iOS 17 Beta 1 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler ve Hatalar

Açık konuşalım iOS 16 güncellemesi getirdiği özellikler ile daha ses getiren bir güncelleme olmuştu. iOS 16’da sanki daha fazla yenilik vardı. Beni iOS 17’den çok WatchOS 10 heyecanlandırdı. Ama tabiki de telefonuma iOS 17 Beta güncellemesini kurdum.

Etkileşimli Araç Takımları

Ana ekrana eklediğimiz araç takımlarına en sonunda can gelmiş. Araç takımında bilgileri görebiliyorduk. Ancak bu bilgilerle ilgili bir şeyler yapmak istediğimizde araç takımının bağlı olduğu uygulama otomatik olarak açılıyordu. Artık araç takımları üzerinden de bir şeyler yapabileceğiz. 3. parti uygulamaların araç takımları da en yakın zamanda güncellenecektir diye düşünüyorum.

iOS 17 Beklemede Özelliği

Çalışırken iPhone’u masada tutuyorsanız ya da geceleri iPhone’u bir şarj cihazı üzerinde tutuyorsanız bekleme modunu kullanabilirsiniz. Beklemede modu ile takviminiz, hava durumu, saat ve çeşitli araç takımlarını ekranda hep açık yatay bir modda görebiliyorsunuz.

Ayarlar > Beklemede menüsünden bu özelliğin seçeneklerine erişebilirsiniz. Seçenekleri videoda konuşalım beraber.

Arama Kartları ve Uygulaması

Siz aradığınızda karşı taraf sizi nasıl görsün istiyorsunuz? Bununla ilgili Apple size çok farklı seçenekler sunabiliyor. Kendi kartvizitinizi üretebilirsiniz. Aynı zamanda telefon uygulamasının tasarımında da büyük farklılıklar bulunuyor.

Hassas İçerik Uyarısı

iPhone’unuzda çıplaklık içeren fotoğraf ve videoları henüz siz görmeden iPhone fark edip uyarı verebilir.

Safari Sekme Grup Tasarımı

Safari’de sekme gruplarının listelenme tasarımında bir yenilik bulunuyor. Aynı zamanda gizli sekmelerinize artık FaceID ile erişebiliyorsunuz.

Doğrulama Kodlarını Otomatik Temizleme

Bildiğiniz üzere 2 faktörlü kimlik doğrulama sırasında size SMS ya da mail üzerinden doğrulama kodları gelebiliyor. iOS işletim sistemi bu doğrulama kodlarını saptayıp otomatik olarak ekranı dolduruyor. Artık bu doğrulama mesajlarını işlemi tamamladıktan sonra isterseniz silebiliyor.

Yeni Duvar Kağıtları

Kaleydoskop adında yeni duvar kağıtları gelmiş. Aynı zamanda saat yazısı gibi kilit ekranında ayar yapabildiğimiz bazı kısımlarda değişiklikler bulunuyor.

iOS 17 Beta 1 Yenilikler

AirDrop

Kendi kartvizinizi artık AirDrop ile gönderebilirsiniz. Bu da telefon numaramı vereyim de çaldır beni kaydedeyim devrini bitirecek gibi duruyor. Aynı zamanda AirDrop uygulaması üzerinde tasarımsal yenilikler de bulunuyor.

Hey Siri

Artık Hey Siri demeden sadece Siri diyerek kişisel asistanımıza seslenebiliriz. Bununla ilgili seçeneği Ayarlar > Siri menüsü altında bulabilirsiniz.

Klavye

Klavye tahmin algoritmasında sonunda bir iyileştirme geldi. Büyüteç ve seçiciler üzerinde de güncellemeler bulunuyor.

Mesajlar

Mesajlar uygulamarında bir mesajı yanıtlamak için basılı tutup yanıtla demek yerine kaydırarak yanıtla diyebilirsiniz.

Mesajlarda arama yapmak için filtrelemeler oluşturulmuş. Konum paylaşımında zamanlamalar ve aileye Check-in özelliği ile haber verebilme gibi eklemeler yapılmış.

iOS 17 beta 1 Hataları

Kilit ekranında duvar kağıdı duruyor ancak ana ekrandaki duvar kağıdı zaman zaman kayboluyor. Ekranda bir siyahlık bulunuyor.

Uygulamalarda klavye zaman zaman açılmıyor ya da açılırsa da boşluklar oluşuyor.

Ayarlar > Genel menüsü altında Aygıt Yönetimi ve VPN seçeneği daha geç geliyor.

Klavye tahminleri Türkçe dilinde çalışıyor ancak hiç bir şey yazmadığımızda İngilizce kelimeler ile tahmini başlatıyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir