iPhone Geri Tuşu Neden Yok ? Aslında Eklenecekti

Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarları geri tuşuna sahiptir. Bazı cihazlarda bu tuş fizikselken bazı cihazlarda da yazılımsal bir geri tuşu bulunmaktadır. Özellikle Android bir cihazdan iPhone’a geçen kullanıcılardan bu soruyu çok sık duyuyorum. iPhone geri tuşu neden yok ?

İlk iPhone modelinden bu yana iPhonelar’da geri tuşu olmadığı için bu durumu anlamak için zamanı geri alalım ve 2007 yılına gidelim. Apple’ın o zamanlarki CEO’su Steve Jobs, iPhone’a geri tuşu koymak istiyordu. Menüler arası dolaşmanın rahat olabilmesi için bu şekilde bir hamleye ihtiyaç olduğu fikrindeydi.

Aslında Steve Jobs’un bu şekilde düşünmesi de çok mantıklıydı. Çünkü o dönemlerde çok satan Apple cihazı olan iPod’da bu şekilde bir hamle uygulanmıştı. 5 adet tuş ile kontrol edilebilen iPod’da MENU etiketine sahip bir tuş vardı. Bu tuşa basıldığında kullanıcılar geri tuşuna basmış gibi oluyordu.

iPhone Geri Tuşu

Ancak Apple’da uzun yıllar arayüz tasarımcısı olarak çalışan Imran Chaudhri pek aynı fikirde değildi. Buna bahane olarak da kullanıcıların cihazlarına karşı güvenlerini yitirmesi olabilir savunması yaptı. iPhone’un altında bulunan tek bir tuşun tam olarak ne yapacağını şu anda herkes biliyordu. Ana ekran tuşuna basarsanız uygulama kapanacaktır. 2 defa basarsanız çoklu görev ekranı açılacaktı.

Tasarımcımız geri düğmesinin eklenmesi ile işlerin daha karışık bir hale geleceğini diye düşünüyordu. Android cihazda bulunan geri tuşunu düşünün. Bu tuşa bastığınızda bazen klavye kapanıyor, bazen uygulamadan çıkılıyor bazen de uygulamada bir üst sayfaya geçiliyor. Bu tuşa bastığınızda kesin olarak şunu yapar diyemezsiniz. Hep eğer öyleyse böyle yapar böyleyse öyle yapar gibi konuşabilirsiniz.

Tasarımcımız geri tuşunda bulunan bu çoklu fonksiyonun kullanıcılar tarafından kafa karışıklığına yol açabileceğini düşünüyordu. Apple, bu tuşu eklemek yerine yazılım tabanlı bir çözümle ilerledi. Uygulama içerisinde açılan sayfaların sol üstüne geri tuşunu temsil eden sanal tuşlar eklendi. Üstelik bu tuş ile hangi sayfanın açılacağı bilgisi de yer alıyordu.

Bu şekilde kullanıcılar ana ekran tuşu ile etkileşime girdikçe iPhone’un ne yapacağını ve geri tuşuna basıldıkça iPhone’un ne yapacağını biliyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir