iOS 18 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı

2 haftalık bir sürenin sonuna geldik ve Apple karşımıza iOS 18 Beta 3 güncellemesi ile geldi. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 1 ay gibi bir süredir iPhonelarımıza iOS 18’in beta sürümü yüklü durumda. Sizinle bu yazıda iOS 18 Beta 3 güncellemesi yenilikleri hakkında konuşalım.

Güncelleme Büyüklüğü

iOS 18 Beta 3 güncellemesi iOS 18 Beta 2 yüklü olan iPhone 15 Pro için 1,17 GB büyüklüğünde geldi. Yükleme sırasında herhangi bir problem yaşamadım ve rahatça güncelleme iPhone 15 Proma kuruldu.

Normalde iOS güncellemelerinin uzaktan yüklenebilmesi için iPhone’da %50 şarj olması zorunludur. Ancak ben bu güncellemeyi yüklerken iPhone’umun şarjı %50’den azdı ve güncelleme bana herhangi bir uyarı vermeden yüklenebildi.

iOS 18 Beta 3 Yenilikleri

Karanlık Uygulama İkonları

Bu güncellemeyi yükledikten sonra koyu mod için 3. parti uygulamaların ikonlarında bir artış oldu. Bir öncesi sürümde koyu modu açtığımda koyu moda dönüşmeyen 3. parti uygulama ikonları bu güncelleme sonrası koyu modu desteklemeye başladı. Desteklemeyen uygulamalar için de uygulama ikonlarında bir karartma efekti oluşuyor.

Emoji Seçici

Klavyede emoji menüsünü açtığınızda karşınıza çıkan emoji listesinde emojiler normalde biraz daha büyük gözüküyorlar.

Ekran Görüntüsü Fotoğraf Açıklaması

Herhangi bir ekran görüntüsü aldığınızda sağ aşağıdan + ikonuna basarak fotoğrafa açıklama ekleyebiliyorsunuz.

Takvim Yakınlaştırma

Takvim uygulamasının aylık görünümünde artık detaylı açılarda yakınlaştırma işlemi yapabiliyoruz.

Denetim Merkezi Kişiselleştirmesi

Denetim merkezine araç takıma ekleme işlemlerinde ufak tefek yaşanan takılmalar ve donmalar iptal edilmiş ve denetim merkezi kişiselleştirmeleri çok daha akıcı hale getirilmiş.

iOS 18 Arka Planı

iOS 18 ile birlikte gelen arka planda yeni bir seçenek var. Dinamik olarak isimlendirilen bu seçim sayesinde günün saatine bağlı olarak arka planın rengi otomatik değişiyor.

Düzeltilen Hatalar

Kamerayı açtıktan sonra sol aşağıda bulunan son çekilen medyaya basarak galeriye gitme özelliği bir önceki betada çalışmıyordu. Bu hata 3. betada giderilmiş.

Uyku araç takımı Apple Watch takılı değilken iPhone’un uyku odak modundan yatakta geçen süreyi hesaplayamamaktaydı. Bu hata giderilmiş.

Ayarlar > Ekran Süresi menüsü iOS 18 Beta 2 güncellemesinde açılmıyorken artık bu menü açılabiliyor.

Bir önceki güncellemede sürekli yapıştırma işlemi yaparken izin vermem gerekiyordu. Bu güncelleme ile yapıştırma işlemi için sürekli izin vermeme gerek kalmadı.

Performans Testi

Bir önceki beta ile bu betayı performans testi ile karşılaştırdığımızda gerçekten büyük bir artış var ve bu artışı rakamlarda rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Güncelleme Yapmalı mı?

Hali hazırda iOS 18’in herhangi bir beta sürümünü yüklediyseniz iOS 18 beta 3 güncellemesini kesinlikle yükleyin. Ancak iOS 18’i hiç kurmadıysanız bence şimdilik kurmayın.

Canlı Yayın Duyurusu

11 Temmuz saat 21:00’de Teknotra YouTube kanalında bir canlı yayın olacak. Uzun bir süredir koşturma içerisinde olduğum için bir canlı yayın açamamıştım. Müsaitseniz sizi o saatte YouTube kanalına bekliyorum. Eğer müsait değilseniz de problem yok, sohbet tadında geçecek bu canlı yayını sonradan kanaldaki canlı yayınlar sekmesinden izleyebilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir