iOS 17.4 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

Mart ayına girdik ve bir süredir karşımıza beta sürümleri ile gelen iOS 17.4 güncellemesi yayınlandı. Bu sefer iOS 17’yi destekleyen tüm kullanıcılar için bu güncelleme yayınlandı. Güncellemeyi rahatlıkla Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsünden iPhone’unuza indirip kurabilirsiniz.

Avrupa Birliği Yenilikleri

iOS 17.4 güncellemesinin en çok ses getiren özellikleri maalesef sadece Avrupa Birliği ülkeleri için aktive edilmiş durumda. Bu yenilikler:

 • App Store harici uygulama mağazaları
 • Oyun akış uygulamaları
 • App Store’da 3. parti uygulama ödeme servisleri
 • Alternatif Tarayıcı motorları
 • Varsayılan tarayıcılar
 • NFC kullanarak ödeme işlemi

Sadece iPhone’un bölge ayarlarını güncellemek yeterli olmayacaktır. Bu özelliklerin iPhone’da aktive edilebilmesi için şu kontroller yapılıyor:

 • Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge menüsünde bulunan bölgenin Avrupa Birliği ülkesi olması gerekmektedir.
 • iPhone’un mevcut konumu bir Avrupa Birliği ülkesinde olmalıdır.
 • Apple Kimliğinin bağlı olduğu ülke Avrupa Birliği ülkesi olmalıdır.
 • Desteklenen bir iPhone modeli kullanıyor olmalısınız.

Diğer Yenilikler

iPhone 15 serisi modellerde Ayarlar > Pil menüsünde değişiklik var. Pil Opitimizasyonu ve Şarj menüsü ikiye bölünmüş durumdadır. Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde gösterilen pil özellikleri yeni açılan menüye gelmiş. Aynı zamanda pil sağlığını da yüzdelik olarak değil de bir etiket bilgisi ile görebiliyoruz.

Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik menüsüne Web Tarayıcıları İçin Geçiş Anahtarları Erişimi seçeneği eklenmiş. Geçiş Anahtarlarının hangi web tarayıcılar için kullanılabileceğinin iznini bu menüden artık kontrol edebiliriz.

Podcast uygulamasına dökümler özelliği gelmiş. Bu özelliğin bir benzerini yakın bir tarihte Apple Müzik’te görmüştük.

Navigasyon modu açıldığında yeni bir görünüm Apple CarPlay’e eklendi.

Çalınan Aygıt Koruması özelliğinde iyileştirme yapılmış. Artık güvenilir konumlarda da değişiklikler sonrasında bekleme süresi eklenebiliyor. Bunun için yeni bir menü eklenmiş. Ayarlar > Face ID & Parola > Çalınan Aygıt Koruması menüsü karşımıza bu güncellemede çıkıyor.

Bu güncelleme ile iPhone modellerine yeni emojiler geldi. 100’den fazla emoji var ancak en göze çarpan yeni gelen emoji konseptleri şunlardır:

 • 🙂‍↔️ Kafayı Yatay Olarak Sallamak
 • 🙂‍↕️ Kafayı Dikey Olarak Sallamak
 • 🐦‍🔥 Anka Kuşu
 • 🍋‍🟩 Limon
 • 🍄‍🟫 Kahverengi Mantar
 • 🔗‍💥 Kırık Zincir

Modem yazılımında bir güncelleme var. Bu güncelleme sayesinde kablosuz ağ bağlantılarında bir iyileştirme bekliyorum.

Ayarlar > Siri ve Arama > Siri ile Mesajlaşma menüsünden Siri’nin size mesajları okuyabileceği dilleri seçebilirsiniz. Bu sayede Siri sadece telefonun dilinde size mesajları okumayacak.

Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 modellerinde bulunan çift dokunma hareketini Apple Vision Pro takarken iptal edebileceğiniz bir ayar eklendi.

Bazı uygulamalarda uygulamalara ait yeni güncellemeleri de bildiren karşılama ekranları karşımıza çıkıyor.

iOS 17.4 Güncellemesi Kullanım Süresi

iOS 17.4’ü iPhone’a indirdiğiniz ilk 24 saat içerisinde şarjınız normale göre daha hızlı bitebilir. Çünkü güncelleme yükleme işlemi sonrasında iPhone’da yapılan bazı işlemler arka planda yapılıyor olabilir.

Aynı zamanda yeni gelen güncellemelerde özel olarak pil daha fazla dayansın diye bir aksiyon alınmaz ise benim gördüğüm kadarıyla her yeni gelen güncellemede iOS işletim sistemine daha fazla özellik geldiğinden dolayı iOS işletim sisteminin kapsamı artıyor. Bu kapsam artışı nedeniyle arka planda yapılan işler artıyor ve iPhone’un kullanım süresi de düşüyor.

Pil Sağlığı

iOS 17.4 güncellemesinin son beta sürümünde benim pil sağlığım %95’e düştü. Bir çoğunuzun bildiği üzere kullanmakta olduğum iPhone 14 Pro’yu Haziran 2023’te satın almıştım. Bence bu düşüş çok normal sonuçta neredeyse 1 yıl olmuş. 2 yıl içerisinde %20’lik bir düşüş de normal olarak kabul ediliyor. Güncellemeler sonrası pil sağlığında düşüş normal.

Biz fark etmesek de gözle görülür derecede pil sağlığında düşüşler olmasa da iPhone’un pil sağlığı günden güne düştüğü için her yeni güncelleme sonrası kullanım süresinde düşüş yaşanması bana normal geliyor.

Beta Güncelleme

Bu güncelleme bir beta sürüm güncellemesi değildir. Bu sebepten dolayı iOS 17’yi destekleyen tüm iPhone modelleri için bu güncelleme yayınlandı. Bu güne kadar iOS 17.4’ün herhangi bir beta sürümünü kullandığınız iPhone’a kurduysanız bu güncellemeyi almamışsınızdır. Çünkü iOS 17.4 sürüm numarasına ait bir sürüm zaten iPhone’unuzda kurulu gözüküyor.

iOS 17.4’ün herhangi bir beta sürümünü kurduysanız RC sürüme ait güncellemeyi kurmanızı öneririm. Böylelikle tam sürüm ile aynı güncellemeyi yüklemiş olursunuz. Hayır, ben illaki bu videoda bahsettiğin tam sürümü kurmak istiyorum derseniz kullandığınız iPhone’a ait ipsw dosyasını internetten indirip bilgisayardaki iTunes üzerinden Geri Yükle diyerek indirdiğiniz dosyayı seçmeniz gerekiyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir