iPhone 14 Pro Max İnceleme Videosu – En Güçlü En Büyük iPhone

Bu günün şartları için konuşursak Apple tarafından piyasaya sunulmuş olan en büyük, en gelişmiş ve en iyi akıllı cep telefonu iPhone 14 Pro Max bu yazıda ele alacağım akıllı cep telefonu olacak. Eminim bir çok inceleme yazısı okudunuz ve videolarını izlediniz. Bir de benim yorumum ile iPhone 14 Pro Max inceleme videosu izleyin. Eminim pek dile getirilmeyen noktaları bu yazıda bulabileceksiniz.

Tasarım

Bu boyutta bir ekrana iPhone modellerinden artık alışmıştık. Benim küçük ellerim için büyük gelen bu ekran boyutu kimisinin gerçekten hoşuna gidiyor. Buna bir lafım yok. Zaten bu cihazdaki ekranı özel kılan ekran boyutu değil ekranda bulunan dinamik ada oluyor. Dinamik ada ile ilgili kanalda detaylı bir video var bu sebepten dolayı dinamik ada ile ilgili bu videoda çok konuşmak istemiyorum.

Tasarım konusunda cihazın ağır ve büyük olduğunu dile getirmek istiyorum. Uzun telefon görüşmeleri ve uzun süreli mobil oyun oynama sırasında bu cihazın ağır olduğunu gerçekten hissediyorsunuz. Bir de bu cihaza soğutucu takıyorlar cihaz o zaman işte iyice ağırlaşıyor. Büyük olmasına kullanım sırasında alışıyorsunuz. Cebinize sığmayacak türden bir büyüklükten bahsetmiyorum zaten. Hatta bu cihazın ekran büyüklüğüne alıştıktan sonra normal bir iPhone’a geçince size normal iPhone çok basit geliyor.

Cihazın sağlam olduğu söyleniyor. Ekranı Ceramic Shield sayesinde çizilmelere karşı dayanıklı. Yenilmez değil ancak önceki nesil iPhonelar’a göre çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebilirim. Bunu gözlemledim mi? Hayır, ülkemiz şartlarında bu cihazı kılıfsız ve ekran jelatinsiz kullanacak kadar babayiğit değilim. Dayanıklılık için şunu söyleyebilirim. Arka cam kırıldığı zaman diğer iPhone modellerinde kasayı tamamen sökmeniz gerekiyor. Bu cihazda tamir süresini ve maaliyeti azaltmak için tüm kasayı sökmenize gerek olmuyor.

iPhone 14 Pro Max İnceleme

Ekran

Cihaz üzerinde bulunan ekran Dünyanın En İyi Akıllı Cep Telefonu Ekranı seçildi. Cihazın yakınlık sensörü ekranın altına alındı. Bundan dolayı çentik küçülmesi sağlandı. Ancak çentik tamamen ortadan kalkamadı. Ancak Apple, ortadan kaldırılamayan bu çentiği yazılımsal olarak o kadar güzel süsledi ki ekrandaki bu kısım bir hata değil de yeni bir özellik olarak lanse edilebilir oldu. Ekranın maksimum nit değerleri bir hayli arttı. Bu kadar artışı gerçekten hissedebiliyor muyuz? Evet, ancak her içerikte değil.

ProMotion 120 Hz ekran yenileme teknolojisi kendisini bize Hep Açık Ekran ve kullanım sırasındaki ekranda gösteriyor. Çoğu Android işletim sistemini kullanan cihaz gibi sürekli 120 Hz ekran yenilenmiyor. Eğer böyle olsaydı batarya kullanım süremiz bundan çok olumsuz bir şekilde etkilenirdi. Ekranda okuma yaparken ya da sabit bir içeriğe bakarken ekran saniyede sadece 1 defa yenileniyor. Ancak oyun oynarken, video izlerken ya da ekranı yukarı aşağı kaydırırken ekran saniyede 120 defa yenilenebiliyor.

Bir süredir Android cihazlarda olan Hep Açık Ekran özelliği bu cihazda bulunuyor. Bu özellik sayesinde saati, arka planı ve bildirimleri ekrandan görebiliyorsunuz. Hem de ekranı uyandırmadan.

Kamera

Kamera konusunda gerçekten boş başarılı bir akıllı cep telefonu. Bu telefon ile çektiğiniz fotoğraf ve videolar ile gerçekten içerik üreticisi olarak iş yapabilirsiniz. Kamera ile ilgili yanlış bilinen bir gerçeğe değinmem lazım. 48 MP’lik ana kamera sadece ProRaw özelliği açıkken iş yapıyor. Bu hoş bir olay değil. Çünkü 48 MP’lik bir fotoğraf çekmek istediğinizde fotoğrafın boyutu 80 MBlara çıkıyor. Fotoğrafı işleyip basacaksanız açın bu özelliği onun haricinde açmayın.

Eğer bu özelliği açmayacaksak 48 MP’lik kamera ne işimize yarayacak? Daha büyük bir lensin ortaya çıkmasını sağladı. Bu da diyafram açıklığında olumlu bize dönüş sağladığı için karanlıkta daha iyi fotoğraflar çekmemizi sağlıyor. Önceki nesil iPhonelar’a göre daha hızlı gece modu ve aslında olmayan 2x kamera lensi varmış gibi çalışabilmesini sağlıyor.

iPhone 14 Plus İnceleme Videosu
iPhone 14 Pro Max İnceleme Videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir