iOS 17.4 RC Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

Bir süredir beta güncellemeleri yayınlanan iOS 17.4 güncellemesi karşımıza son beta sürümü ile geldi. iOS 17.4 RC güncellemesi yayınlandı. Bu demek oluyor ki haftaya iOS 17.4 güncellemesi tam sürümüyle iOS 17’yi destekleyen tüm kullanıcılar için yayınlanacak. Sizinle bu yazıda iOS 17.4 RC yeniliklerini konuşalım.

RC Sürüm Nedir ?

Öncelikle RC sürüm nedir bunu bir ele almak istiyorum. Beta programına dahil olan kullanıcılar için Apple tarafından herkesten önce yayınlanan tam sürümdür. Derleme numarasına bakacak olursanız tam sürüm ile aynıdır.

Apple Beta Programı’na dahil olarak iOS 17.4’ün herhangi bir beta sürümünü yüklediyseniz haftaya sizin için tam sürüm yayınlanmayacaktır. Şimdi beta güncellemeleri kapatırsanız sürüm numarası iOS 17.4’ten büyük ilk güncelleme sizin için yayınlanacaktır. Size 2 önerim olabilir:

 • RC güncellemesini yükleyin. Böylelikle iOS 17.4’ün tam sürümünü kurmuş olursunuz.
 • Bilgisayar’da bulunan iTunes uygulaması ile iOS 17.4’ün tam sürümü yayınlanınca kullandığınız iPhone modeli ile uyumlu olan iOS 17.4’ün ipsw dosyasını iPhone’unuza yükleyebilirsiniz.

Henüz bu güncelleme size gelmediyse 2 ihtimal vardır:

 1. Apple Beta Programı’na dahil olmamış olabilirsiniz. Apple Beta Programı nedir ve nasıl dahil olunur? Beta güncellemeler zararlı mıdır? Hepsiyle ilgili kanalda bir video var. Onu izlemenizi öneririm
 2. Apple Public Beta Programı’na dahil olmuş olabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Beta Güncelleme menüsünden buna bakabilirsiniz. Public beta programı için de bu güncelleme bir kaç saat içerisinde yayınlanacaktır.

iOS 17.4 RC Yenilikleri

RC bir güncelleme olduğu için güncellemenin büyüklüğü önceki beta sürümlerinden büyüktür. Bunun sebebi de RC sürüm güncellemeleri iOS işletim sistemi baştan sona indirip baştan sona bir kurulum yapmaktadır.

21 Nisan itibariyle iMessage bildiğiniz üzere kuantum bilgisayarların bile kıramayacağı türden bir kriptolamaya geçiş yaptı. Bu kriptolama iOS 17.4 RC güncellemesi ile iPhone kullanıcıları için de devreye alınmış oldu.

iOS 17.4 güncellemesinde gelen bazı yenilikleri konuşacak olursak:

 • Çalınan Aygıt Koruması özelliğinin yeni bir menüye taşınması ve güvenlik gecikmesi gerekmesinin seçilebilmesi
 • Apple Podcast uygulamasında altyazı özelliği
 • Yeni emojiler geldi
 • Siri’nin mesajları sadece cihaz dilinde değil de seçilen dillerde de okuması sağlandı
 • Bir çok uygulamada yeni karşılama ekranı
 • iPhone 15 ve üzeri cihazlarda batarya sağlığı ve optimizasyonu menüsünde yenilikler
 • CarPlay’de iyileştirmeler

Aynı zamanda bazı hata düzeltmeleri de iOS 17.4 ile birlikte geliyor. Bunlar da:

 • Bul uygulamasında bazı kişilerin fotoğraflarının görüntülenmemesi hatası

Bu güncellemenin en büyük yenilikleri Avrupa Birliği ülkeleri için geliyor. Maalesef bizim ülkemizdeki iPhone kullanıcıları bu yenilikleri kullanamayacak. Bu yeniliklerin neler olduğunu ele almış olduğum detaylı bir video var. Eğer izlemediyseniz o videoyu da izleyebilirsiniz.

Tam Sürüm Ne Zaman Yayınlanacak ?

Apple tarafından net bir açıklama gelmedi ancak tarih tekerrür ederse bu güncellemenin tam sürümü, iOS 17’yi destekleyen tüm iPhonelar için 4 Mart haftası içerisinde yayınlanacaktır.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir