iPhone Uzamsal Video Kaydetmek Nedir ?

iPhone kamera sisteminde bulunan geniş açı ve ana kamera lensini kullanarak 3 boyutlu uzamsal videolar çekmek artık mümkün oldu. Bu özellik iOS 17.2 güncellemesi ile birlikte iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max cihazlar için geldi. iPhone 15 serisi sonrasında bulunan Pro ve Pro Max model cihazlar için de bu özellik geçerli olacaktır. Ancak iPhone uzamsal video kaydetmek nedir? Bu özellik hangi iPhone modelleri tarafından desteklenmektedir? iPhone uzamsal video özelliği nasıl açılır?

Bu özellik aslında Apple Vision Pro cihazında farklı bir deneyim ile izlenebilecek olan videoların çekilmesini sağlamaktadır. Bu videoların farkını iPhone cihazlarında izleyerek pek anlayamayabilirsiniz. Bu videoların normal videolardan farkını Apple Vision Pro cihazında videoları izlerken anlayabilirsiniz.

iPhone uzamsal video kaydetmek iPhone’un ana ve ultra geniş kamerasını kullanarak 3 boyut efekti yaratarak uzamsal video kaydetmesine denmektedir.

Bu özelliği açmak için iPhone’un Ayarlar > Kamera > Formatlar menüsü altından Apple Vision Pro için Uzamsal Video özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bu tipte videolar şu an için 1080p 30 fps formatta çekilmektedir. Bu şekilde oluşturulan video dosyalarının 1 dakikası yaklaşık 130 MB yer kaplamaktadır.

Bu tipte videoları Apple Vision Pro için çekmiyorsanız pek oluşturmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Oluşturduğunuz videolar Vision Pro cihazlarında izlenecekse bu şekilde videolar çekin öbür türlü boşa yer kaybı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir