iPhone Operatör Güncellemesi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Genelde iOS güncellemelerini yükledikten sonra operatör güncellemesi var ise yapın diyorum. İlker Kaya tarafından gelen haklı bir yorum sonrası operatör güncellemesi hakkında biraz konuşmamız gerektiğini fark ettim. iPhone operatör güncellemesi nedir ve nasıl yapılır ?

iPhone Operatör Güncellemesi Nedir ?

iPhone’un içerisinde çalışan iOS işletim sistemi kendi içerisinde bir çok uygulama ve yazılıma yer vermektedir. Bu yazılımlardan birisi de operatör ile sağlanılan iletişim için gerekli olan yazılımların tümüdür. Genellikle kullandığınız operatör tarafından yayınlanılan bu yazılımlar da güncellenmektedir.

Operatörünüz tarafından yayınlanılan bu güncellemeler ile hedeflenen şey hücresel ağ bağlantısını iyileştirmek ve performans artışı sağlamaktır. Aynı zamanda operatör tarafından yapılan bu güncellemeler ile Wi-Fi araması ya da 5G gibi yeni özellikler de gelebilir.

Genellikle operatör güncellemeleri iOS güncellemeleri ile birlikte gelir. Ancak iOS güncellemelerinden bağımsız bir şekilde de bu güncellemeler gelebilmektedir. Kullanmakta olduğunuz operatör sürümünü Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde bulunan kullanılabilir sim menüsünde bulunan Operatör bilgisinde görebilirsiniz.

iPhone Operatör Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

Bu güncellemeler otomatik olarak ve manuel olarak yapılabilmektedir. Otomatik güncellemeler iOS sürümünü güncellediğiniz sırada yapılabilmektedir. Siz bu sırada yapılan güncellemeleri fark etmediğiniz için hiç operatör güncellemesi yapmadığınızı düşünüyorsunuz. Bir kenara operatör sürümünü not alın ve güncellemeler sonrası karşılaştırarak güncelleme yapılmış mı yapılmamış mı kontrol edebilirsiniz.

Bu işlemi manuel olarak yapmak isterseniz Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünü açın. Bu menüyü açtığınızda karşınıza Operatör Güncellemesi uyarısı gelebilir. Bu uyarıda bulunan yönergeyi izleyerek 1 dakikadan daha kısa süren bir zaman diliminde güncellemeyi iPhone’unuza kurabilirsiniz. Bu işlem sırasında iPhone kapanıp açılmayacaktır ve güncelleme işlemleri nedeniyle yaptığınız işler de yarım kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir