iPhone Astronomi Virüs mü ? Çok Fazla Şarj Tüketir mi ?

Ayarlar > Pil menüsünde şarjınızı tüketen Astronomi diye bir uygulama gördüyseniz korkmayın.z1 Bu şekilde konuya girmemin sebebi şu: iPhone Virüs Bulaşır mı? videosunda iPhone’unuzda bilmediğiniz uygulama var mı kontrol edin demiştim. Bu videoyu izledikten sonra bu listede astronomi uygulamasını görüp de iPhone astronomi virüs mü diye soranlar oldu. iPhone’da bulunan astronominin canlı bir duvar kağıdı olduğunu bilenler de çok fazla şarj tüketir mi diye soruyor. Bu yazıda tüm soruları cevaplayacağım.

iPhone Astronomi Duvar Kağıdı

iOS 16 güncellemesi kilit ekranında bir çok değişiklik ile karşımıza gelmişti. Bu değişikliklerden birisi de Astronomi olarak isimlendirilen canlı duvar kağıdı oldu. Astronomi olarak isimlendirilen canlı duvar kağıtları sizin konumunuzu kullanarak dünyanın tam olarak neresinde olduğunuzu ve güncel zaman durumuna bağlı olarak canlı duvar kağıdı görmenizi sağlayabiliyor.

Ayın mevcut evresi ve güneş sisteminin güncel durumunu da görebileceğimiz farklı seçeneklere sahip canlı duvar kağıtları iPhone işletim sistemi içerisinde gömülü olarak durmaktadır.

Anlık olarak güncellenen bu duvar kağıtları tam şekilde çalışabilmesi için internet bağlantısı ve konum iznine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebepten dolayı Ayarlar > Hücresel Veri menüsünde Astronomi seçeneğini görebilirsiniz. Aynı zamanda Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Konum Servisleri içerisinde Astronomi uygulamasını görebilirsiniz.

İlk sorunun cevabını vereyim: iPhone içerisinde sizin yüklemediğiniz ve iOS 16 güncellemesi ile birlikte gelen Astronomi bir virüs değildir. Sistem içerisinde bulunan bir uygulamadır.

iPhone Astronomi Çok Fazla Şarj Tüketir mi ?

Astronomi duvar kağıtları arka planda konum servisleri ve internet bağlantısı kullandığından dolayı normal bir duvar kağıdına göre daha fazla şarj tüketecektir. Bu şarj tüketimi normal bir duvar kağıdına göre çok daha fazla mıdır? Saatlik olarak çok fark edilmeyecektir ancak günlük ya da haftalık bakıldığında pil tüketiminizi evet, etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir