iOS 17.5 Beta 1 Güncellemesi Yayınlandı

Hazirana 2 ay kalmışken muhtemelen iOS 17’nin son büyük güncelleme serisine başlamış olduk. Bildiğiniz üzere Haziran 2024 içerisinde düzenlenecek olan WWDC24 kapsamında iOS 18 güncellemesi yayınlanacak. Bu güncelleme öncesinde yayınlanacak iOS 17’ye ait son büyük güncelleme iOS 17.5 olacak ve iOS 17.5 Beta 1 güncellemesi yayınlandı. Aslında iOS 17.5 güncellemesini geçen haftalarda bekliyorduk ancak yeni yayınlanabildi. Vardır her işte bir hayır diyerek güncelleme hakkında konuşmaya başlayalım.

Güncelleme Büyüklüğü

Bu güncelleme iOS 17.4.1 güncellemesi yüklü olan iPhone 14 Pro için 6,34 GB büyüklüğünde geldi. Bu güncellemenin büyüklüğü kullanmakta olduğunuz iPhone modeline ve iOS sürümüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu arada güncelleme telefonunuza yüklendikten sonra telefonunuzda ek olarak bu kadar hafıza tüketmeyecektir. Cihaz üzerinde bulunan iOS işletim sistemi dosyalarında değişiklik yaptığı için iPhone üzerinde kapladığı yer değişiklik gösterebilir.

Diğer Güncellemeler

iOS 17.5 Beta 1 güncellemesi ile iPad OS 17.5 Beta 1, macOS 14.5 Beta 1, tvOS 17.5 Beta 1, visionOS 1.2 Beta 1 ve watchOS 10.5 Beta 1 güncellemeleri de yayınlandı.

Beklentiler Boşa Çıktı

Açıkçası iOS 17.5 güncellemesi içerisinde oyun modu gibi bir çok yenilik bekliyorduk ancak ilk beta içerisinde beklediğimiz özelliklerin hiç biri gelmedi. Ancak moral bozmak yok bu henüz ilk beta sürüm. Bu sebepten dolayı beklentilerimiz ilerleyen beta sürümlerde gelebilir diye düşünüyorum.

Sürüm numarasına baktığımızda sürüm numarasının sonunda f harifini görüyoruz. Bu da karşımıza daha çok beta sürüm çıkacağını söylüyor. Bu güncelleme içerisinde hiç mi bir yenilik yok diyecek olursanız modem yazılım sürümünde bir güncelleme var. Bu da demek oluyor ki iPhone’un kablosuz ağ bağlantılarında bir iyileştirme olmasını ümit ediyoruz.

Podcast uygulamasının araç takımında bir güncelleme var. Bu güncelleme aslında iOS 17.4’ün betalarında karşımıza çıkmıştı ancak iOS 17.4’ün tam sürümüyle kaldırılmıştı. Artık dinlediğiniz podcastin kapağına göre araç takımının rengi değişiklik gösterebiliyor.

Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik menüsünü açtığınızda Web tarayıcılar için geçiş anahtarları erişimi seçeneğine bir ikon eklenmiş. Ancak bu seçenek içerisindeki menüde bir değişim yok.

iOS 17.4 ile beklenen ancak bir türlü aktive olmayan App Store’a gerek olmadan web siteler üzerinden uygulama indirebilme özelliği iOS 17.5 ile aktive edileceği söyleniyor. Ancak bu işlem için yazılım geliştiricilerin bazı şartları sağlaması lazım. Bunun yanı sıra iPhone kullanıcısının da Avrupa Birliği şartlarını karşılaması lazım.

Performans Sonuçları

CPU performansında kayda değer bir değişiklik yok ancak GPU performansında bir düşüş gözlemledim. Ancak bu güncellemenin henüz 1. beta sürüm olduğunu unutmamak gerekiyor. İlerleyen beta sürümlerde performans artışı olabilir.

Güncelleme sonrasında benim pil sağlığımda bir düşüş olmadı. Ancak ben gene de bu güncellemeyi henüz yüklemenizi önermiyorum. Çünkü bu güncelleme şimdilik 1. beta sürümünde ve optimizasyondan uzak bir sürümden bahsediyoruz. İlerleyen beta sürümlerde yüklemeli miyiz sorusunu yeniden ele alırız.

Genellikle bu tip güncellemelerde 2. beta 2 hafta sonra gelir. Bu sebepten dolayı beta 2 sürümünü 15 Nisan haftasında bekliyorum. Ancak bir değişiklik olur da beta 2 sürümü 8 Nisan haftasında gelir mi? Neden gelmesin?

iOS 18 Güncellemelesi

Apple kendisini iOS 18 güncellemesine hazırlıyor. Bu güncelleme ile birlikte iPhone’un arayüzünde büyük değişiklikler olacağını tahmin ediyoruz. iOS 18 kapsamında gelen bir sızıntı da iPhone’un kamera uygulamasına ait bir ekran görüntüsü oldu. Bu ekran görüntüsü bize iOS 18’in arayüz tasarımının biraz daha Vision Pro vari olacağını gösteriyor.

Ancak bu tasarım son sürüm tasarım değil. Bu tasarımı sızdıran kaynak aynı zamanda Apple’ın 2 farklı tasarım üzerinde çalıştığını söylüyor. Bu da diğer tasarım eğer karşımıza gelirse şaşırmamamız gerektiğini bize söylüyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir