Yerli Otomobil Kapı Kolu Nasıl Kullanılıyor ?

Dün tanıtılan ve milletimizin gurur kaynağı olan yerli otomobillerimizin kapı kolları dikkatinizi çekti mi ? Bu arabanın ve suv modelinin tasarımı dikkat çektiği gibi kapı kolları da dikkat çekiyor. İşin aslında bunlar sadece ilk izlenimler. Bu milletin yapmış olduğu araba daha bir çok özelliği ile dikkat çekecek. Yerli otomobil kapı kolu alışılmışın dışında bir tasarıma sahiptir.

Yerli Otomobil Kapı Kolu

Hepimizin gündelik hayatlarımızda kullandığı arabalardan alışık olduğumuz bir kapı kolu tasarımı vardır. Bu kapı kolu sabit bir yapıdadır. Hep kapı kolu orada durmaktadır. Bu kapı kolu Range Rover’ın lüks modelleri ve Tesla gibi lüks araçlarda gizlenmektedir. Kapı kilidi açıldığında kapı kolları kendisini göstermektedir. Bunun en büyük sebebi aracın sürtünme katsayısını düşürmektedir.

Range Rover Velar modelinde bulunan kapı kolunun çalışırken çekilmiş bir videosuna bakalım. Bu kapı kollarının donma ihtimali bulunduğu söylenerek yerli ve milli arabamızda kullanılmamaktadır.

Benzer bir kapı kolunu Tesla Model S’de de görmek mümkündür. Hareketli kapı kolları çok havalı olsa da arıza ihtimalleri yüzünden milli otomobilimizde kullanılmamış.

Lamborghini kapı kolunun yapısını gördünüz mü ? Bu kapı kolunun mekanik yani manuel hali bizim arabamızda bulunmaktadır. Bunun manuel olmasının en büyük sebebi herhangi bir donma ve bozulma olsun istememiz.

O zaman yeni kapı kollarımız hayırlı olsun güzel bir düşünce umarım kolay bir şekilde kopmazlar.

Yerli otomobilde olmayan 20 özelliği ve benim yorumlarımı okudunuz mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir