iPhone 15 Pro 1 Ay Kullanım Test Sonuçları – Kullanıcı Yorumları

Selamlar herkese, bildiğiniz üzere Mayıs 2024 içerisinde kendime bir iPhone 15 Pro aldım. 1 aydır iPhone 15 Pro kullanıyorum. Beni tanıyanlar bilir kullandığım ilk iPhone bu değil. Aynı zamanda bir önceki telefonum da iPhone 14 Pro’ydu. Sizinle bu videoda iPhone 15 Pro 1 ay kullanım test sonuçları hakkında konuşacağım.

Neden iPhone 15 Pro Aldım

Neden iPhone 15 Pro aldım diye kanalda bir video var. iPhone 15 Pro alış sürecim ve neden bu cihazı tercih edişim ile ilgili detayları bu videoda vermeyeceğim. Bu detayları için ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Şimdi gelelim benim iPhone 15 Pro kullanıcı yorumlarıma.

Parmak İzi Tutuyor

Bu cep telefonunu kılıf siparişim gelene kadar kılıfsız kullanma fırsatım oldu. Açıkçası bu cep telefonunu kılıfsız kullanmanın vermiş olduğu hissi başka hiç bir iPhone modelinden almadım. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Aldığım renkten dolayı olsa gerek bu iPhone modelinde parmak izi çok belli oluyor.

Bu arada kılıf geldiğinden beri video çekimleri hariç telefonu kılıfsız kullanmadım ve çok şükür daha telefonu düşürmedim.

Tasarım

Telefonu kılıfsız kullanmadığım için tasarımının bana hissettirdikleri hakkında konuşmak istiyorum. Genellikle telefonu tek elle kullanan birisiyim. Bu sebepten dolayı eski telefonuma göre 15 Pro’nun hafiflemesine çok sevindim. Boyutu itibariyle tek el ile kusursuz kullanılabilecek cihaz diyemem ancak boyutu, kalınlığı ve ağırlığı ile tek el kullanımına yatkın bir model diyebilirim.

Ekran

iPhone 15 Pro’nun ekranını gerçekten başarılı bulunuyorum. Renklerin doğruluk oranı ve açık havadaki performansı bu ekranın gerçekten çok iyi. Evet, 15 Pro’ya özel bir ekran değil bu farkındayım. Bu güne kadar kullandığım iPhonelar’a hep çok pahalı markaların ekran jelatinlerini kullanırdım. Ancak bu sefer sıradan bir temperli camı iPhone’uma taktım. Cam üzerinde parmak izlerinin kalmasından dolayı zaman zaman ekranı temizlemem gerekiyor olsa da bu temperli cama rağmen ben ekranın performansını beğendim.

iPhone 15 Pro’da bulunan dinamik ada hakkında çok fazla konuşmayacağım. Bir önceki iPhone’umda da dinamik ada olduğu için beni çok etkilemedi. Ancak dinamik ada hakkındaki her şey videosunu izlemenizi öneririm.

Bu cep telefonunda ekranı kaydırırken ProMotion teknolojisi nedeniyle oluşan takılmaları artık göremiyorum. Ya bu problem artık çözüldü ya da benim gözüm buna alıştı. Bu konuyu da 1 haftalık kullanım deneyimlerimi aktardığım sırada paylaşmıştım.

Soranlarınız olursa diye söyleyeyim hep açık ekranı kullanıyorum. Bunun için kestirmelerim bulunuyor. Pil şarj seviyeme bağlı olarak otomasyon sayesinde hep açık ekranım otomatik olarak açılıyor veya kapanıyor.

Kamera

Çoklu odak uzaklığına sahip olan bu telefonun çoklu odak uzak değişimini yapıyorum. Temelde çok büyütülecek bir özellik değil aslında ancak bu küçük yakınlaştırmalarda hiç kayıp olmaması ve 3 uzaklığın da aynı kalitede olması beni gerçekten çok mutlu ediyor.

Kamera konusunda birinci önceliğiniz uzaktaki nesneleri çekmek ise Android işletim sistemine sahip modeller sizi daha mutlu edebilir. Ancak benim gibi günlük bir kamera kullanıcısıysanız bu kamera gerçekten sizi mutlu edecektir. Videolarda stabilizasyon iyileştirmesi var. Bu gerçekten fark ediliyor. 15 Pro’nun karanlıktaki çekimleri de başarılı. 14 Pro’ya göre biraz daha renkleri fazla gösteriyor ya da kontrastı fazla gözüküyor olsa da Samsung cihazlarının kamerası kadar keskinliği açık olmadığı için ben bu telefonun kamerasını gerçekten başarılı buluyorum.

Normal fotoğraf çekerken derinlik bilgilerinin kayıt edilip istediğim zaman fotoğrafı portre moduna çevirebilmek hoşuma gitti. Eskiden keşke bu fotoğrafı portre modunda çekseydim derdim artık demiyorum.

Kamera konusunda şunu söyleyebilirim. Normal modda çekim yaptığımda deklanşör sesini duymuyorum ancak portre modunda çekim yaptığımda deklanşör sesini duyuyorum. Bu biraz ilginç bir durum.

USB Type-C

iPhone 15 Pro’da bulunan USB-C girişinin hızından mutluyum. Ancak bu giriş hakkındaki ilk günkü hevesimi de kaybettim. iPhone 15 Pro ile 1 hafta kullanım videomda dile getirdiğim gibi elimdeki bazı kabloları değiştirmem gerekti. iPad’de kullandığım aksesuarları iPhone’da da kullanırım diyordum ama hiç kullanmadım. Herhalde alışmışım iPhone’da USB-C girişi olmamasına.

Powerbankimi, iPad’imi ve iPhone’umu aynı kablo ile şarj edebilmek beni mutlu etti. Ancak 3. nesil AirPods ve AirPods Max’im hala lightning kablosu ile şarj oluyor. Bu sebepten dolayı hayatımdan Lightning kablosunu çıkartamadım.

Aksiyon Tuşu

Bu tuşu ilk gördüğümde istediğim kestirmeyi buraya atarım dedim. Ancak ilk süreçte kestirme klasörünü bu tuşa atadım. Sonrasında flaşı ekledim. Şimdi de sessiz tuşuna atadım. Tuşu isteğimize göre kişiselleştirebilmek güzel. Ancak benim için bu tuş kararsızlığa yol açtı. Hangi işlemi bu tuşa atasam bilemedim. Hangi kestirmeyi eklesem işime yarıyor. Ya sessiz tuşu yapıp ya da kestirme klasörü yapıp geçeceğim galiba. Çünkü kamerayı bu tuşa atasam kilit ekranından kaydırarak açabiliyorum. Flaşı atasam kilit ekranında sol altta var. Sessize de denetim merkezinden almaya alıştım galiba bu tuş hakkındaki ilk heyecanım kayboldu.

Isınma

Şu anda iOS 17.5.1 güncellemesi telefonumda yüklü. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim: Telefonu ilk aldığım günden bu güne rastgele telefonun ısınması sorunu azalmış hatta çözülmüş neredeyse diyebilirim. Telefon şarj olurken doğal olarak ısınıyor. Güneşli bir havada 20 dakika ekran parlaklığı sondayken dışarıda kullanınca doğal olarak ısınıyor. Ancak telefonu ilk aldığım güne nazaran ısınma sorunu azalmış diyebilirim.

Eğer stabillik ve ısınma anlamında sorunlarınız var ise iPhone’a gelen bir sonraki güncellemeyi kesinlikle bilgisayardan yapmanızı öneriyorum. iPhone bilgisayardan güncelleme yapmak.

Pil Sağlığı

İlk aldığım zamanlarda veri aktarımları ve cihazın kendisine gelme süresi nedeniyle olsa gerek şarjının dayanma süresi beni tatmin edememişti. Telefonu 1 aydır kullanıyorum ve devir sayım henüz 30 olmadı. Bu da telefonu evet, günde 1 defaya yakın şarj ediyorum demektir. Pil sağlığım normal ve maksimum kapasitesi %100 gözüküyor.

Şarj etme iyileştirmesini %80 sınır olacak şekilde kullanıyorum. Ekran açık süresi olarak genellikle 4 buçuk saat civarını görüyorum. Eğer kalan %20’yi de şarj edersem 5 saat ekran açık süresini görebilirim diye düşünüyorum. Bu süreler sizi tatmin eder mi bilemiyorum ancak kullanmakta olduğum iPhone 14 Pro ile benzer süreler diyebilirim.

Şunu da lütfen unutmayın. Ekran açık süresi sizin kullanımınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ben 5 saat alıyorum diye herkes 5 saat ekran açık süresi almaz. İnternette yorumları görüyorum. 7 saatleri bulan kullanıcılar var.

Benim telefonumun bataryası Ocak 2024 üretimli ve ben telefonu ilk defa Mayıs 2024’te kullanmaya başladım. Ben telefonu elime aldığımda aslında bataryam 4 aylıktı ancak bence bu hiç problem teşkil etmiyor. Çünkü 4 aydır telefonumun bataryası iyi koşullarda saklanıyordu. Eğer siz kullandığınız iPad’e Apple’dan yeni batarya taktırmak isterseniz muhtemelen iPad’inize takılacak yeni batarya bir kaç yıllık olabilir.

Bağlantı Kalitesi

1 nesil önceki bir iPhone modelinden bile iPhone 15 Pro’ya geçiş yapsanız cihazın kablosuz bağlantılarının bir önceki kullandığınız iPhone modelinden daha iyi olduğunu hissedeceksiniz. iPhone 15 Pro hem WiFi hem hücresel veri bağlantı konusunda iyi bir cihaz diyebilirim. Hem de çağrılar sırasında ahizeden gelen sesin yüksekliği ve mikrofonunun kalitesi ile mutlu olduğum bir cihaz.

Genel Olarak

Telefonun performansı hakkında konuşmayacağım. Bu cep telefonunun ne kadar güçlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Günlük kullanım sırasında doğal olarak bu cihazın performansı beni asla üzmedi. Bu cihazın performansını bu videoda sözde rakipleri ile karşılaştırmayacağım. Biraz vakit geçsin sonrasında bu cihazın performansı ne kadar yeterli kalabilecek onu konuşuruz.

Genel olarak iPhone 15 Pro kesinlikle güzel bir cep telefonu olmuş diyebilirim. Eğer iPhone’unuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız yeni alacağınız model iPhone 15 Pro olursa üzülmezsiniz. USB-C ve aksiyon tuşu sayesinde günlük hayatınızda bazı farklar olacaktır. Bu telefon iPhone 14 Pro’dan çok daha iyi ve onun kadar ağır bir model de değil. Piyasaya ilk çıktığında sorunlu bir model olsa da bu cihaz Pro serisi güncel bir iPhone modeli bu sebepten dolayı başarılı bir cihaz ve tercih edilebilecek bir cihazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir