iPhone Lens Koruyucu Gerekli mi ? Takmalı mıyız?

Artan iPhone fiyatları nedeniyle iPhonelar’ı korumak için türlü türlü aparat ve kılıflar ortaya çıkıyor. Bunlara birer örnek de lens koruyucular olabilir. iPhone lens koruyucu gerekli mi? Takmaya gerek var mı yoksa lens koruyucu olmadan da iPhone lenslerine bir şey olmaz mı?

iPhone 12 modelleri sonrasında ben daha çok bu lens koruyucuları görmeye başladım. Tabi öncesinde de varlardı ancak bu kadar yaygın değillerdi. Ya da ben dikkat etmemişim diyeyim. Bunda lenslerin çok büyümesinin ve iPhone fiyatlarının çok artmasının illaki parmağı vardır diye düşünüyorum.

iPhone kamera lensleri ilk bakışta cam gibi duruyor olabilir. Ancak iPhone kamera lensleri safirden yapılmıştır. Çizilmeye karşı ve darbelere karşı çok dayanıklıdır. Şunu içtenlikle söyleyebilirim ki telefonun kırılması veya çizilmesi en az olası parçası kamera lensleridir. Bunun 2 sebebi vardır:

iPhone Lens Koruyucu Gerekli mi ?

Birincisi kullanılan materyaldir. Safirin mohs sertlik ölçeği 9’dur. Bu tabloya göre en sert taş pırlantadır. Bunun sonrasında yakut ve safir bulunuyor. Bence pırlantadan sonraki en sert taş safirdir diyebiliriz.

Kamera lensleri evet büyüdüler ancak gene de iPhone’un arka camı ve ön camına göre çok küçüktürler. Yüzey alanı genişledikçe materyallerin bir güçlendirici kullanılmazsa dayanıklılığı azalacaktır. Ancak kamera lensleri bu yüzeylere göre çok küçüktür. Bu sebepten dolayı da onlara göre çok daha fazla dayanıklıdırlar.

Buna ek olarak bir de kamera lenslerinin önüne çok kaliteli olmayan plastik türevi aparatlar takıyorsunuz. Bu da haliyle fotoğraflarınızın kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Her ne kadar kaliteli bir koruyucu alsanız da bu istenmeyen durum gerçekleşiyor. Bizzat kendi iPhone 13 cihazımda bunu gözlemledim.

Ben kamera lenslerinin kolay kolay çizileceğini asla düşünmüyorum. Ancak siz illa ki kamera lenslerini korumak istiyorsanız. Kamera lenslerinin zemine değmesini engelleyen bir kılıf kullanabilirsiniz. Bence bu durumda fotoğraflarınızın kalitesi de bozulmaz sizin içiniz de rahat edecektir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir