iPhone Kamera Lens Sayısı Neden Arttı? Gerekli miydi?

İlk iPhone çıktığında sadece 1 adet kamera lensi bulunmaktaydı. 7. nesil iPhone modeline kadar iPhone kamera lens sayısı 1 olarak kaldı ve 1 lense sahip olmasına rağmen gerçekten başarılı görüntüleri iPhone elde edebiliyordu. Peki ne oldu da iPhone kamera lens sayısı arttı ve bu artış kullanıcıya neler sağladı? Lens sayısı arttırılmadan da bazı şeyler yapılamaz mıydı?

2007 yılında iPhone 2G modeli tanıtıldığında karşımızda yakınlaştırma işlemi yapamayan bir kamera bulunmaktaydı. Ancak günümüzde Pro modeller 2 kamera lensi ile geliyor. Peki kamera lensi neden arttırılmak zorunda kalındı?

Fotoğraf makinelerini kabaca 2 şekilde kategorize edebilir. Bunlar dijital fotoğraf makinesi ve DSLR fotoğraf makinesi. Bildiğiniz üzere dijital fotoğraf makineleri DSLR fotoğraf makinelerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Her 2 fotoğraf makinesinde de tek lens olsa da aslında lens değişimi kısmen sağlanmaktadır.

DSLR fotoğraf makinelerindeki lensler rahatlıkla çıkarılıp değiştirilebilmektedir. Hatta bunlar için farklı bir pazar bile vardır. Bu sebepten dolayı DSLR fotoğraf makinesi ile birlikte fotoğrafçılıkla uğraşanlar yanlarında bir çok lens ve bir çanta taşımak zorunda kalıyorlar. Çekmek istedikleri fotoğrafa göre lens seçimi yapıyorlar.

Dijital fotoğraf makineleri uzaktaki bir nesnenin daha yüksek kalitede fotoğraflarını çekebilmek için teleskopla dışarı çıkabilen bir optik yakınlaştırma merceğine sahiptir. Hatta bu konsepte sahip Samsung akıllı cep telefonları da zamanında satışa çıkmışlardı. Bunlara örnek: Samsung Galaxy S4 Zoom, Samsung Galaxy K Zoom vs… Müşteriler genellikle bu modelleri gramaj olarak ağır olması ve kasa olarak daha kalın olmasından dolayı pek tercih etmediler.

iPhone her 2 konseptin de dışında kasaya gömülü tek bir lense sahiptir. iPhone için aksesuarcılarda lens üzerine takılan çeşitli aparatlar var. Ancak kimse bunları taşımak istemez ve çok iyi iş de yapamıyorlar benim gözlemlediğim kadarıyla.

iPhone Kamera Lens Sayısı Neden Arttı?

Apple, tek bir lens ile yapabileceklerinin maksimumunu yapmıştı. Tek bir lens ile geniş açılı görünüm, optik yakınlaştırma ve alan derinliği gibi özellikler iPhone’a gelemiyordu. Apple harici markalar da akıllı cep telefonlarının kameraları ile şov yapmaya başlamışlardı.

Apple, kullanıcılarına optik yakınlaştırma ve portre modunu sunmak istiyordu. Bunları başarabilmenin tek yolu da farklı bir lensi iPhone’a eklemekti. Bunu da ilk defa iPhone 7 Plus modelinde gerçekleştirdiler. Yeni kamera sistemi, standart geniş açılı lensi büyütülmüş bir telefoto lens ile birleştirdi. Bu sayede portre moduna ek olarak iPhone ilk kez 2x optik yakınlaştırma yapabiliyordu.

2 kamera sistemi kullanımı Apple’a pozitif yansıyınca iPhone 11 Pro ile birlikte karşımıza 3 lens geldi. iPhone tek lens ile standart geniş açılı fotoğrafları çekebiliyordu. İkinci telefoto lensi ile netlik kaybı olmadan büyütülmüş bir fotoğraf çekebiliyordu. Üçüncü ultra geniş açılı lens ile iPhone, 120 derecelik geniş görüş alanına sahip fotoğraflar çekebilir olmuştu. Bu kamera sistemini aynı zamanda optik yakınlaştırma mantığıyla da iPhone kamerası kullanabiliyordu.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir