iPhone Bunları da Yapabiliyor Farkında Mısınız ?

Son zamanlarda iOS 17 güncellemesi üzerinde çok fazla video çektiğim için iPhone’un yapabildikleri üzerinde çok duramadığımı fark ettim. Bu sebepten dolayı yeni videoda iPhone bunları da yapabiliyor farkında mısınız diyerek şu videodaki adımları sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bir uyarı babında size şunu söylemek istiyorum: Bu videodaki bazı özellikler her iOS sürümü ve her iPhone modeli için olmayabilir.

Seslere Göre Fotoğraf Araması

Fotoğraflar uygulamasında bulunan arama özelliğini ne kadar kullanıyorsunuz? Yapay zeka sayesinde fotoğraflar üzerinde bulunan nesneleri ve mekanları arayabildiğinizi biliyorsunuzdur. Bu arama özelliğini bir adım daha öteye götürerek size şunu söylüyorum: Arama yerine gülme, ağlama ya da alkış gibi sesleri yazarak fotoğraf ve videolar içerisinde arama yapabilirsiniz.

Aradığınız ses ile bir videoyu açarsanız video içerisinde mavi çizgiler size videonun neresinde aradığınız sesin olduğunu göstermektedir.

iPhone Bunları da Yapabiliyor

Siri Hayvan Seslerini Biliyor

Siri’yi aktive ettikten sonra Siri’ye herhangi bir hayvanın nasıl ses çıkarttığını sorabilirsiniz. Küçük çocukları oyalamak ve onlara hayvanları öğretmek için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Harry Poter ve Siri

Siri’ye Lumos derseniz iPhone’un el fenerini Siri sizin için açacaktır. Aynı şekilde Nox derseniz Siri sizin için el fenerini kapatacaktır.

Ses Tanıma

iPhone sizin için belli sesleri sürekli olarak dinleyebilir. Bu sesler cam kırılması, bebek ağlaması ve köpek havlaması gibi sesler olabiliyor. iPhone’da bulunan yapay zeka dinlenen seslerden belirtilen sesleri fark edince size bildirimde bulunabilir. Bu özelliği açmak için Ayarlar > Erişebilirlik > Ses Tanıma özelliğini açabilirsiniz. Bu özellik belli bir hafıza tabiki de iPhone’da kaplayacaktır.

Kendi kapı sesiniz ya da farklı elektronik sesleri de iPhone’a tanıtıp bu sesler için de Ses Tanıma ile bildirim alabilirsiniz.

iPhone Çeviri

Apple tarafından geliştirilmiş siz iPhone’u yeni aldığınızda iPhone’da olan Çeviri uygulamasını kullanıyor musunuz? Bu uygulamanın konuşma modu sayesinde sizin konuştuğunuz dili anlık olarak farklı bir dile uyulama çevirebiliyor. Karşı taraf da benzer şekilde size cevap verdiğinde cevabı da sizin dilinize uygulama çevirebiliyor. Eğer bu uygulama sizin telefonunuzda yüklü değil ise App Store üzerinden bu uygulamayı indirebilirsiniz.

iPhone Web Kamera Olarak Kullan

Desteklenen bir Mac bilgisayarını ve iPhone modelini var ise iPhone’u Mac’in kamerası olarak kullanabilirsiniz. Ben bir çok video çekimini bu şekilde yapıyorum çünkü iPhone ‘un arka kamerası bir çok bilgisayarın ön kamerasından çok daha iyi durumdadır. Hatta bu 2 cihaz size kamera için farklı modlar da önerebiliyor.

Uzun Pozlama

profesyonel fotoğrafçılar uzun pozlama yapabilmek için saatlerde belli bir odakta sabit bir şekilde bekliyorlar. Bu kadar ileri seviyede uzun pozlama fotoğrafları iPhone’da çekmek biraz zor olabilir ancak iPhone’un canlı fotoğraf özelliği sayesinde uzun pozlamada fotoğraflar çekebilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir