iOS 16 Karanlık Mod Duvar Kağıdı Nasıl Eklenir ?

iPhone 8 ve sonrası cihazlar için Apple tarafından yayınlanan iOS 16 güncellemesi beraberinde kilit ekranı için çok güzel özellikler getirdi. Ancak bu güzel özellikler gelirken bir çoğumuzun beğendiği 2 özelliği hayatımızdan çıkarttı. Bunlardan ilki canlı duvar kağıtları oldu. Diğer de karanlık mod özelliğine sahip duvar kağıtları oldu. Peki ama iOS 16 karanlık mod duvar kağıdı neden çıkartıldı ve iOS 16 karanlık mod duvar kağıdı nasıl eklenir?

Karanlık Mod Duvar Kağıdı Nedir?

Karanlık mod duvar kağıdı dediğimiz duvar kağıtları aslında birer duvar kağıdı çiftidir. Cihazda karanlık mod aktif değilken bu duvar kağıdı çiftinden ilkini cihazda karanlık mod aktifleşince bu duvar kağıdı çiftinden ikincisi aktif edilen duvar kağıtlarıdır.

iOS 16 Karanlık Mod Duvar Kağıdı Neden Çıkartıldı?

iOS 16 ile birlikte karanlık duvar kağıtları çıkartıldı gibi duruyor ancak sadece 1 adet karanlık/aydınlık özelliğine sahip duvar kağıdı varlığını koruyor. Aslında bu duvar kağıdı üzerinden neden karanlık mod duvar kağıtlarının çıkartıldığını da anlıyoruz.

Kolleksiyonlar duvar kağıdı kataloğu altında bulunan renkli baloncuklara sahip duvar kağıdı hala duruyor. Bu arka planı seçtiğiniz zaman sağ altta bulunan 3 noktaya basıp karanlık mod ve aydınlık mod arasında seçim yapabilirsiniz veya sistem var sayılanı olarak otomatik bir şekilde arkaplanın geçişini yapabilirsiniz.

Bu duvar kağıdını seçin, aydınlık modu aktif hale getirin. Ardından kilit ekranında bulunan saat yazısını siyah renk yapın. Şu anda duvar kağıdı da siyah saat yazısı da gözüküyor olmalı. Duvar kağıdında herhangi bir değişiklik yapmadan duvar kağıdının koyu modunu aktif hale getirin. Şu anda siyah olan saat yazısı gözükmüyor değil mi? İşte bu saat yazısı gözükmediği için Apple, iOS 16’dan koyu renk duvar kağıtlarını çıkarttı.

Aslında Apple, kilit ekranında seçilen yazı rengi koyu ise ve duvar kağıdının koyu modu aktive edildiyse koyu renkte olan bu yazı rengini otomatik değiştirse bu hata düzelecek. Fakat kullanıcının seçtiği rengi değiştirmek istemediği için bu özelliği sildi.

iOS 16 Karanlık Mod Duvar Kağıdı Nasıl Eklenir?

iOS 16 ile birlikte elimizde kalan otomatik duvar kağıdına sahip olan tek duvar kağıdı seçeneği bu renkli noktalar. Ancak kendini farklı duvar kağıtlarını koyu mod ve aydınlık mod olarak seçip otomatik bu duvar kağıtlarının seçilmesini sağlayabilirsiniz.

iOS 12 ile birlikte hayatımıza giren Kestirmeler uygulaması bu konuda imdadımıza yetişiyor. İlk olarak kendinize 2 farklı duvar kağıdı seçin. Ben Apple’ın eski çift moda sahip duvar kağıtlarını istiyorum derseniz bu duvar kağıtlarını küçük bir Google araştırması ile edinebilirsiniz.

Seçmiş olduğunu duvar kağıtlarını farklı duvar kağıtları olarak iOS sistemine tanıtın. Ardından Kestirmeler uygulamasını açın ve otomasyon sekmesini açın. Kendinize kişisel otomasyon yaratın. Günün belirli bir saati seçeneğini seçin ve bu saati Gün Doğumu seçin. Sonraki deyin İşlem Ekle buttonuna basın ardından Uygulama ve işlem arayın kısmına Duvar Kağıtları Arasında Geçiş Yap deyin ardından aydınlık modda seçilecek olan duvar kağıdınızı seçin.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir