktadır. Bu sürümlerin 1. hedefi App Store’da bulunan uygulamaların henüz yeni güncelleme yayınlanmadan yeni güncelleme için güncellenebilmelerini sağlamaktır. Uygulama geliştiricileri bu beta güncellemeleri telefonlarına kurarak uygulamalarını bu sürümler için optimize etmektedir.

İkinci tipimiz de public beta güncellemeleridir. Bu güncellemeler de halka açık sürümlerdir. Bu güncellemelerdeki amaç daha çok kullanıcıya erişip daha çok analiz toplayıp güncellemenin daha iyi hale gelmesini sağlamaktır.

Genellikle ilk olarak developera beta sürümler yayınlanır. Eğer büyük bir güncelleme ise de 1-2 developer beta sonrasında public beta yayınlanır.

Beta Güncellemeleri Kapatmak

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Beta Güncellemeler menüsünden ilgili seçeneği Kapalı seçtikten sonra size beta güncellemeler gelmeyecektir. Ancak gene de bu menüden Beta Güncellemeler seçeneğinin gözükmemesini istiyorsanız Apple’ın Unenroll Your Device sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Bunun için de şu adrese gidin ardından Apple kimliğiniz ile giriş yapın. Karşınıza çıkan sayfadan Leave Program demeniz gerekiyor.

iOS Beta Güncelleme Neden Bana Gelmedi

Kullanmakta olduğunuz Apple ürününe beta güncellemeleri alabilmek için Apple Beta Programına üye olmanız gerekmektedir. Apple Beta programına ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Apple Beta Programı’na üye olduktan sonra Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Beta Güncellemler menüsünden beta güncellemeleri açmanız gerekiyor.

iOS Beta Güncelleme Zararlı Mıdır

Beta sürümler sayesinde bir çok özelliğe herkesten önce kavuşabilirsiniz. Ancak iPhone üzerinde çalışan en geniş kapsamlı uygulama iOS işletim sistemidir. iOS işletim sistemi görevi nedeniyle iPhone donanımına direkt müdahalede bulunabilir. Verilerinize erişim yetkisi de bulunmaktadır.

Beta sürüm güncellemeler belli bir olgunluğa geldiği için iPhone’unuza direkt zarar vermez ancak dolaylı olarak zarar verebilir. Bu tipteki güncellemeler tam stabil olmadığından dolayı iPhone’unuzun daha çok ısınmasına ve daha çabuk pil sağlığının düşmesine neden olabilir.

Güncellemeyi kurduktan sonra kullanmakta olduğunuz bazı uygulamalar bu güncelleme ile çalışacak düzeyde olmadığından dolayı uygulamalarınızı kullanamayabilirsiniz.

Belki telefonunuz açılış ekranında kilitlenip kalabilir ki bunun örneği yaşandı. Verileriniz hatalı olarak kaydedilebilir. iOS 7 Developer Beta kullandığım zaman diliminde iPhone 5 ile çektiğim tüm fotoğraflar yan kaydedilmişti. Güncel bir zamanda da beta sürümünde bankacılık uygulamalarının çalışmasında problem yaşamıştık.

Anlatmak istediğim şey telefonun her türlü hatayı yaşayabileceğine açık olun.

iOS Beta Güncelleme Yüklemeli mi

Açıkçası ben günlük kullanıcılar için beta güncellemeleri yüklemelerini önermiyorum. Beta güncellemeler henüz optimizasyonları tamamlanmamış güncellemelerdir. Bu sebepten dolayı telefonunuz daha çok ısınabilir. Daha çabuk şarjınız bitebilir. Beta güncellemeleri kullanmak bence büyük risktir ancak gene de kullanma konusunda tercih sizindir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir