Bilmediğiniz iPhone Klavye İpuçları ve Hileleri

Gün içerisinde bolcana kullandığımız iPhone klavyesi aslında bilmediğimiz bir çok özelliğe sahip. Bilmediğiniz iPhone Klavye İpuçları ve hileleri bu videoda konuşalım.

Klavye Sözlüğünü Sıfırlamak

iPhone klavyesi sizin yazma alışkanlıklarınızı öğrenmektedir. Buna göre size kelime ya da kelime grupları yazmanız için önerilerde bulunabilir. Açıkçası bu öneri sistemi Türkçe için çok iyi çalışmadığını söylemek isterim. Bazen yanlış şeyleri de öğrenebiliyor. Klavyenin öğrendiklerini sıfırlamak için Ayarlar > Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla > Sıfırla > Klavye Sözlüğünü Sıfırla seçimini yapabilirsiniz.

Kestirmeler

SMSler’de nar dönemini yaşadığımız o günlerde bir çok sesli harfi yazmadan mesajı gönderirdik. Buradaki en büyük 2 amacımız: hız ve karakter sınırına takılmamaktı. iPhone’da da çok kullandığınız kelimelerde sessiz harfleri yutarak ya da kelimenin sadece bir kaç harfini yazarak mesaj gönderebilirsiniz. Üstelik iPhone, sizin için kelimeyi düzeltecektir.

Ayarlar > Genel > Klavye > Metin Değişimi menüsü üzerinden sisteme kendi kısaltmalarınızı ekleyebilirsiniz. Bu kısaltmaları iOS klavyesi gördüğünde otomatik olarak uzun haline çevirecektir.

Tek El Modu

Muhtemelen bu özelliği biliyorsunuzdur ancak aranızda bilmeyenler olabilir. Bu sebepten dolayı ben gene de video içerisinde bu özelliğe değinmek istiyorum. iPhone klavyesi içerisinde tek el modu bulunmaktadır. Bu modu açtığınız zaman klavyenizi küçültüp ekranın sağ ya da sol tarafına klavyenizi yaslayabilirsiniz. Böylelikle klavyenizi tek el ile rahatça kullanabilirsiniz.

Tek el modunu aktifleştirmek veya kapatmak için klavyenizi herhangi bir uygulamada açtıktan sonra dünya işaretine basılı tutun. Karşınıza klavyeyi ekranın neresine yaslayabileceğinizi gösteren seçenekler gelecektir.

iPhone Klavye İpuçları Emojicons

Ayarlar > Genel > Klavye > Klavyeler menüsünü açın ve Yeni Klavye Ekle deyin. Arından seçilen menüden Japonca seçimini yapın ve sonrasında Kana ve Romaji seçeneklerini seçin.

Şimdi iPhone’un klavyesini açabileceğiniz bir menüyü açın ve ekranın sol altında bulunan dünya işaretine basın. Üstteki seçimi yapın ve klavyenin sol altındaki tuşa basın. Şimdi de sağ yukarıdaki aşağıya doğru olan ok tuşuna basın. Karşınızda yeni duygu içeren ikonlar.

İmleç ile Gezinmek

Klavye ile bir şey yazarken imleç ile bir şeyleri seçmek zaman zaman sizin için zorlayıcı olabilir. Bu gibi durumlarda klavyede bulunan boşluk tuşuna basılı tutmanızı öneriyorum. Klavyedeki boşluk tuşuna basılı tutarken parmağınızı kaydırarak imleç ile gitmek istediğiniz yere daha rahat gidebilirsiniz.

Kelime ve Paragraf Seçimi

Klavyede yazdığınız kelimeye çift tıklarsanız kelimeyi peş peşe 3 defa tıklarsanız da paragrafı hızlıca seçebilirsiniz. Aynı zamanda boşluk tuşuna bir parmağınız ile basılı tutarken diğer parmağınız ile seçmek istediğiniz yere basarsanız. İmleç ile seçmek istediğiniz yer arası otomatik olarak seçilecektir.

Kaydırarak Yazmak

Kaydırarak yazmak özelliğini biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Ekranda parmağınızı kaldırmadan klavye üzerinde sırası ile yazmak istediğiniz karakterlere parmağınızı kaydırarak yazı yazabilirsiniz. Aslında bu özellik iPhone klavyesinde bulunuyor ancak maalesef Türkçe dilinde bulunmuyor. Kaç güncelleme önce bu özellik geldi ancak bir türlü Türkçe diline gelmiyor.

Emoji Kullanmak

Klavye kullanarak ekrana bir kaç kelime yazın ve ardından emoji menüsünü açın. Emoji menüsünü açtığınız zaman iOS işletim sistemi sizin için emoji ile değiştirebileceğiniz kelimelerin renklerini değiştirmektedir. Bu kelimelere basarak kelime yerine emoji ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir