Apple iPhone 4 Bumper Kılıf Yapmayı Neden Durdurdu ?

Belki hatırlarsınız, iPhone 4 ile birlikte Apple iPhone bumbar kılıf satışı da yapıyordu. Evet, Apple marka bumper kılıflar satılıyordu. Yıl olarak da bu kılıflar 2010’a denk geliyor. Aslında çok eski bir zaman diliminden bahsetmiyorum, sadece yaklaşık 14 sene öncesinden bahsediyorum. Sizinle bu yazıda iPhone 4 Bumper Kılıf neden piyasaya çıkmıştı ve bu kılıflar neden piyasadan kaldırıldı bunları konuşacağız.

iPhone 4 Anten Problemi

iPhone 4 yeni tasarımıyla çok ses getirmiş olsa da şüphesiz anten sorunuyla çok daha fazla ses getirmişti. iPhone 4’ü ol elinizle tuttuğunuz zaman şebeke problemi yaşayabiliyordunuz. Çağrılarınız kesilmesi ve sinyal çubuklarında azalma görebiliyordunuz. Apple, bu sorunu yazılımsal olarak çözemedi ve sorunu çözebilmek için donanımsal bir hamle yapması gerekiyordu. Satılan tüm iPhone 4’lerde bu sorunu donanımsal olarak çözmek zor olacağı için bumper kılıf olarak isimlendirilen bu kılıfı tasarladılar ve kılıfı piyasaya sürdüler.

iPhone 4 Bumper Kılıf

Bu kılıfın amacı belliydi: iPhone 4’ün tasarımını mümkün olduğu kadar az kapatacaktı ve iPhone 4’ün yaşadığı anten sorununu da çözecekti. Apple tarafından bu kılıf 6 farklı renk seçeneği ile piyasaya çıktı.

Hatırlayacağınız üzere bu kılıf tamamiyle kauçuktan üretilmişti. Kısa bir dönem bu kılıfları sorundan etkilenen kullanıcılara ücretsiz bir şekilde dağıttı. Şaşırmayacağınız üzere Apple’ın bu kılıfları gene çok pahalı olarak satılıyordu. Amerika’da 29$’a satılan kılıflar kesinlikle parasını hak etmiyordu.

Hatırlıyorum, o dönemler Windows Phone ile ön plana çıkmak isteyen Microsoft çalışanları telefonlarını kullanıcıların istediği şekilde tutabileceğini dile getiriyorlardı. Steve Jobs da insan bedeni anten sinyalini emme eğilimindedir her telefon üreticisi bu tip sorunlarla karşılaşabilir diyordu.

iPhone Bumper Kılıf Yapmayı Neden Durdurdu?

Tarihler 21 Eylül 2012’ye geldiğinde karşımıza iPhone 5 gelmişti. İdeal bir boyutta olan iPhone 5, anten sorununa sahip değildi. Böylelikle bumper kılıf denilen kılıfa da artık gerek yoktu. Sorun çözüldü ve kılıfa gerek kalmadı.

Peki siz iPhone 4’te olan bu anten sorununu hatırlıyor musunuz? Bumper bir kılıfı şu anda kullandığınız iPhone’a almayı düşünür müsünüz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir