Face ID Kullanılamıyor Hatası ve Çözümü

Face ID bildiğiniz üzere destekleyen iPhone modellerinde güvenliği üst seviyede tutmayı amaçlayan bir özelliktir. Ancak bazı durumlarda Face ID kullanılamıyor hatası yaşayabilirsiniz. Bu hatayı zamanında ben de yaşamıştım. Sizinle bu yazıda bu sorunun çözümü hakkında bildiklerimi anlatacağım.

Face ID Kullanılamıyor Çözümü

Yeniden Kurulum Yapın

Ayarlar > Face ID ve Parola menüsünü açın. Burada kırmızı yazı şeklinde bulunan Face ID’yi Sıfırla tuşuna basın ve kullanmakta olduğunuz cihazın Face ID kurulumunu yeniden yapın.

Çalışmayı Engelleyici Durum

Cihazın ön kamera ve sensör sisteminin doğru bir şekilde çalışmasına neden olabilecek bir şey var mı bunu kontrol edin. Bazı durumlarda sensör üzerinde bulunan parmak izi ya da lekeler sorun yaratabiliyor.

Ben iPhone 12 Pro kullandığım dönemlerde aldığım ekran jelatinini taktıktan sonra bu hatayı yaşıyordum ve jelatini taktıktan sonra Face ID kurulumunu yeniden yapmam gerek kalmıştı.

iOS İşletim Sistemi

iPhone yazılım ve donanımlarının tam bir uyum içerisinde doğruca çalışabilmesi için her zaman işletim sistemini güncel sürümde tutmanız önerilir. Bu sebepten dolayı Ayarlar > Genele > Yazılım Güncelleme menüsünde bir güncelleme var mı bunu kontrol edin.

Aynı zamanda bu hatanın sebebi eğer beta bir sürüm kullanıyorsanız kullandığınız beta sürüm kaynaklı da olabilir. Beta işletim sistemleri hatalara açık olabilirler. Eğer Beta bir sürüm kullanıyorsanız beta sürümü kaldırıp tam sürümde bu durumu denemenizi öneririm.

Kapat Aç

Küçük ancak etkili bir çözüm olan kapat aç metodunu da denemeyi unutmayın. Bazen anlık yazılım hataları oluşabilir ve bu hatalar cihaz kapanıp yazılım baştan başladığında çözülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir