Yep Yeni 2023 Range Rover Sport Tanıtıldı

2023 Range Rover Sport tanıtıldı. Üçüncü nesli ile karşımıza gelen suv modeli tepeden tırnağa yenilendi. Yeni model, şaşırtıcı teknolojileri ve yeni motor seçenekleri ile birlikte geldi.

Modelin kasası tabii ki de tam olarak değişmedi. Sport takısına yakışan agresif far grubu dikkat çekiyor. Genel olarak agresif duran bu araç aynı zamanda çok da pürüzsüz bir tasarıma sahip. Hem zemin kapı kolları ve aerodinamik tampon tasarımı sayesinde bu model 0.29 sürtünme kat sayısına sahip. 

İç mekan da genel olarak aynı olsa da biraz yenilik var.  Örneğin 3 kollu yeni sportif direksiyon karşımıza Sport serisinde ilk defa geliyor. Direksiyon arkasında 13.7 inçlik dijital gösterge paneli bulunuyor. Merkezde ise Pivi Pro sisteminden güç alan 13.1 inç dokunmatik multimedya ekranına yer verilmiş. 

Masaj özelliğine sahip 22 yönlü ayarlanabilir koltuklar, gelişmiş hava temizleme sistemi, opsiyonel 1430W 29 hoparlörlü Meridian ses sistemi, aktif gürültü engelleme sistemi, 15W kablosuz şarj, kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay gibi özellikler araç içerisinde bize konforu iliklerimize kadar hissettirecek gibi duruyor. Pardon satın alabilenlere…

2023 Range Rover Sport Özellikleri

MLA-Flex platformu sayesinde arka tekerleklerin 7.3 derece açılanmasını sağlayan arka aks yönlendirme gibi pek çok şasi özelliğinin yeni Range Rover Sport ile paylaşılıyor. 2023 Ranger Rover Sport’ta dinamik havalı süspansiyon sistemi tüm versiyonlarda standart. 

Anahtarsız giriş, park asistanı, akıllı farlar, kör nokta asistanı, head-up display, otomatik far seviyelendirme gibi gibi bir çok özellik bu araçta bulunuyor. 

Land Rover, yeni Sport’un yarı hibrit, hibrit ve V8 motor seçenekleri ile satışa sunacak. Modelin ilk motor seçeneği P360SE olarak isimlendirilmiş. Markanın yeni 3.0 litrelik yarı hibrit destekli ve turbo beslemeli motorunu kullanıyor. Model bu motordan 360 bg güç ve 500 Nm tork üretiyor. 

İkinci motor seçeneği ise P400 SE Dynamic olarak isimlendirilmiş. Gene markanın yeni 3.0 litrelik yarı hibrit destekli ve turbo beslemeli motorunu görüyoruz. Bu sefer motor bize 400 bg güç ve 550 nm tork sunuyor. 

Bir üst basamaktaki motor seçeneği ise P440e Autobiography olarak isimlendirilmiş. 3.0 litrelik turbolu ünite bu modelde şarj edilebilir hibrit desteği ile geliyor. Model toplamda 440 bg güç ve 840 Nm tork üretebiliyor. Tamamen elektrikli menzili 77 km olarak açıklanan model, 0-100 km/sa hızlanmasını da 5.5 saniye civarında tamamlıyor.

Modelin en güçlü motor seçeneği P530 First Edition ise 4.4 litrelik çift turbolu V8 motorundan tam 530 bg güç ve 750 Nm tork üretebilecek. 0-100 km/sa hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlayabilecek.

Tüm motorlar 8 ileri ZF otomatik şanzıman vasıtasıyla dört tekerleğe birden güç veriyor. Land Rover’ın akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi, gerekli durumlarda verimlilik için ön aksı tahrikten çıkararak SUV’un arkadan itişli olarak kullanılmasını da sağlıyor.

2023 Range Rover Sport, şirketin İngiltere’deki Solihull fabrikasında üretilecek. Siparişe açılan modelin satış tarihi henüz belli değil. Sport modelin ABD’deki fiyatı 83 bin dolardan başlıyor. Ülkemiz mi ? Henüz bu soruyu cevaplamak için çok erken.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir