iPhone 14 Pro 1 Yıl Kullanıcı Yorumlarım – iPhone 14 Pro UKT

Selamlar herkese, Haziran 2023 içerisinde MediaMarkt’dan satın almış olduğum iPhone 14 Pro ile 1 yılımı doldurdum. Bu 1 yıl içerisinde yaşadığım deneyimi ve gözlemlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. iPhone 14 Pro alınır mı diye düşünenler için de bu video belki kılavuz olur diye ümit ediyorum. O zaman lafı fazla uzatmadan iPhone 14 Pro 1 yıl kullanıcı yorumlarım gelsin.

Video içerisinde mümkün olduğu kadar objektif olmaya çalıştım. İlk defa iPhone kullanan birisi değilim. Aynı zamanda bu cep telefonunu 1 yıl içerisinde hep ilk telefonum olarak kullandım. Bu sebepten dolayı telefonu çok iyi bir şekilde gözlemleme fırsatım olduğunu düşünüyorum.

Cihazı Tanıyalım

7 Eylül 2022 yılında tanıtılan bu cep telefonu yaklaşık 2 yaşında bir model diyebiliriz. Cihazın 2 yaşında olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum. Bunun söyleme sebebim şu: Genelde bu cihazı yeni model Android cihazlar ile karşılaştıracaksınız. Ancak şunu unutmayın bu cihaz hali hazırda yaşını almış bir cihaz.

Bu telefona sahipseniz 2025 Eylülden önce kesinlikle satmanızı öneriyorum. Bu cep telefonunu ülke dışından kayıtla alan çok oldu. Bu kullanıcılar cihazın 3. yılı dolduğunda satabilecekler. Bu da eylül 2025 itibariyle ikinci elde iPhone 14 Pro bolluğu yaşanabileceği anlamına geliyor.

Videolarda gördüğünüz cihazı Media Markt’in İzmir İstinye Park Şubesi’nden Haziran 2023 içerisinde yaklaşık 44 bin liraya almıştım. 128 GB dahili saklama alanına sahip beyaz modeldir.

Tasarım

Cihazı oluşturan materyal kesinlikle kaliteli hissiyatı veriyor. Aynı zamanda cihaz tek el kullanımına da çok yatkın. Ancak bu cihaz gramaj olarak kesinlikle ağır. Bu ağırlık beni zaman zaman rahatsız etti. Bu ağırlık şikayetinden olsa gerek iPhone 15 Pro’da titanyum kullanıldı ve cihaz hafifleşti. Aynı zamanda cihazın ağırlık dengesi de çok kötü. Ağırlık kamera tarafında toplandığı için elinizdeyken de cihazın ağırlık dağılımının homojen olmadığını hissediyorsunuz.

Aynı zamanda telefonun kamera lensleri o kadar büyük ki telefonu masaya koyduğumda ekranın üst tarafı biraz havada kalabiliyor. Bu durum benim için çok problem olmazken bu durumdan rahatsız olanlar olabilir diye düşünüyorum.

Eğer telefonu kılıfsız kullanacaksanız telefonun dışının parmak izi tutuyor olması da son derece canınızı sıkabilir. Ben telefonu video çekimleri hariç kılıfsız kullanacak kadar cesaretli olmadığım için bu durum beni pek rahatsız etmedi.

Ekran

Dinamik Ada teknolojisine sahip ilk iPhone olarak bu cihaz karşımıza çıkmıştı. Dinamik ada hayatınızda çok büyük değişiklikler sağlıyor mu? Aslında bazı uygulamalardaki kullanım alışkanlığınızı evet, değiştiriyor. Ancak kesinlikle dinamik adayı kullanan uygulama sayısının artması gerektiğini düşünüyorum. Dinamik Ada nedir ve dinamik ada neden var gibi sorularınız var ise kanalda bulunan Dinamik Ada Nedir videosunu izlemenizi öneririm.

120 Hz teknolojisi sayesinde ekranının bir çok iPhone modelinden daha akıcı olduğunu hissediyorsunuz. Ancak dinamik olarak ayarlanan bu hertz hızı oyuncuları zaman zaman üzebiliyor. Oyun içerisinde fps drop oluşmuş hissi uyandırabiliyor. Ben telefonda çok oyun oynamayan biri olarak bu problemi yaşamadım.

Ekran kalitesi ve netliği konusunda olumsuz bir yorum yapamayacağım. Açık alanda güneş altında ekranı göremediğim hiç olmadı. Ekranında ekran jelatini olmasına rağmen parlaklıktan telefon hiç ödün vermiyor. Tamam kabul ediyorum kaliteli bir ekran jelatini kullanıyorum.

Hep açık ekran desteğinin olması da benim için çok büyük avantaj. Hep açık ekranının açılıp kapanmasını çeşitli otomasyonlara bağladım. Bu sayede şarj yüzdemin durumuna bağlı olarak hep açık ekranımı açtım ve kapattım.

Kamera

Telefonda genel olarak başarılı bir kamera bulunuyor. 3’lü kamera sistemi sayesinde günlük kullanımda gerçekten her isteğinizi karşılayabiliyor. Her 0.5x kamera lensinde olan bozulma hataları iPhone 14 Pro’nun kamerasında da bulunuyor. Ancak ben iPhone 14 Pro’nun kamerasından genel olarak razıyım. Fotoğraflarda renkleri bozmuyor. Aksiyon modunda videoyu kırpıyor olsa da gerçekten aksiyon anında sarsıntısı az videolar elde edebiliyorum.

Raw özelliği sayesinde kayıpsız 48 MP fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Ancak günlük hayatta ben bu özelliği hiç kullanmadım. Belki fotoğrafçılık ile uğraşanlarınız bunu kullanabilir.

Bu telefonun kamerası hayatıma 1 sene içerisinde neler kattı derseniz tüm aile fotoğraflarında benim telefonum kamera olarak kullanılır oldu. Arkadaş buluşmalarında garsona verilen telefon benim telefonum oldu. Aynı zamanda kanalda dış çekimler için kullandığım cihaz iPhone 14 Pro oldu.

Performans

A16 çip bir kere olsun beni yarı yolda bırakmadı. Her istediğimi saniyeler içerisinde tamamladı. iPhone 13 Pro gibi cihazlardan performans için iPhone 14 Pro’ya geçişi çok gerekli bulmam. Ancak iPhone 12 Pro ve öncesinden bir geçiş yaparsanız performans farkını hissedebileceğinizi düşünüyorum.

Batarya

iPhone 14 Pro’nun başarılı olduğu kısımlardan birisi bence batarya değil. Kesinlikle ekran açık süresi olarak iPhone 14 Plus bu telefondan daha iyi diyebilirim. iPhone 14 Pro’yu aldığım günden itibaren beta işletim sistemi kullandım. Bunun da elbette etkisi vardır ancak gelen yorumlarda da gördüğüm kadarıyla iPhone 14 Pro’nun kullanım süresinden çok memnun değil kullanıcılar. Günlük kullanımda 1 günü göremiyor muyum? Görüyorum ancak kıl payıyla görüyorum. 1 yılda benim cep telefonumun pil sağlığı %7 kadar düştü.

Ben Bu Telefonu Neden Aldım

Yorumlarım

iPhone 14 Pro bu güne kadar benim gördüğüm en çok ısınan iPhone modellerinden birisidir. Gerek şarj olurken gerek şarj olmuyorkenki kullanımlarda gerçekten ısınan bir cep telefonu. Instagram’da dolaşırken bazen kendi kendime soruyorum: Bu cep telefonu neden bu kadar ısındı diye.

Bu cep telefonunu almayı düşünüyorsanız iPhone 15 serisinde bulunan USB-C çıkışını unutmayın. USB-C desteği sayesinde 15 serisindeki aksesuar desteği hem daha fazla olabiliyor hem de daha uygun fiyatlı olabiliyor.

Genel olarak son 1 yıl içerisinde iPhone 14 Pro kullandığım için memnun kaldım. Şarjının daha iyi dayanabilmesi hariç hiç bir konuda beni üzmedi diyebilirim. Yerine göre navigasyonum oldu yerine göre oyuncağım yerine göre de kameram oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir