iOS 17.4.1 Güncellemesi Geliyor – Neleri Bekliyoruz

Bildiğiniz üzere yaklaşık 1 hafta önce iOS 17.4 güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme içerisinde Çalınan Aygıt Korumasında iyileştirmeler ve yeni emojiler başta olmak üzere bir çok yenilik bulunmaktaydı. Ancak yorumlardan gördüğüm kadarıyla bu güncelleme ile de şikayetler dinmedi. Şikayetçi olan herkes için iyi bir haberim var: iOS 17.4.1 güncellemesi geliyor.

iOS 17.4.1 Görüntülendi

Bir web site üzerindeki loglar incelendiğinde iOS 17.4.1 güncellemesine sahip cihazların bu web siteye girdiği gözlemlenmiş. Bu web sitenin logları da genellikle tutarlı olmaktadır. Zaten hali hazırda bu kadar şikayet varken iOS 17.4.1 güncellemesinin gelmemesi saçma olurdu.

Bu güncelleme 0.0.1’lik bir sürüm artışına sahip olduğu için güncelleme direkt olarak yayınlanacaktır. Bu güncelleme için beta sürümler piyasaya çıkmayacaktır. Beta programa dahil olan ve dahil olmayan herkes için bu güncelleme aynı anda yayınlanacaktır.

iOS 17.4.1 Güncellemesi Yenilikleri

iPhone kilidi açıldığı sırada ya da Siri arama ekranı gibi bir çok ekranda iOS 17.4 güncellemesini yükledikten sonra kullanıcılar donmaların yaşanmasından şikayetçi. Muhtemelen iOS 17.4.1 ile bu sorun giderilecektir diye düşünüyorum.

iOS 17.4 güncellemesini yükleyen AirPods kullanıcılarından bazı şikayetler geliyor. AirPods’un kendi kendine bazı kararlar verdiğini söylüyorlar. Örneğin kendiliğinden sesini açmak ya da gürültü denetim modlarını değiştirmek gibi kendi isteklerine göre AirPods’ların bazı şeyleri yaptıklarını söylüyorlar.

Bluetooth ve WiFi bağlantısında koplamalar ve bağlantı problemleri olduğu dile getiriliyor ancak ben bu şekilde bir sorun yaşamadım. Bu şekilde bir sorun var ise umarım iOS 17.4 güncellemesi ile bu sorunlar da çözülür.

Kullanım süresinde bir azalma olmasından şikayetçi olan bir kitle var. Cihazlarının şarjının çok daha hızlı tükendiğini söylüyorlar. Açıkçası bu konuda bir iyileştirme olacağını pek sanmıyorum. Malum her yeni gelen güncelleme içerisinde yeni özellikler getirmektedir. Yeni gelen özellikler sonrasında iOS işletim sistemi daha ağır bir yapıya bürünüyor ve arka planda ilerlettiği iş sayısı da artıyor. Paralelde yürütülen iş sayısının artışı kullanım süresini olumsuz etkilemektedir.

Bu güncelleme içerisinde doğal olarak güvenlik yamaları da bulunabilir. Sonuçta her geçen gün farklı açıklar fark ediliyor ve bu açıklar kapatılıyor olabilir.

Bu videoda dile getirdiğim yenilikler henüz Apple tarafından onaylanmadı. Bu sebepten dolayı güncelleme içeriği benim dile getirdiklerimden farklı olabilir.

Bu güncellemenin herhangi bir beta süreci olmayacağı için güncellemenin her an yayınlanabileceğini düşünüyorum. 18 Mart haftası içerisinde de bu güncelleme gelebilir. Eğer Apple, çalışmaları tamamlarsa bu hafta içerisinde de bu güncelleme gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir