Virüs Bilgisayarı Yavaşlatır mı ? Antivirüs Yavaşlatır mı ?

Bu yazıyı okuyan dostum senin fazla vaktini çalmamak için hemen cevabı vereyim, evet! Eğer biraz araştırmacı bir kişiliksen veya bu konular hakkında daha fazla bilgi elde etmek istiyorsan senin için detaylı olarak virüs bilgisayarı yavaşlatır mı ve antivirüs bilgisayarı yavaşlatır mı sorularını cevaplayayım.

Virüs Bilgisayarı Yavaşlatır mı ?

Evet, virüsler bilgisayarları ya da bulaşmış oldukları tüm cihazları yavaşlatmaktadır. Bu yavaşlatmanın oranı cihazınıza bulaşan virüsün türevi ve görevi ile alakalı olarak değişmektedir. Temelinde virüsler sizin kontrolünüz dışında bilgisayarınızda işlem yapan zararlı yazılımlardır. Genelde bu yazılımlar size kendilerini belli etmeden gizli gizli çalışır.

Olayı karıştırıp çok teknik boyuta girmeyeceğim ve basit düşünmenizi istiyorum. Cihazınızda bir uygulamayı açtığınız zaman bu uygulamanın belli oranda işlemcinizi, raminizi veya diğer kaynaklarınızı kullanmaktadır. Bu kullanım oranını görev yöneticisi üzerinden görebilirsiniz.

Virüsler de birer uygulama olarak kendilerini çalıştırırlar. Virüsün görevi ve türüne bağlı olarak cihazınızın kaynaklarını kullanmaya başlarlar. Eğer virüs kaynakları çok kullanırsa ya da kaynaklarınız azsa cihazınız yavaşlamaya başlar.

Antivirüs Programı Bilgisayarı Yavaşlatır mı ?

Evet ! Antivirüs programları da birer uygulamadır. Cihazınızda çalışan her uygulama belli oranda bilgisayarınızı yavaşlatmaktadır. Ne kadar çok uygulama açarsanız ya da uygulamanın büyüklüğü / görevi ne kadar büyükse bilgisayarınız o kadar yavaşlayacaktır.

Antivirüs programları cihazınıza taktığınız her USB belleği taramaktadır. Girmiş olduğunuz web siteleri otomatik olarak taramaktadır. Belli aralıklar ile cihazınızdaki tüm dosya ve uygulamaları taramaktadır. İşte tüm bu tarama işlemleri sırasında cihazınız yavaşlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir