iPhone Ekranı Güneş Altında Neden Kararır ?

Günlerin güneşli ve sıcak geçtiği şu günlerde belki bu durumu yaşamışsınızdır. iPhone ekranı güneş altında neden kararır ? Güneşli bir günde iPhone ekranının son derece parlak olduğunu bilmenize rağmen iPhone ekranının bir anda karardığını fark etmişsinizdir. Şahsen bu durum benim başıma iPhone 15 Pro kullanırken geldi. Denetim merkezinden iPhone ekran parlaklığını en yükseğe almama rağmen parlaklık açılmadı ve ekran karanlık kaldı.

iPhone Güneş Altında Isınacaktır

Aslında bunun sebebi tahmin edeceğiniz üzere güneş ile doğrudan alakalıdır. iPhone’u güneşli ve sıcak bir günde kullandığınızda normal bir kullanıma göre iPhone çok daha fazla ısınacaktır. Hele bir de görüntülü bir görüşme yapıyor veya oyun oynuyorsanız iPhone kat ve kat daha fazla ısınacaktır.

Akıllı Cep Telefonu Soğutma Sistemi

Aslında güneş altında bu şekilde cihazı ısıtacak işlemler yapmak sadece iPhone’a has olan bir durum değil. Günümüz şartlarında akıllı cep telefonlarının aktif bir soğutma sistemi bulunmamaktadır. Doğal olarak laptop gibi cihazlar da güneş altında yoğun işlemler yapınca normalden fazla ısınacaktır ancak fanlı soğutma yapıları gereği laptoplar akıllı cep telefonlarına göre biraz daha şanslılardır.

iPhone Ekranı Güneş Altında Neden Kararır

iPhone ısındığında sıcaklık nedeniyle kendisinin bozulacağını bilmektedir. Bu sebepten dolayı kendi sıcaklığını düşürmek için bazı önlemleri alabilmektedir. Çok ısındığında bu önlemleri alarak kendisini soğutmaya ve bozulmamaya çalışıyor. İşte o önlemler:

  • İşlem gücü performansını kısmak
  • Şarj olma işlemini duraklatmak
  • Ekran parlaklığını kısmak

Yüksek güçte işlemler yapmak iPhone’u normalden fazla ısıtmaktadır. Aynı zamanda şarj olma işlemi de iPhone’u çok ısıtan bir olaydır. Hele bir de bu şarj işlemini kablosuz yapıyorsanız kesinlikle iPhone’un çok ısındığını hissetmişsinizdir. Bu önlemlerin yanında bir de videomuzun konusu olan ekran parlaklığını kısma işlemi var.

iPhone’un ekran parlaklığı cihazı soğutmak için kısılmaktadır. Aynı zamanda OLED ekrana sahip iPhone modellerinde iPhone ekranında yanıklar oluşmaması için ekran parlaklığı otomatik olarak kısılmaktadır. OLED ekranlarda yanık oluşması ekranı bozan bir işlemdir. iPhone ekranında hayalet bir görselin hafifçe kalmasına neden olmaktadır. Umarım bu problemi iPhone’da hiç yaşamazsınız.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir