Çok Bilinmeyen 11 Adet iPhone İpucu – Kaçını Biliyorsunuz?

Bir süredir iPhone ipucu videosu paylaşmadığımı fark ettim. Sizinle bu videoda bilinmeyen iPhone ipucu konuşacağız. Bu iPhone hileleri ile iPhone’u çok daha hızlı ve efektif kullanabileceksiniz.

3 Parmak ile Geri Almak

Arşivinizden 3 fotoğrafı sildiniz diyelim. Bu fotoğrafları geri almak için son silinenler albümünü mü açıyorsunuz? Bunu yapmanıza hiç gerek yok. 3 parmağınızı sola doğru kaydırın ve sildiğiniz fotoğraflar geri gelsin. Bunu yazı yazarken de yapabilirsiniz.

Fotoğrafların Formatını Değiştirmek

iPhone’da bulunan fotoğrafların formatını JPEG, HEIF ya da PNG olarak değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik bunu yapabilmek için özel bir program kurmanıza ya da çevrimiçi bir araç kullanmanıza da gerek yok. Formatını değiştirmek istediğiniz fotoğrafları seçin ve bir klasöre taşıyın. Şimdi bu klasörü açın ve fotoğrafları seçin. Ardından 3 noktaya basın. Açılan bu menüden Fotoğraf Dönüştür butonuna basın. Karşınıza format seçenekleri çıkacak. Buradan dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve iPhone sizin için dönüştürme işlemini yapsın.

Müzik Dinlerken Video Çekebilmek

iPhone’da müzik dinlerken kamerayı açıp video kaydı başlatırsanız müziğinizi iPhone otomatik olarak durduracaktır. Müziğinizin durmasını istemiyorsanız Instagram ya da Snapchat gibi uygulamalar kullanabilirsiniz. Ancak bunun yanında iPhone’un kendi kamera uygulamasında da küçük bir hile bulunuyor. Müziğiniz çalmaya devam etsin ve siz de iPhone’un kendi kamera uygulamasını açın. Kamera uygulaması fotoğraf modunda olsun ve fotoğraf çekmek için bastığınız tuşa basılı tutun. Ardından parmağınızı kilit işaretine götürün ve parmağınızı artık çekin. Müzik dinlerken videonuzu bu hileyle çekebilirsiniz.

Web Site Alan Adı Yazımı

Safari üzerinden bir web siteye girmek istediniz diyelim. Web sitenin alan adını yazdınız ve sonuna .com, .com.tr yada .net gibi uzantısını ekleyeceksiniz. Bunu manuel olarak yazmanıza gerek yok. Alan adını yazdıktan sonra . karakterine basılı tutun ve buradan alan adı uzantısını seçebilirsiniz.

Apple Watch ile Öz Çekim

Apple Watch’unuz var ise Apple Watch üzerinden kamerayı başlatabileceğinizi biliyorsunuzdur. Bunu ben genellikle açık bir ortamda kendimi çekmek için ya da bayramda toplu aile fotoğrafı çekmek için kullanıyorum. Bunun yanında kendi öz çekiminizi iPhone’un ana kamerası ile yapmak isterseniz Apple Watch’u iPhone’a takın ve kendi fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

iPhone Kamerasında Olmayan Filtreler ile Video Çekmek

iPhone’un ana kamera uygulaması filtre yönünden çok zayıf kalabiliyor. Aslında iPhone’un kamera uygulamasında olan bazı filtreler uygulamayı açtığınızda kendisini göstermiyorlar. Bu filtrelere erişmek için kamerayı iMessage üzerinden açın ve videolarınızı bile bu filtreler ile çekebilirsiniz.

Bilinmeyen Numaralardan Gelen Çağrıları Sessize Almak

Ayarlar > Telefon > Bilinmeyenleri Sessize Al özelliği ile rehberinizde kayıtlı olmayan telefon numaralarından gelen aramaları otomatik olarak sessize alabilirsiniz.

Çok Bilinmeyen iPhone İpucu Özellikleri

Tek Elle Klavye Kullanımı

iPhone’un boyutu sizin için çok mu büyük geliyor? Tek el ile klavyede bir şeyler yazmak sizi zorluyor olabilir. Bu problemi çözmek için klavyenin tek el modunu kullanmanızı öneririm. Klavyede bulunan dünya ikonuna uzun basın ve buradan tek elle kullanılabilen klavyeleri seçebilirsiniz.

Ekran Parlaklığıını Tam Olarak Kısmak

iPhone’umu karanlık ortamlarda kullanırken çoğunlukla ekran parlaklığını tamamen kısıyorum. Ancak ekranın bu hali bile bana çok parlak geliyor. Ekran parlaklığını bu halinden daha fazla kısabilmenin bir yolu var. Bunun için Ayarlar > Erişebilirlik > Ekran ve Metin Puntosu > Beyaz Noktayı Azalt özelliğini açın. Buradaki azaltma oranını ne kadar arttırsanız ekranınızın parlaklığı o derece azalacaktır.

Fotoğrafların Arkaplanını Topluca Kaldırmak

Fotoğraflar uygulamasını açın. Arkaplanlarını kaldırmak istediğiniz fotoğrafları seçin. Bu fotoğrafları bir klasöre taşıyın. Dosyalar uygulamasını kullanarak fotoğrafları taşıdığınız klasörü açın. Klasördeki fotoğrafları seçin ardından 3 noktada bulunan arkaplanı kaldır butonuna basın.

İndirmeden İnternetteki Fotoğrafları Göndermek

Safari’den Google’a girelim ve benim çok sevdiğim Captivaların görsellerine beraber bir bakalım. Bu görsellerden birini basılı tutarak seçin ve seçtiğiniz parmağınızı kaldırmayın. Diğer parmağınız ile sayfayı aşağıya doğru kaydırın. Kaydırma sırasında diğer elinizin parmağı ile bir kaç fotoğraf daha seçin. Fotoğraf seçme işleminiz bitince Whatsapp’ı açın. Ardından bu fotoğrafları birisine gönderin.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir