HK9 Pro Plus – Detaylı İnceleme Videosu

Selamlar herkese, iPhone kullanıyorsunuz ve akıllı saat almak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda sıfır bir Apple Watch’a vermeniz gereken minimum bir hayli fazla. Peki bu kadar fazla para vermek yerine tasarımı Apple Watch Series 9’u andıran ve yeterli özelliklere sahip olan HK9 Pro Plus almayı hiç düşündünüz mü? Sizinle bu videoda detaylı bir şekilde HK9 Pro Plus modelini konuşacağız.

Kutu

Bu güne kadar Apple Watch görünümlü akıllı saatleri hep merak etmişimdir. Bana görünümü Apple Watch’u andıran en kaliteli saatlerden birisini gönderen Sayhan Telekom’a teşekkür ederim. Nişantaşı’nda bulunan dükkanlarına gidip Eyüp veya Kadri Bey’e selamımı iletirseniz kendileri size her türlü ihtiyacınız için yardımcı olacaktır.

Güzelce paketlenmiş olan kutumuzu elimize alalım. Sayhan Telekom kutuya güzelce stickerlarını koymuş. Cidden bu işi iyi yapıyorlar.

HK9 Pro+’ın önce çıkmak istediği özellikleri kutunun ön yüzünde görebiliyoruz. Kutunun arka tarafında ise cihaza ait bilgileri görebiliyoruz. Kutu içerisinde HK9 Pro+’ın bağlantı ve kullanımını anlatan bir kitapçık görüyoruz. Bu kitapçığın bir yüzü Çince diğer yüzü ise İngilizce gözüküyor.

Apple Watch’un şarj aletini andıran bir şarj aleti kutuda bulunuyor. Kutu içerisinden 2 adet kayıt çıkıyor. Merak edeceğiniz üzere bu kayıtların bağlantı pinleri Apple Watch ile örtüşüyor.

Kutu içerisinde bir de cihazı sarıp sarmalayan jelatini içerisinde akıllı saatimiz bulunuyor. Saatimizi açalım ve Çinli ablamız bize Merhaba desin.

Tasarım

Saatin kasası titanyumu andıran bir materyalden yapılmış. Bu da kullanım sırasında saatin kaliteli olduğunu kullanıcıya yansıtıyor. 45 mm büyüklüğünde bu akıllı saatimiz.

Saatin sağ tarafında Apple Watch’ta olduğu gibi Crown tekeri ve altında bir tuş bulunuyor. Aşağıda bulunan tuş eğer saat ekranında değilseniz çoğunlukla çalışmıyor. Crown tekerinin içerisinde kırmızı çemberimiz bulunuyor. 2 tuş arasına mikrofonumuz yerleştirilmiş durumdadır. Cihazın sol tarafında ise hoparlörümüz bulunuyor.

Saatin arka tarafında kordon kilidi sistemi ve sensörlerimiz var. Ben bu kordon kilidi sistemini çok sevemedim. Tasarım olarak Apple Watch’taki kordon kilidi ile birebir olsa da çalışması Apple Watch’ta olduğu kadar başarılı değil. Evet, kordonlar bu kilit sisteminden çıkmıyor ancak kordonları bu yuvaya oturtmak ve çıkartmak gerçekten Apple Watch’ta olduğu kadar pürüzsüz değil. Kordon sistemi sayesinde Apple Watch için üretilmiş kordonları da bu saatte kullanabiliyorsunuz.

Tasarım hakkında şunu söyleyebilirim: Genel olarak boyutları, ağırlığı ve yapısıyla kalitesiz değil. Apple Watch ile bu tarafta benzer duyguları uyandırabiliyor arka tarafa bakmazsanız.

Ekran

2.12 inç büyüklüğünde AMOLED bir ekran bu akıllı saatte bulunuyor. 485×520 piksel çözünürlükte olan bu ekranı ben genel olarak beğendim. Kalite ve parlaklık açısından gerek açık mekanlarda gerekse kapalı ortamlarda gerçekten iyi işler başarabiliyor. Bir çok replik saat modelinde olduğu gibi asla pikseller bu ekranda belirgin değil.

Ekran üzerinde korumaya yönelik bir kaplama olduğu belli oluyor. Açıkçası direkt camı dışarıda bırakırlar diye korkuyordum ancak bu çalışmayı beğendim.

Hep açık ekran özelliği bu saatte bulunuyor. Ancak hep açık ekranda gösterilen saat yüzü ile ekran uyandırılınca gösterilen saat yüzü arasında en ufak benzerlik yok. Hatta hep açık ekranda gösterilen saat formatı ile saat yüzü üzerinde gösterilen saat formatı bile değişiklik gösterebiliyor.

Dinamik ada özelliği var. Bu saatte bence en gereksiz özelliklerden birisi bu olabilir. Şarja bağladığınızda ya da müzik açtığınızda dinamik ada şeklinde bir kısım ortaya çıkıyor. Ancak bu kadar küçük bir ekranda böyle bir şeye bence gerek yok. Üstelik dinamik adanın çalışma mantığı da ekrandaki kamerayı gizlemekti. Bu ekranda gizlenmesi gerekilen bir şey de yok. Kısaca bu saati yapanlar biz Apple’ın bu özelliğini de istersek taklit edebiliriz demişler ve etmişler.

Her şeyiyle içime sinen 1 adet saat yüzü göremedim. Kimisi çok gereksiz bilgi ile dolmuş. Kimisinin arka planı gerçekten siyah değil kimisi interaktif olmak isterken gereksiz animasyonlara boğulmuş. Uygulama içerisinde de hiç ücretsiz yeni bir saat yüzü göremedim. Uygulama içerisinde alabileceğiniz saat yüzlerinin de hepsi paralı gözüküyor. Hali hazırda yüklü olan saat yüzlerinde de kişiselleştirme yok denecek kadar az. Hatta bazı saat yüzlerinde kişiselleştirme yok.

Saati kaldırınca saatin ekranının uyanma gecikmesi de son derece kabul edilir bir seviyededir. Farklı menü tasarımları da bu akıllı saatte bulunuyor. Ancak saat üzerinde bir ışık sensörü olmaması gerçekten can sıkıcı. Bazen saatin ayarlarına girip ekran parlaklığını manuel olarak değiştirmem gerekti.

Saat yüzünde şarj yüzdesini da 3 basamak olarak görmek bu tip şeylere takılan biriyseniz sinir bozucu olabilir. Saatin ne kadar şarjı var? % 098 kadar.

Bildirimler

Bir akıllı saatin en önemli özelliklerinden birisi de bildirimleri gösterebiliyor olmasıdır. Bildirimleri anlık göstermesi ve bildirim panelinde herhangi bir sorun yok diyebilirim. Ancak bildirimler ile ilgili bu saatin eksikleri bulunuyor. Whatsapp dahil bir çok anlık mesajlaşma uygulamasında bildirimleri cevaplayamıyorsunuz. Saat üzerinde bildirimi gösterilen bir çok uygulamanın gerçek ikonunu göremiyorsunuz. Saatin iPhone uygulaması üzerindeki bildirim ayarları gerçekten kopuk diyebilirim. Bildirim verebilecek uygulama listesi var ama bu uygulamalar telefonumda yüklü olan uygulamalar değil. Uzun bildirimlerde evet, kırpma var ancak eski nesillere göre daha uzun bildirimleri kırpmadan gösterebiliyor.

Çok nadir olsa da bazı bildirimlerin iPhone’a gelip saate gelmediği oluyor ancak bu sıklık verilen paraya göre kabul edilebilir diye düşünüyorum. Titreşimi klasik bir cihaz titreşimi gibi hissettiriyor. Bunu söylememin sebebi Apple Watch’da bulunan titreşim çok daha gerçekçi olmasıdır. Sizin bileğinize sanki birisinin dokunduğunu hissettiren cinsten bir titreşimi vardı.

iPhone Uyumu

Bu akıllı saati iPhone’da rahat bir şekilde kullanabilmeniz için App Store’da ücretsiz bir uygulama bulunuyor. Bu uygulamanın çalışması kabul edilebilir stabillikte diyebilirim. Uygulama açıkken problem yaşamıyorsunuz ancak uygulamayı kapattığınızda bazen akıllı saate bildirimlerin gitmemesi gibi problemler yaşayabiliyorsunuz.

Wearfit Pro ismindeki bu uygulamanın içerisinde reklamlar olması biraz sinir bozucu diyebilirim. Para verip bir cihaz alıyorsunuz. Bu cihazı kontrol etmek için size verilen uygulama içerisinde reklamlar var ve reklamlar ile gene sizden para kazanılıyor.

Uygulama Türkçe dil desteğine sahip olsa da bir çok menüde ve seçenekte hala Türkçe dil desteği bulunmuyor. Uygulama içerisinde çeşitli kurslara katılabiliyorsunuz ancak uygulama içerisinde bulunan saat yüzlerinin paralı olması en büyük problem diyebilirim.

Uygulamanın iPhone üzeirnde bulunan takvim ve saati okuyup bunları saate göndermesini isterdim. Mevcut durumda telefon üzerindeki verileri yeniden uygulamayı kullanarak saatte oluşturmak gerekebiliyor.

HK9 Pro Plus Sağlık Özellikleri

Akıllı saatleri firmalar pazarlarken en çok sağlık uygulamaları üzerinden pazarlıyor. Bu sebepten dolayı bir de bu akıllı saatte bulunan sağlık özelliklerine bakalım derim.

Akıllı saat üzerinden kalp atışını ölçebiliyorsunuz. Bunu manuel olarak ölçmenize gerek yok, HK9 Pro Plus sizin için belli aralıklar ile otomatik olarak ölçebiliyor. Aerobik bildirim ve belli değerlerin üstünde ya da altına kalp atışınız indiğiniz akıllı saat bunları size otomatik olarak bildirmektedir.

Bu akıllı saat kan basıncını ve kandaki oksijen miktarını ölçebiliyor. Egzersiz takibi de bu akıllı saat ile yapabiliyorsunuz. Egzersiniz için bir kaç mod akıllı saatte bulunuyor. Egzersiniz ne kadar sürmüş, ne kadar enerji yakmışsınız ve gezersiniz ile ilgili bilgileri sizin için toplayabilmektedir. Uyku takibini de yapabilmektedir.

Apple Watch’da bulunan nefes uygulamasının bir benzeri de bu akıllı saatte bulunuyor. Sağlık özellikleri konusunda ölçümleri tutarlı. Bu konuda başarısız diyemem.

Özellikler

Cihaz içerisinde çift çekirdekli yeterli güçte olan bir işlemci var. Bu işlemci sayesinde çok farklı uygulamaları destekleyebiliyor. Hatta akıllı saat üzerinde oyun bile oynayabiliyorsunuz. Ancak bu kadar şey yapabiliyorken saat hiç kasmıyor mu? Zaman zaman kasabiliyor. Parmak ile kullanım için kasma yok denecek kadar az ancak Crown ile bu saati kullanmak çok akıllıca değil. Crown ile saati kontrol ettiğinizde takılmalar meydana geliyor. Crown ile saati uyandırmakta bile gecikme var. Crown ile menüde aşağılara inmek büyük dert. 

Aynı zamanda saat yüzündeyken açtığımız araç takımları menüsünde dolaşırken de kasmalar meydana gelebiliyor. Güçlü bir işlemci dedik ancak arka planda açık kalan uygulamalar yok.

Saatin kendine ait dahili bir hafızası bulunuyor. Saatin hafızası içerisinde fotoğraf albümü oluşturamıyorsunuz ancak bu hafızaya telefonunuzda yüklü olan mobil uygulamayı kullanarak müzik atabiliyorsunuz. Açıkçası müzik yükledikten sonra bluetooth kulaklık desteği sayesinde bu müziği dinlemek isterdim ancak bu şekilde bir destek maalesef yok. Aynı zamanda saat üzerinden ses kaydı da oluşturabiliyorsunuz.

Tuşlara hızlı bir şekilde uygulama açmak ya da ekran kapatma özelliği eklemek gibi kısayolları ekleyebiliyorsunuz. Ekranı elinizle kapatında ekranın kapanması ve gelen çağrıları parmak hareketleri ile yanıtlayabiliyor olmak akıllı saatte bulunan güzel özellikler arasındadır.

Akıllı saate Chat GPT 2.0 eklenmiş. Açıp sorular sorabilirsiniz ancak ben bu özelliği bir türlü çalıştıramadım. Açıkçası çok gerekli miydi? Sanmıyorum. Saate bağlı olan telefonu kaybettiğinizde telefondan “I am here” diyerek bir ses çalmasını sağlayabiliyorsunuz.

Akıllı saati deklanşör misali kullanabiliyorsunuz ancak ben iPhone 14 Pro’da bu özelliği kullanamadım. Bu cihazı alacakların en büyük hayalleri kimin aradığını saatin ekranına bakarak görebilmek. Kimin aradığını ekrana bakıp görebiliyorsunuz ancak tüm rehberinizi göremiyorsunuz. Demek istediğim şu: Saatin rehber hafızası favoriye aldığınız 25 kişiden oluşuyor. Bu 25 kişiden birisi sizi aradığında saatin ekranında kişi adını görebiliyorsunuz. Ancak sizi bu 25 kişi dışında birisi ve bu kişi rehberinizde kayıtlı bile olsa arayan bilgisini göremiyorsunuz sadece numara bilgisini görebiliyorsunuz.

Bluetooth üzerinden telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Ancak bu görüşmelerdeki ses kalitesi mükemmel diyemem. Günlük hayatta işinizi görür. Ancak gürültü engelleme falan beklemeyin.

HK9 Pro Plus Kullanım Süresi

Akıllı saatte 320 mAh büyüklüğünde bir batarya bulunuyor. Dolu dolu 1 buçuk günü görüp 2. günü zorluyorsunuz. Bu süreleri gece uyumak dahil saat hep kolumda olduğu testler için söylüyorum. Sizin kullanımınıza bağlı olarak kullanım süresinde değişiklik görebilirsiniz. Gün içerisinde çok egzersiz yapıyorsanız saatin sunduğu kullanım süresi azalabilir.

Yorumlarım

Bu akıllı saatte canımı sıkan bazı durumlar var. Bunlardan ilki: Bir menüyü açtınız ve menüde biraz aşağıya kaydırarak bir kaydı seçtiniz. Ardından listeye geri geldiğinizde sizi listenin en başına atıyor.

İkincisi: iPhone, bu cihazı bir ses kaynağı olarak görüyor. iPhone’a saat bağlıyken Intagram’da dolaşmanız, klavyede yazı yazmanız ve diğer tüm sesler iPhone hoparlörlerinden değil de saatin hoparlörlerinden geliyor. Bu durum gerçekten çok rahatsız edici olabiliyor. iPhone’un denetim merkezinden ses kaynağını yeniden iPhone olarak tanıtmanız gerekiyor.

Üçüncüsü: Dijital Crown denilen kontrolcü ile yapılan hareketler sonucunda saat çok gereksiz titriyor. Bu titreşimlere gerçekten gerek yok. Titreşimler arttıkça cihazın şarjının dayanma süresi de azalıyor ve ucuz bir cihaz hissi bende uyandırıyor.

Bu akıllı saati alacaksanız bu cihazın Çin malı bir cihaz olduğunu unutmayın demek isterdim ancak size zaten unutma fırsatı vermiyor. Kapatma ve açma gibi durumlarda Çinli bir ablamız İngilizce konuşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir