Elmadan Haberler 11 – Tüm Apple Ürünlerine Zam Geldi

2024’ün martına Apple hızlı bir giriş yaptı. Bu girişin ucu biraz biz müşterilere dokundu gibi duruyor ama bakalım. Sizinle Elmadan haberler 11 videosunda Apple’ın bu haftaki hareketliliğini biraz konuşalım.

Apple Türkiye Zam Yaptı

iPhone dahil olmak üzere tüm Apple ürünlerinde zam yapıldı. Yapılan bu zamların sebebinin 31 lirayı bulan dolar kuru olduğunu düşünülüyor. Çünkü Apple’ın son zammı sırasında dolar kuru 28 liralardaydı. Dolar kurundaki 3 liralık artışı Apple, fiyatlara yansıtmakta gecikmedi. Son zam sonrası en ucuz iPhone 15 modelinin fiyatı 58.400 TL oldu. En pahalı iPhone 15’in fiyatı ise 107.999 TL oldu.

M3 Çipli MacBook Air Modelleri Tanıtıldı

13 inç ve 15 inç ekran büyüklüğüne sahip olan MacBook Air modelleri M3 çip ile tanıtıldı. 13 inçlik M3 çipe sahip olan MacBook Air modeli 47.499 TL, 15 inçlik M3 çipe sahip olan MacBook Air modeli ise 54.999 TL’den satışa sunuldu. 18 saatlik kullanım süresi MacBook Air modellerinde korunurken doğal olarak performans yönünde artışlar var.

Web site üzerinde M2 çipli MacBook Air modelleri satılmaya devam ederken M1 çipe sahip MacBook Air modelleri web siteden kaldırıldı.

Yeni Kılıflar ve Kordonlar

iPhone için yeni silikon kılıflar tanıtıldı. Yeni dediğime bakmayın aslında bildiğimiz silikon kılıflar ancak iPhone 15 için özel renklerde geldi diyebiliriz. Magsafe destekli olan bu kılıflar 2.039 TL’ye Apple’ın web sitesinde satışa çıktı. Yeni gelen renkler pembe, gün ışığı, uçuk nane ve açık mavi oldu.
Spor loop ve spor kordonlarda bazı yeni renkler de karşımıza çıktı.

Finewoven Kılıflar

Kılıf demişken Finewoven kılıflar hakkında konuşmak istiyorum. Apple’ın iPhone 15 ile birlikte tanıtmış olduğu ve deri kılıfların da yerini alan kılıflar kullanıcıları tarafından pek sevilmiyor gibi duruyor. Çünkü artık Amazon’da bu kılıflar için bir uyarı çıkıyor. Kullanıcı tarafından çok iade edilen ürün şeklinde bir uyarı bu ürünler için çıkıyor.

1,84 Milyar Euro Ceza Ödeyecek

Avrupa Komisyonu tarafından Apple’a yeni bir ceza geldi. Marka, 1,84 milyar Euro ceza ödemesine çarptırıldı. Bu ceza Spotify’ın itirazı sonrasında geldi. Müzik hizmetlerinin Apple mağazası dışında daha ucuz olduğuna dair söylemleri kullandığı için Apple bu cezaya çarptırıldı.

Elmadan Haberler 11 Setapp Uygulama Mağazası

Paralelde iOS 17.4 güncellemesi sonrası App Store harici mağazalar bildiğiniz üzere hizmete girebilecek. Bu konuda çeşitli firmalar çeşitli adımları atıyor. Bu kapsamda Setapp olarak bildiğimiz uygulama mağazası da iPhone için yer alacağını dile getirdi.

Apple Vision Pro İadeleri Devam Ediyor

Apple’ın çıkartmış olduğu sıra dışı cihazlardan biri olan Apple Vision Pro hakkında bir süre konuşacağız gibi duruyor. Farklı olması ve pahalı olması bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Apple Vision Pro alanların %20-30’luk bir bölümü bu cihazı iade ediyor. İade sebeplerine baktığımızda ağır olması, sağlık sorunları ve zor kurulum sebeplerini görüyoruz. Türkiye’de olsa bir çok kişi bu cihazı alır, kutusunu açar. Merakını giderdikten sonra iade ederdi diye düşünüyorum çünkü fiyatı bir hayli yüksek.

iOS 17.4 Güncellemesi

Avrupa Birliği için önemli yenilikler ile gelen iOS 17.4 güncellemesi iOS 17’yi destekleyen tüm iPhone modelleri için yayınlandı. Bu güncelleme içerisinde yeni emojiler daihl olmak üzere bir çok yenilik bulunuyor. Bu güncellemenin yeniliklerini detaylı bir şekilde konuştuğumuz video kanalda olduğu için bu videoda konuyu çok uzatmıyorum.

iOS 18 Güncellemesi

iOS 18 güncellemesi hakkında konuşmak için biraz erken bunun farkındayım ancak sizden sorular geliyor. Bu güncelleme Haziran 2024’te düzenlenecek olan WWDC 2024 etkinliğinde tanıtılacaktır. Etkinlik sonrası ilk betalar yayınlanacak ve muhtemelen Eylül 2024 içerisinde tam sürümüyle yayınlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir